Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Vysvětlení Pritikinovy hádanky
Nižší výskyt rakoviny u konzumentů rostlinné stravy může být výsledkem nižších hladin IGF-1 v krvi a zvýšené tvorby vazebného proteinu pro IGF-1.
Vzpomínáte na Pritikinovy experimenty? U lidí, kteří jedli vegansky a měli dost pohybu, se za pouhých 12 dní proměnil krevní oběh v bojovou jednotku proti nádorovým buňkám.
Takto to vypadalo na počátku. Na Petriho misce je vrstva buněk rakoviny prsu, na níž byly aplikovány krevní buňky žen, které jedly standardní americkou stravu. Je zřejmé, že i u lidí, kteří nejedí zdravě, vykazuje tělo určitou schopnost ničit nádorové buňky. Po 12 dnech zdravého stravování byla stejné skupině žen odebrána krev a přidána k dalším nádorovým buňkám. A zde vidíte výsledek. Došlo ke zlepšení stavu jejich těla.
Můžeme se na to dívat i z jiného úhlu. Metoda TUNEL, což je zkratka pro: „Terminal deoxynucleotide transferase dUTP Nick End Labelling“, hodnotí fragmentaci DNA, tedy buněčnou smrt. Odumírající buňky se zobrazují jako bílé skvrny. Zde opět vidíme stav „před“, jak krevní buňky reagují na nádorové buňky rakoviny prsu v běžné populaci. Několik jich zničí. Ale po 12 dnech konzumace rostlinné stravy se jejich krevní buňky chovají takto. To je tzv. programovaná buněčná smrt rakovinových buněk. Díky zdravé stravě je tělo schopno nádorové buňky přeprogramovat a přinutit je k „předčasnému odchodu do důchodu“. Jako byste najednou byli někým jiným.
Čím to je, že jednoduchá změna stravy změní krevní řečiště v nepřátelské prostředí vůči rakovině, a to během pár dní? To byla další otázka, kterou jsme chtěli zodpovědět, což se konečně povedlo v roce 2011.
„Snažili jsme se nalézt klíčové mechanizmy pro toto protinádorové působení.“ To, co vědci objevili, byl IGF-1. Pokud změříte hladinu IGF-1 v krvi před a po 11 dní trvající konzumaci rostlinné stravy za současného cvičení, hladiny IGF-1 na konci budou významně nižší. Hladiny proteinu, který IGF-1 váže, významně stoupají. To je jeden způsob, jak se naše tělo chrání před rakovinou, respektive před nadměrným růstem: vyplavuje vazebný protein do krevního oběhu, aby IGF-1 inaktivoval. Je to vlastně záchranná brzda našeho těla. A po pouhých 11 dnech zdravého stravování může dojít k přenastavení našeho těla a ke zpomalení produkce IGF-1.
Stále nám ale v řečišti cirkuluje IGF-1 kvůli slanině a vejcím, které jsme měli před týdnem. Játra však uvolní útočnou skupinu vazebných proteinů, která je schopna IGF-1 z oběhu rychle odstranit. Cvičení samo o sobě může snížit hladiny IGF-1, ale potřebujeme i rostlinnou stravu, aby došlo k potřebnému vychytávání. V této kombinaci dochází k 20% poklesu hladiny IGF-1 a k 50% nárůstu hladin vazebných proteinů, a tak není divu, že po pár dnech dochází ke značnému úbytku nádorových buněk.
Máme tedy odpověď? Zjistili vědci, jak rostlinná strava inhibuje růst rakoviny? Až donedávna nebyly zveřejněny konečné výsledky. Nicméně je to stejné jako v posledním případě, před a po několika týdnech konzumace rostlinné stravy. Snižuje se růst nádorových buněk a stále častěji dochází k programované buněčné smrti. Ale máme zde i jednu překvapující záležitost. Vzpomínáte na pokles hladin IGF-1? Co se stane, když je nádor opětovně vystaven IGF-1, jehož hladiny klesly díky zdravé stravě? Jaký to má vliv na rakovinové buňky?
Efekt stravy a cvičení je zcela pryč. Jako byste nikdy ani nezačali jíst zdravě. Pokud došlo k obnově růstu nádoru v přítomnosti IGF-1, znamená to, že vliv IGF-1 je jasný. To, že navíc dokáže eliminovat účinky stravy i cvičení, ukazuje, že se po celou dobu jedná o hlavní mechanizmus. Několikadenní chůze a konzumace rostlinné stravy snižuje hladiny cirkulujícího IGF-1, což následně inhibuje růst rakoviny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Barnard RJ, Gonzalez JH, Liva ME, Ngo TH. Effects of a low-fat, high-fiber diet and exercise program on breast cancer risk factors in vivo and tumor cell growth and apoptosis in vitro. Nutr Cancer. 2006;55(1):28-34.
- Soliman S, Aronson WJ, Barnard RJ. Analyzing Serum-Stimulated Prostate Cancer Cell Lines After Low-Fat, High-Fiber Diet and Exercise Intervention. Evid Based Complement Alternat Med. 2009 Apr 17.
- Ngo TH, Barnard RJ, Tymchuk CN, Cohen P, Aronson. Effect of diet and exercise on serum insulin, IGF-I, and IGFBP-1 levels and growth of LNCaP cells in vitro (United States). Cancer Causes Control. 2002 Dec;13(10):929-35.
- McCarty MF. Vegan proteins may reduce risk of cancer, obesity, and cardiovascular disease by promoting increased glucagon activity. Med Hypotheses. 1999 Dec;53(6):459-85.