Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vyšší kvalita znamená vyšší riziko
Důvodem, proč živočišné bílkoviny spouštějí vylučování růstového hormonu IGF-1 podporujícího rakovinu více než bílkoviny rostlinné, může být to, že relativní poměry aminokyselin v živočišných bílkovinách více připomínají naše vlastní.
Proč živočišné bílkoviny ve srovnání s rostlinnými více podporují tvorbu IGF-1, hormonu, který souvisí se vznikem rakoviny?
Vraťme se k analogii Lego stavebnice. Snažíte se postavit opravdu velkou pyramidu, ale místo toho, abyste začali od nuly, máte k dispozici spousty malých pyramid. Vše se najednou zjednoduší, protože je stačí poskládat dohromady. A co když si chcete postavit takovou velkou pyramidu a máte k dispozici jen hromadu jednotlivých kostek? Pořád máte vše potřebné. Můžete z nich poskládat malé pyramidy a pak je spojit do jedné veliké. Samotné kostky možná nejsou tak jednoduchý začátek jako pyramidy, ale stále je z čeho stavět. Třeba se nejprve podíváte na něco v televizi.
Stejně tak fungují i naše játra a IGF-1. S výjimkou živočišné želatiny všechny bílkoviny, rostlinné i živočišné, obsahují všech devět esenciálních aminokyselin. Téměř všechny proteiny jsou tedy v tomto smyslu kompletní bílkoviny. Kromě gumových medvídků neexistují nekompletní proteiny. Když se setkáte s rozlišením bílkovin podle kvality, týká se to zastoupení jednotlivých esenciálních aminokyselin. Čím více se jejich podíl shoduje s našimi vlastními bílkovinami, tím se považují za více kvalitní.
Jakmile naše játra mají značný přísun živočišných bílkovin, jen vysílají signál k tvorbě IGF-1, aby dokázaly bílkoviny využít. Buňky se pak dělí jak šílené. Je to jako s hromadou pyramid. Máme maso, přidáme ho k našemu masu a bude to jedna velká hromada. Z rostlinných bílkovin ale také získáte všechny podstatné prvky. Vaše tělo je rozdělí na aminokyseliny, které potřebuje, ale nedochází ke stejnému rozmachu jako u živočišných bílkovin, takže ani nedochází k tak významné tvorbě nádorových buněk v těle.
To je můj pokus, jak to vysvětlit laicky. A teď pro nadšence do biochemie: zejména arginin a prekurzory pyruvátu jsou využívány v rámci glukoneogeneze a oxidovány na ureu, což představuje méně významný stimul proteogeneze v játrech. Existuje pouze jedna skutečně „dokonalá bílkovina“. Je to bezpochyby nejkvalitnější protein na planetě, tedy alespoň pro nás. Je to lidské maso. Když vynecháme lidské maso, tak v podstatě každé maso. Nepraktikujeme druhový kanibalismus, ale praktikujeme kanibalismus v rámci zvířecí říše, tedy mezi savci, tzv. třídní kanibalismus.
Konzumací dalších zvířat získáváme bílkoviny, které jsou těm našim více podobné než bílkoviny z banánu, ale dnes už víme, že to rozhodně nemusí být dobrá věc.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Allen NE, Appleby PN, Davey GK, Kaaks R, Rinaldi S, Key TJ. The Associations of Diet with Serum Insulin-like Growth Factor I and Its Main Binding Proteins in 292 Women Meat-Eaters, Vegetarians, and Vegans. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2002 Nov;11(11):1441-8.
- Dietary Reference Intakes for Energy, Carbohydrate, Fiber, Fat, Fatty Acids, Cholesterol, Protein, and Amino Acids (Macronutrients). A Report of the Panel on Macronutrients, Subcommittees on Upper Reference Levels of Nutrients and Interpretation and Uses of Dietary Reference Intakes, and the Standing Committee on the Scientific Evaluation of Dietary Reference Intakes. Institute of Medicine. 2005.
Images thanks to: Pearson Scott Foresman, Mikael Häggström, Jwanders, Unused0026, Pengo, Luna04, Stolz, Gary M., and Rex, via Wikimedia Commons; and Karen Schiltz, angelina_koh, and Farm Sanctuary via flickr. Images have been modified.