Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Výživové směrnice: „Jezte co nejméně cholesterolu ve stravě“
Proč oficiální federální směrnice pro výživu Američanů doporučují co nejvíce omezit příjem cholesterolu ve stravě (obsaženého především ve vejcích)?
Systematický posudek z roku 2020 o účincích konzumace vajec na hladinu cholesterolu sestavený z více než 50 randomizovaných kontrolovaných studií. Téměř všechny studie ukazují směrem ke zvyšování LDL cholesterolu v krvi při vyšší konzumací vajec. A to zkoumali jen hladiny cholesterolu ráno na lačno, což odráží, kolik ho produkují játra. Jde o takový základ, nad nějž lze vyhodnotit vliv stravy. Většinu svého života prožijeme v postprandiálním stavu, tedy ve stavu po jídle, nikoliv v půstu. A tady vidíte, co narůstající příjem cholesterolu ze stravy dokáže udělat s vašimi krevními hladinami ihned po jídle. Hladiny prudce vystřelí na několik následujících hodin. A co se stane za čtyři hodiny? Je čas na oběd! Příležitost znovu uškodit tepnám dodatečnou dávkou cholesterolu navrch ke svým zvýšeným hladinám na lačno.
Jediným důvodem, proč nám záleží na cholesterolu, je pochopitelně srdeční onemocnění, zabiják číslo jedna mužů i žen. Skutečně lze pozorovat například výrazně vyšší kalciové skóre věnčitých tepen u lidí konzumujících více vajec. Jde o znak hromadění aterosklerotického plaku v tepnách. A projeví se to i vyšším rizikem srdečních infarktů a úmrtí? Zřejmě ano. Na základě půl tuctu populačních studií sledujících v USA desítky tisíc lidí až po dobu 30 let platí, že každá půlka vejce denně navíc byla významně spojena s vyšším rizikem rozvoje kardiovaskulárního onemocnění a úmrtí na všechny příčiny. Jinými slovy, s výrazně zkráceným životem.
Jenže počkat. Konzumace vajec často koreluje s nezdravými návyky jako nedostatek pohybu, kouření a konzumace všeho nezdravého. Jak víme, že za tím nestojí nasycený tuk a živočišná bílkovina, nikoliv cholesterol? Pokud tyto faktory nejsou vzaty v potaz, můžeme dojít k jiným závěrům. Nicméně tato studie pečlivě zohlednila všechny tyto faktory. Studie navíc měla delší sledovací období než většina předešlých studií, a proto může poskytnout ještě lepší možnost odhalit spojitosti i s jednotlivými potravinami, jako zde u vajec.
Studie navíc zjistila, že významné vazby mezi cholesterolem ze stravy a úmrtím byly nezávislé na kvalitě stravy. To znamená, že jíte, řekněme, dvě vejce denně, ale zbytek vaší stravy je samá zelenina a málo soli. Jsou i v tomto případě konzumenti vajec ohroženi kardiovaskulárním onemocněním? Účinek vajec a cholesterolu ze stravy obecně přetrval i po zohlednění jejich jinak srdci přívětivému stravování. Opakuji, významně zvýšené riziko úmrtí spojené s pouhou půlkou vejce denně navíc přetrvalo i po zohlednění celkové kvality jídelníčku. Není to tedy tím, že by si k vejcím dávali nálož slaniny.
Pokud zohledníme celkovou kvalitu stravy a pro konzumaci konkrétní potraviny, jako třeba červeného nebo zpracovaného masa, jako je slanina, spojení nadále přetrvává, tak to značí, že celý ten vztah není dílem slaniny nebo jiných potravin konzumovaných s vejcí. Vzhledem k negativním dopadům konzumace vajec a cholesterolu, dokonce i v případech jinak zdravého stravovaní, by důležitost následování výživových doporučení podložených důkazy, jako omezení příjmu potravin bohatých na cholesterol, neměla být zavrhována. Jenže přesně o to se zjevně výbor Dietary Guidelines Advisory Committee roku 2015 pokusil. Výbor prohlásil cholesterol za živinu, u které se nemusíme obávat nadspotřeby, protože dostupné důkazy neukazují žádný významný vztah mezi konzumací cholesterolu a jeho hladinou v krvi, což je konzistentní se závěrem zprávy American Heart Association/ American College of Cardiology. Počkat, proč?
Zde je metaanalýza doslova ze stovek studií, vydaná před cca 25 lety. Přesvědčivě ukazuje, že hladinu cholesterolu v krvi lze snížit snížením příjmu cholesterolu ze stravy. Od té doby se ve výzkumu cholesterolu udála zajímavá věc. Financování studií průmyslem narostlo z nuly na současný stav, kdy je většina cholesterolových studií zaplacena vaječným průmyslem. Studie financované Egg Board obvykle používají specifický design k minimalizaci zaznamenaných negativních zdravotních účinků. Nyní proto všichni, kteří ve svých posudcích zohledňují jen studie vydané v posledních letech, kdy jsou téměř všechny studie financovány průmyslem a speciálně navržené, aby vyšly, jak se to průmyslu hodí, mohou dojít k závěru, že vejce nejsou tak špatná, jak by vyšlo, kdyby zahrnuli objektivnější výzkum. Například ve zprávě American Heart Association a American College of Cardiology, jsou jen důkazy z let 1998 až 2009. Věděli o metaanalýzách jako tato vydaných v roce 1997. Nepřisoudili jim však plnou důležitost, protože studie byly vydány před jimi zvoleným výsekem.
Dr. Kim Williams byl prezidentem American College of Cardiology zhruba v období této ságy. Pojďme si to poslechnout od zdroje. Navzdory vědeckým studiím, jenž několik dekád naznačovaly, že cholesterol ze stravy zvyšuje hladinu cholesterolu, ve své zprávě z roku 2013 uvádí, že jsme neměli dostatek důkazů k určení, zda snížení příjmu cholesterolu ze stravy pomáhá. Jenže to bylo na základě časového výseku z výzkumu. Lidé tomu neporozuměli, ale tohle právě výbor Dietary Guidelines Advisory Committee citoval. Po objasnění American College of Cardiology, kterou tehdy vedl Williams, finální oficiální verze amerických výživových doporučení pro 2015-2020 následovala postoj Institute of Medicine a radila lidem „jíst co nejméně cholesterolu“. A tady jsou. Zde jsou Výživová doporučení. Tak, jak doporučuje Institute of Medicine: lidé by měli jíst co nejméně cholesterolu. Toto sdělení se opakuje i v doporučeních pro 2020-2025: konzumace cholesterolu ze stravy by měla být co nejnižší. The National Academy’s Institute of Medicine je tím, kdo rozhoduje o doporučených denních dávkách. A oni velmi explicitně říkají, že na základě všech důkazů, ne jen z nějakého výseku v čase, pro cholesterol ze stravy, který najdeme ve veškerém mase, mléčných výrobcích a vejcích, platí, že by jeho příjem měl být co nejnižší. Jakýkoliv jiný než nulový příjem zvyšuje koncentraci LDL cholesterolu v krvi, a proto představuje zvýšené riziko ischemické choroby srdeční, našeho zabijáka číslo jedna.
Po usvědčení z klamavé reklamy naznačující zdravost vajec, což podrobněji rozbírám v jednom z mých videí, vaječný průmysl utratil stovky milionů dolarů ve snaze přesvědčit veřejnost, lékaře a politiky, že cholesterol ze stravy a vaječné žloutky jsou neškodné. Ve skutečnosti by se však pravidelné konzumace vaječných žloutků měli vyvarovat lidé ohroženi kardiovaskulární nemocí, což prakticky znamená všichni Severoameričané, u kterých se očekává přežití středního věku.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Barnard ND, Long MB, Ferguson JM, Flores R, Kahleova H. Industry funding and cholesterol research: a systematic review. Am J Lifestyle Med. 2021;15(2):165-172.
- Spence JD. Dietary cholesterol and egg yolk should be avoided by patients at risk of vascular disease. J Transl Int Med. 2016;4(1):20-24.
- Choi Y, Chang Y, Lee JE, et al. Egg consumption and coronary artery calcification in asymptomatic men and women. Atherosclerosis. 2015;241(2):305-312.
- Zhong VW, Van Horn L, Cornelis MC, et al. Associations of dietary cholesterol or egg consumption with incident cardiovascular disease and mortality. JAMA. 2019;321(11):1081-1095.
- Abbasi J. Study puts eggs and dietary cholesterol back on the radar. JAMA. 2019;321(20):1959-1961.
- Eckel RH. Reconsidering the importance of the association of egg consumption and dietary cholesterol with cardiovascular disease risk. JAMA. 2019;321(11):1055-1056.
- Khalighi Sikaroudi M, Soltani S, Kolahdouz-Mohammadi R, et al. The responses of different dosages of egg consumption on blood lipid profile: an updated systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. J Food Biochem. 2020;44(8):e13263.
- Dubois C, Armand M, Mekki N, et al. Effects of increasing amounts of dietary cholesterol on postprandial lipemia and lipoproteins in human subjects. J Lipid Res. 1994;35(11):1993-2007.
- Spence JD, Jenkins DJA, Davignon J. Egg yolk consumption, smoking and carotid plaque: reply to letters to the Editor by Sean Lucan and T Dylan Olver et al. Atherosclerosis. 2013;227(1):189-191.
- Eckel RH, Jakicic JM, Ard JD, et al. 2013 AHA/ACC guideline on lifestyle management to reduce cardiovascular risk: a report of the American College of Cardiology/American Heart Association task force on practice guidelines. Circulation. 2014;129(25_suppl_2).
- Eckel RH, Jakicic JM, Ard JD, et al. 2013 AHA/ACC guideline on lifestyle management to reduce cardiovascular risk: a report of the American College of Cardiology/American Heart Association task force on practice guidelines. Circulation. 2014;129(25 Suppl 2):S76-99.
- Dietary Reference Intakes: The Essential Guide to Nutrient Requirements. National Academies Press; 2006.
- Patel H, Chandra S, Alexander S, Soble J, Williams KA. Plant-based nutrition: an essential component of cardiovascular disease prevention and management. Curr Cardiol Rep. 2017;19(10):104.
- PCRM, McDougall J, Agarwal U, Shapiro D, Forrester DD. Complaint for declaratory and injunctive relief case 3:16-cv-00069. Filed January 6, 2016.
- Howell WH, McNamara DJ, Tosca MA, Smith BT, Gaines JA. Plasma lipid and lipoprotein responses to dietary fat and cholesterol: a meta-analysis. Am J Clin Nutr. 1997;65(6):1747-1764.
- Scientific Report of the 2015 Dietary Guidelines Advisory Committee. USDA. February 2015.
- Trumbo PR, Shimakawa T. Tolerable upper intake levels for trans fat, saturated fat, and cholesterol. Nutr Rev. 2011;69(5):270-278.
- U.S. Department of Agriculture and U.S. Department of Health and Human Services. 2015 – 2020 Dietary Guidelines for Americans. 8th Edition. December 2015.
- U.S. Department of Agriculture and U.S. Department of Health and Human Services. Dietary Guidelines for Americans, 2020-2025. 9th Edition. December 2020.