Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vyléčení diabetu: Je to kaloriemi nebo jídlem?
Dokonce i v případě, kdy účastníci studie měli jíst takové množství jídla, že nic nezhubli, dokázala rostlinná strava vyléčit cukrovku 2. typu během několika týdnů.
Při zabývání se diabetem 2. typu by cílem mělo být vyléčení, ne jen léčba. Diabetes 2. typu může být vyléčen stravou s extrémně nízkým obsahem kalorií. Diabetes 2. typu může být vyléčen i extrémně zdravou výživou, je to ale také kvůli nízkému obsahu kalorií?
Studijní subjekty na rostlinné stravě plné zelené listové zeleniny zhubly stejně, jako na stravě s tekutou náhradou jídla a částečným hladověním. Takže, dokud jíme tak málo kalorií, abychom zhubli necelých 7 kg měsíčně, záleží na tom, co jíme?
No, i kdyby vyléčení cukrovky bylo jen o omezení kalorií, na rostlinné stravě alespoň místo přežívání na cukru, sušeném mléku, kukuřičném sirupu a oleji můžete jíst jídlo, opravdové jídlo. Ve skutečnosti jde o kilogramy jídla denně. Tolik zeleniny, kolik se do vás jen vejde. Takže i kdyby to fungovalo jen proto, že to je prostě další typ diety s omezeným příjmem kalorií, je to jistě zdravější verze.
Ale vypadalo to, že zlepšení diabetu nastalo i u účastníků, kteří nezhubli, nebo dokonce i přibrali tím, že jedli ohromná množství zdravých rostlinných potravin. Takže se zdá, že příznivé účinky tohoto druhu stravy pouhou ztrátu hmotnosti přesahují.
Úspěšná léčba diabetu 2. typu rostlinnou stravou se datuje do 30. let minulého století a poskytuje nepochybný důkaz, že strava soustředěná na zeleninu, ovoce, obilniny a luštěniny je při kontrole cukrovky efektivnější než jakákoli jiná léčba stravou. Randomizovaná kontrolovaná studie: potřeba inzulínu byla snížena na polovinu; čtvrtina inzulín vypustila úplně, ale toto bylo opět na nízkokalorické stravě.
Podobné výsledky o 20 let později ohlásil Kempner se svou dietou složenou z rýže a ovoce, a poprvé ukázal zdokumentovaný zvrat diabetické retinopatie u čtvrtiny pacientů. Předtím se věřilo, že to nikdy nebude možné. Například, 60letá žena diabetička, už slepá na jedno oko, která byla schopná rozlišit jen obrysy velkých objektů. O pět let později na dietě se její stav namísto zhoršení zlepšil. Dokázala rozeznat tváře, vidět značky a velké nadpisy novin. Mimo to si také nemusela píchat inzulín, měla normální hladinu krevních cukrů, a její cholesterol klesl o 2,5 mmol/l. Nebo u jiného pacienta posun od čtení velkých nadpisů ke schopnosti číst noviny o čtyři měsíce později.
Co bylo za těmito pozoruhodnými zvraty? Stalo se tak proto, že strava obsahovala extrémně nízké množství tuku, nebo to bylo proto, že neobsahovala žádné živočišné bílkoviny a žádný živočišný tuk – nebo proto, že strava byla tak omezující a monotónní, že pacienti zhubli, a zlepšili tak svůj diabetes tímto způsobem?
Abychom to vyřešili, potřebujeme studii, ve které lidem změnili stravu na zdravou, ale přinutili je jíst jí tolik, aby neztratili žádnou váhu. Pak bychom zjistili, zda je rostlinná strava přínosná nezávisle na veškerém hubnutí. Na to jsme si museli počkat dalších 20 let, ale tady to je.
Diety byly navrženy tak, aby udržovaly hmotnost. Subjekty byly denně váženy, a pokud začaly ztrácet váhu, musely jíst více jídla. Vlastně to bylo tolik jídla, že někteří účastníci měli problémy je všechno sníst; ve stylu „další salát už ne!“ Ale nakonec se přizpůsobili, takže i přes omezení masa, mléčných výrobků a vajec u nich neproběhly žádné významné změny v tělesné hmotnosti.
Dostatek celistvých rostlinných potravin – celozrnné obilniny, luštěniny, zelenina a ovoce – jim poskytl 65 gramů vlákniny denně. To je čtyřikrát tolik, co poskytuje standardní americká strava. Kontrolní stravou, kterou užívali, byla konvenční diabetická strava, která měla téměř dvojnásobný obsah vlákniny oproti standardní americké stravě. Takže byla pravděpodobně zdravější než to, na co tito lidé byli zvyklí. OK, tak co se stalo? Pomohla tato stravovací změna i při nulové ztrátě váhy?
Zde je tabulka množství potřebného inzulínu před a po u 20 lidí, kteří byli na této stravě. Jednalo se o počet jednotek inzulínu, které si museli injekčně podávat před a po léčbě rostlinnou stravou. Celková potřeba inzulínu byla snížena přibližně o 60 %, polovina pacientů byla schopna inzulín úplně vysadit přesto, že nijak nezhubli. Takže toto bylo po pěti letech nebo po sedmi měsících, jako v ostatních studiích, které jsem ukázal? Ne – po 16 dnech! Mluvíme o diabeticích, kteří trpí cukrovkou i 20 let a vpichují si 20 jednotek inzulínu denně, a pak o 13 dní později už ho vůbec neberou. A to jen díky necelým dvěma týdnům na rostlinné stravě. Pacient 15: 32 jednotek inzulínu při kontrolní stravě, a pak o 18 dní později žádný. Má nižší hladinu cukru v krvi, než když bral o 32 jednotek inzulínu více. To je síla rostlin.
A jako bonus jim za 16 dní ohromně spadl cholesterol. Mírné změny ve stravě obvykle způsobují jen mírné snížení v cholesterolu. Proto požadování mírných změn u lidí s diabetem často způsobuje stejně mírné výsledky. To je jeden z možných důvodů, proč většina lidí skončí s léky, injekcemi nebo obojím.
„Všeho s mírou“ může být pravdivější tvrzení, než si lidé uvědomují. Mírné změny ve stravě mohou diabetiky ponechat s mírnou slepotou, mírným selháním ledvin a mírnou amputací - možná přijdou jen o pár prstů.
„Všeho s mírou“ není vždy nutně dobré pravidlo. Čím více toho budeme jako lékaři vyžadovat od našich pacientů, tím více dostaneme. Staré rčení „miřte na Měsíc“ zřejmě platí. Může to být účinnější, než pacienty omezovat pouze na malé krůčky. Ty sice mohou znít realizovatelněji, ale nemusejí být dostatečné k tomu, aby nemoc zastavily.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- W Kempner, R L Peschel, C Schlayer. Effect of rice diet on diabetes mellitus associated with vascular disease. Postgrad Med. 1958 Oct;24(4):359-71.
- D M Dunaief, J Fuhrman, J L Dunaief, G Ying. Glycemic and cardiovascular parameters improved in type 2 diabetes with the high nutrient density (HND) diet. Journal: Open Journal of Preventive Medicine; ISSN 2162-2477; Vol. 02; Issue: 03; Start page: 364; Date: 2012.
- S Steven, E L Lim, R Taylor. Population response to information on reversibility of Type 2 diabetes. Diabet Med. 2013 Apr;30(4):e135-8.
- E L Lim, K G Hollingsworth, B S Aribisala, M J Chen, J C Mathers, R Taylor. Reversal of type 2 diabetes: normalisation of beta cell function in association with decreased pancreas and liver triacylglycerol. Diabetologia. 2011 Oct;54(10):2506-14.
- C B Trapp, N D Barnard. Usefulness of vegetarian and vegan diets for treating type 2 diabetes. Curr Diab Rep. 2010 Apr;10(2):152-8.
- J W Anderson, K Ward. High-carbohydrate, high-fiber diets for insulin-treated men with diabetes mellitus. Am J Clin Nutr. 1979 Nov;32(11):2312-21.
- I M Rabinowitch. Effects of the High Carbohydrate-Low Calorie Diet Upon Carbohydrate Tolerance in Diabetes Mellitus. Can Med Assoc J. 1935 Aug;33(2):136-44.
- I M Rabinowitch. Experiences with a High Carbohydrate-Low Calorie Diet for the treatment of Diabetes Mellitus. Can Med Assoc J. 1930 Oct;23(4):489-98.
- D R Young, W M Vollmer, A C King, A J Brown, V J Stevens, P J Elmer, S Craddick, D L Sturtevant, D W Harsha, L J Appel. Can individuals meet multiple physical activity and dietary behavior goals? Am J Health Behav. 2009 May-Jun;33(3):277-86.
Images thanks to Gerd Altmann via Pixabay and Daniellehelm, S, and Alan Cleaver via Flickr.