Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Výživová doporučení: od mléčných výrobků k bobulovinám
Úspěšný případ Finska ukazuje, jak mohou výživová doporučení založená na vědeckých poznatcích zachránit miliony životů.
Proč nám záleží na tom, co říkají federální výživová doporučení? Ty směrnice totiž „řídí, jak jsou vynaloženy miliardy dolarů v programech, jako je Program školních obědů, školních snídaní, program Potravinové razítko a Program doplňkové výživy pro ženy, kojence a děti (WIC).“ Ještě důležitější však je jejich potenciál zvrátit zdravotní stav této země.
Po válce se Finsko přidalo k USA v nárůstu spotřeby masa, vajec a mléčných výrobků. V sedmdesátých let minulého století byla míra úmrtnosti na srdeční onemocnění u finských mužů nejvyšší na světě. Nechtěli ale umírat a tak to vzali vážně. Srdeční onemocnění je způsobeno vysokým cholesterolem; vysoký cholesterol je způsoben vysokým příjmem nasycených tuků; proto bylo hlavním cílem strategie snížit vysoký příjem nasycených tuků. To znamená v podstatě sýry a kuřata, koláče a vepřové maso. Takže byl zahájen bobulový projekt, který měl pomoci zemědělcům produkujícím mléko a mléčné výrobky přejít na pěstování bobulovin. Za jakoukoliv cenu! A mnoho zemědělců skutečně přešlo od mléka k bobulovinám. Postavili proti sobě vesnice v přátelských zápasech o snižování cholesterolu, a ti s nejlepšími výsledky získali výhru.
A jak to dopadlo? V populačním měřítku, když míra úmrtnosti poklesne o pouhých 5 %, stále můžete zachránit tisíce životů. Ale zde proběhly pozoruhodně velké změny. V celé zemi se snížila úmrtnost na srdeční choroby o 80 %.
„S výrazně sníženou mortalitou na kardiovaskulární onemocnění a rakovinu se celková mortalita ze všech příčin snížila přibližně o 45 %, což vedlo k prodloužení života: přibližně o 7 let u mužů a o 6 let u žen.“ A to je to, o co ve skutečném dietním poradenství jde. Nyní usilují o světový rekord v míře úmrtí na srdeční choroby… Spojené státy americké.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Herman J. 2010. Saving U.S. Dietary Advice From Conflicts of Interest. Food and Drug Law Journal 65(20):285-316.
- Ovcarov V, Bystrova V. Present trends in mortality in the age group 35–64 in selected developed countries between 1950–73. World Health Stat. Quart. 1978; 31: 208.
- Keenan NL and KM Shaw. 2011. CDC Health Disparities and Inequalities Report — United States, 2011.
- Pekka P, Pirjo P, Ulla U. Influencing public nutrition for non-communicable disease prevention: from community intervention to national programme--experiences from Finland. Public Health Nutr. 2002 Feb;5(1A):245-51.
- Puska, P. Successful prevention of noncommunicable diseases: 25 year experiences with North Karelia Project in Finland. Public Health Medicine 2002; 4(1):5-7.
- Puska P. 2011. Lessons from North Karelia. Prevention of Noncommunicable Diseases Seminar, Helsinki.
Image thanks to foxypar4 / Flickr