Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Výpary z masa: pasivní kouření trochu jinak
Polycyklické aromatické uhlovodíky přítomné ve výparech vznikajících při tepelné úpravě masa mohou škodit vývoji plodu a zvyšovat riziko rakoviny.
Naposledy jsem o této studii mluvil v souvislosti s karcinogeny skrytými ve vůni právě smažené slaniny. Schopnost výparů tvořených při smažení masa poškozovat DNA teoreticky vysvětluje „zvýšené riziko rakoviny dýchacích cest mezi kuchaři“, podobně jako „nižší úmrtnost na nemoci dýchacích cest a rakovinu plic mezi vegetariány.“
To bylo také potvrzeno v nové studii zkoumající vystavení těhotných žen konzumaci grilovaného masa a vystavení samotným výparům z grilovaného masa, aniž by ho jedly. Ano, studie skutečně našla důkazy pro to, že vystavení ještě nenarozených dětí polycyklickým aromatickým uhlovodíkům ze stravy zahrnující grilované maso může být nebezpečné pro vývoj plodu. Například konzumace grilovaného masa v posledním trimestru těhotenství vedla k nižší porodní váze, úbytek byl 165 gramů. I kdyby to maso matka nejedla, pouhé nadýchání se výparů z masa by vedlo k narození dítěte s nižší porodní váhou.
Ve srovnání s žádným vystavením je ústní nebo vzdušný kontakt se škodlivinami vznikajícími při grilování masa spojen se sníženou porodní hmotností, včetně menšího obvodu hlavy novorozence. Téměř stejné scvrknutí hlavy bylo pozorováno také v případě, že matka maso skutečně jedla. Po vstřebání do těla se tyto chemikálie z tepelně upraveného masa dostanou do téměř všech vnitřních orgánů a dostanou se také skrz placentu do plodu. Vypadá to, že novorozenci a malé děti jsou zvláště zranitelné vůči toxickým účinkům, což se projeví právě na porodní hmotnosti. A co je nejdůležitější, nedávno bylo zdokumentováno, že předporodní vystavení polycyklickým aromatickým uhlovodíkům ze vzduchu může také ovlivnit budoucí rozvoj poznávacích schopností dítěte.
Nikdy bychom neměli kouřit před dětmi, možná bychom v jejich přítomnosti neměli ani grilovat. Dokonce už pouhé bydlení v sousedství restaurace připravující maso může představovat riziko. Vědci měřili narůstající celoživotní riziko rakoviny a častější výskyt rakoviny se očekával u lidí žijících v těsné blízkosti restaurací. Je to kvůli tomu, co restaurace vypouštějí ven z trubek připojených na digestoře v kuchyni.
Výzkumníci porovnávali výpary z čínských restaurací, restaurací vařících americkou kuchyni a z podniků podávajících grilovaná jídla. Co si myslíte, že dopadlo nejhůř? Čínské restaurace! Proč ne podniky s grilovanými pokrmy? Výzkumníci si myslí, že je to rybami. Čínské restaurace grilovaly více ryb než tzv. grill bary. Jak moc je situace špatná? Dle jejich odhadu by s ohledem na nadměrné riziko rakoviny bylo dobré, abyste v těsném sousedství čínské restaurace nepobývali déle než jeden nebo dna dny v měsíci, ačkoliv v případě ostatních typů restaurací byste tam mohli vměstnat jeden den navíc. Jejich model naznačuje, že pro dospělé to může být rizikovější, jelikož dýchají a jedí více než děti, a také mají větší plochu kůže, prostřednictvím které mohou být karcinogeny vstřebávány.
Místo toho, abyste se snažili dýchat méně, by bylo lepší raději se přestěhovat. Nebo přesvědčte danou restauraci, aby… se stala vegetariánskou restaurací.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Chen JW, Wang SL, Hsieh DP, Yang HH, Lee HL. Carcinogenic potencies of polycyclic aromatic hydrocarbons for back-door neighbors of restaurants with cooking emissions. Sci Total Environ. 2012 Feb 15;417-418:68-75.
- Jedrychowski W, Perera FP, Tang D, Stigter L, Mroz E, Flak E, Spengler J, Budzyn-Mrozek D, Kaim I, Jacek R. Impact of barbecued meat consumed in pregnancy on birth outcomes accounting for personal prenatal exposure to airborne polycyclic aromatic hydrocarbons: Birth cohort study in Poland. Nutrition. 2012 Apr;28(4):372-7.
- Thiébaud HP, Knize MG, Kuzmicky PA, Hsieh DP, Felton JS. Airborne mutagens produced by frying beef, pork and a soy-based food. Food Chem Toxicol. 1995 Oct;33(10):821-8.
Images thanks to Valters Krontals and Kake Pugh via flickr