Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zachraňují mamografie životy?
Na každý život zachráněný mamografií připadá 2-10 žen, které jsou přediagnostikovány, což znamená, že se z nich staly pacientky s rakovinou prsu zbytečně. K tomu připočtěme škodlivé účinky doprovodné chemoterapie, ozařování nebo chirurgického zákroků bez přínosů.
Jaký byl dopad změny doporučení z roku 2009, aby se rutinní screening odložil až do věku 50 let? Paradoxně, počet mamografií čtyřicátnic ve skutečnosti vzrostl. Šlo asi o to, že veškerá pozornost médií to ženám právě připomněla, čímž podtrhla potřebu více převádět tyto informace do praxe.
Nová doporučení přibližují USA více k evropským normám: mamografie každých pár let, od padesátého roku věku. Americká společnost pro rakovinu toto v r. 2015 rozdělila, a doporučila začínat ve 45 letech každoročně, a potom od věku 55 let každý druhý rok, což by mohlo snížit riziko úmrtí na rakovinu prsu z 2,7 % na méně než 2 %. Tato informace je založená částečně na systematickém posudku prováděném v rámci spolupráce s Cochrane, což je vysoce respektovaná bašta medicíny založené na důkazech.
Autoři posudku Cochrane nicméně napsali, že použili nesprávná čísla, když totiž prozkoumali výsledky studií, které považovali za dostatečně důvěryhodné, vůbec to nevypadalo na významné snížení úmrtnosti díky mamografiím. Také zjistili, že dostupná „data určitě nepodporují populární myšlenku, že mamografie zachraňují životy.“ Tím obvinili Společnost pro rakovinu (American Cancer Society), že je spíše politickou organizací s finančními vazbami na multi-miliardový mamografický průmysl.
Zde je onen posudek Cochrane, jenž dospěl k závěru, že studie, které poskytly nejspolehlivější informace, zjevně ukázaly, že screening nesnížil úmrtnost na rakovinu prsu. Pokud je toto pravda, pak to mění naprosto vše. Dospěli proto k závěru, že přišel čas znovu posoudit, zda by měly být rutinní mamografie doporučovány pro ženy v jakémkoli věku. Přesně toto udělala Švýcarská lékařská komora. Její členové byli „šokováni tím, že vůbec není jasné, zda výhody mamografického screeningu převažují nad jeho nevýhodami.“ Je snadné podporovat mamografické vyšetření, když většina žen věří, že to snižuje riziko onemocnění rakovinou prsu, nebo dokonce před ní chrání, a díky tomu se dá prostřednictvím včasné detekce agresivních nádorů zachránit mnoho životů. Chci říct, že kdyby toto skutečně platilo, všichni by byli „všemi deseti“ pro. Naneštěstí vědci dospěli k závěru, že toto neplatí. Současně dospěli k přesvědčení, že toto je třeba ženám sdělit. Z etického hlediska je program veřejného zdravotnictví, který nevytváří více výhod než nevýhod, těžké ospravedlnit. Jejich zpráva samozřejmě způsobila rozruch. Kritici tvrdili, že zpráva ženy zmátla, my se naopak zamýšlíme nad tím, jak se vyhnout tomu, aby ženy byly znejistěny, když se jim poskytnou dostupné důkazy.
Pokud se zeptáte žen, jaký přínos vidí v pravidelných mamografických prohlídkách, myslí si, že to sníží riziko úmrtí na rakovinu prsu na polovinu – je to ten oranžový čtvereček, což zachrání život asi 1 ze 12 žen. Jenže ve skutečnosti čísla vypadají takto. Za prvé, riziko úmrtí na rakovinu prsu je menší, než se většina žen domnívá, a snížení rizika – rozdíly ve velikosti oranžových čtverečků – je mnohem menší; pomůže se možná 1 z 1000 žen. Ale nestojí záchrana dokonce i jedné ženy z tisíce za to? Představte si, že jste tou jednou z tisícovky rodin, ve které byla žena matka zachráněna. Ale to nemusí být pravda.
Jedna z tisíce žen, které podstoupily prohlídku, nemusí umřít na rakovinu prsu; neexistují však žádné důkazy, že to mělo nějaký vliv na celkovou úmrtnost. To znamená, že možná ve skutečnosti nedošlo k záchraně žádných životů. Bylo provedeno 10 randomizovaných studií mamografického screeningu, a žádná neukázala celkové snížení úmrtnosti. Počkat…Jaký to má smysl? Pokud mamografie dokáže zabránit úmrtí na rakovinu prsu u jedné ženy z tisíce, pak jediným důvodem, proč není celkově ušetřen žádný lidský život, musí být to, že mamogramy nějak vedou k úmrtí jedné ženy z tisíce zdravých žen. To je absurdní, že?
Dovolte mi představit koncept přehnaného diagnostikování. Skutečností je, že některé z malých nádorů zjištěných na mamografii by se možná nikdy nezvětšily, nebo by dokonce samy zmizely. A tak, pokud by nebyly zachyceny, ženám by to nijak neublížilo, a vůbec by nevadilo, kdyby ani nevěděly, že nádor mají. Ale jakmile rakovinu zjistíte na mamografii, musíte ji léčit, protože nevíte, jak se bude chovat. Ale v některých případech z ranku nadměrně diagnostikovaných, kde by vám rakovina neublížila, léčíte pak rakovinu prsu zcela zbytečně.
Jak běžná je tato situace? Na každý život zachráněný mamografií, existuje 2-10 žen, které byly nadměrně diagnostikované, což znamená, že se staly pacientkami s rakovinou zbytečně, spolu se všemi průvodními škodami chemoterapie, ozařování anebo operací, které jim nijak nepomohly. Průvodní škody mohou zahrnovat i úmrtí. Představte si, že jste členem rodiny, kde takto o život přišla žena matka.
Problém je, že zbytečné radiační léčby mohou zabít právě tolik pacientek, kolik jich zachrání; není tady tedy žádný důkaz o čistém snížení úmrtnosti. Ozařování hrudníku zvyšuje riziko úmrtí na onemocnění srdce a rakovinu plic. Toto mohou být přijatelná rizika, pokud skutečně máte rakovinu prsu, která by vás jinak zabila. Léčba, která je přínosná pro skutečné pacienty, může být smrtelná pro ty, kteří ani nikdy léčeni být neměli.
I když mamografie život nezachrání, mohla by vám aspoň zachránit prs? Myslím tím, že pokud nádor zjistíte brzy, možná se můžete vyhnout mastektomii? Opak může být ve skutečnosti pravdou. Vědci společnosti Cochrane vysvětlují, že to je důvod, proč publikovali svoji zprávu. Domnívali se, že je důležité, aby ženy věděly, že screening může zvýšit riziko ztráty prsu.
V podstatě byly mamografy na veřejnosti propagovány se třemi jednoduchými sliby, které jsou zřejmě všechny mylné: Nezdá se, že screening prodlouží ženám život; namísto toho se zbytečně zvyšuje riziko mastektomie. A rakoviny nejsou diagnostikovány v raném stadiu; nádoru může trvat desetiletí, než vyroste natolik, aby mohl být na mamografu zachycen. A dokonce i když je, nemusí dále růst. Problém tedy je, že diagnostikujeme příliš mnoho nádorů. Nadbytečné diagnózy se vyskytují v takové míře, že pokud se žena nechce stát pacientkou s rakovinou prsu, možná by se měla tomuto vyšetření vyhnout úplně. Pokud však rakovinu prsu máte, nechtěli byste to vědět?
„Malá pravděpodobnost, že žena takto může zabránit úmrtí na rakovinu prsu, musí být zvážena oproti pravděpodobnějšímu scénáři, že vyšetření může přinést falešně pozitivní anebo falešně negativní výsledek, anebo, což je nejhorší, diagnózu a léčbu rakoviny, která by jinak neohrozila její zdraví nebo dokonce ani neupoutala její pozornost.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Biller-Andorno N, Jüni P. Abolishing mammography screening programs? A view from the Swiss Medical Board. N Engl J Med. 2014;370(21):1965-7.
- CBCG Editors. Screening mammography: setting the record straight. Lancet. 2002;359(9304):439-40.
- Barratt A. Overdiagnosis in mammography screening: a 45 year journey from shadowy idea to acknowledged reality. BMJ. 2015;350:h867.
- Pace LE, Keating NL. A systematic assessment of benefits and risks to guide breast cancer screening decisions. JAMA. 2014;311(13):1327-35.
- Gøtzsche PC. Mammography screening is harmful and should be abandoned. J R Soc Med. 2015;108(9):341-5.
- Wang AT, Fan J, Van houten HK, et al. Impact of the 2009 US Preventive Services Task Force guidelines on screening mammography rates on women in their 40s. PLoS ONE. 2014;9(3):e91399.
- Sohn E. Screening: Don’t look now: Mammogram screenings are an established part of women’s health care, but are they more trouble than they are worth?. Nature. 2015;527(7578):S118-S119.
- Kerlikowske K. Progress Toward Consensus on Breast Cancer Screening Guidelines and Reducing Screening Harms. JAMA Intern Med. 2015;175(12):1970-1.
- Jørgensen KJ, Gøtzsche PC. Breast cancer: Updated screening guidelines - much ado about small improvements. Nat Rev Clin Oncol. 2016;13(3):139-40.
- Gøtzsche PC. Commentary: Screening: a seductive paradigm that has generally failed us. Int J Epidemiol. 2015;44(1):278-80.
- Siu AL. Screening for Breast Cancer: U.S. Preventive Services Task Force Recommendation Statement. Ann Intern Med. 2016;164(4):279-96.
- Woloshin S, Schwartz LM. How a charity oversells mammography. BMJ. 2012;345:e5132.
- Gøtzsche PC, Jørgensen KJ. Screening for breast cancer with mammography. Cochrane Database Syst Rev. 2013;(6):CD001877.
- Gøtzsche PC, Jørgensen KJ, Zahl PH, Mæhlen J. Why mammography screening has not lived up to expectations from the randomised trials. Cancer Causes Control. 2012;23(1):15-21.
Image credit: U.S. Department of Defense. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video