Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zakazování transtuků ve zpracovaných potravinách, nikoli však v těch živočišných
Po zákazu olejů s transtuky budou jedinými zbývajícími zdroji transtuků maso a mléčné výrobky.
Ztracené roky zdravého života v důsledku naší konzumace transtuků jsou srovnatelné s vlivem, jaký mají meningitida, rakovina děložního čípku a roztroušená skleróza. Ale pokud se nadšencům splní jejich přání a bude zakázáno přidávání transtuků, co pak? Firmy za účelem hájení svých zájmů operují právě s těmito argumenty, aby odvrátili pozornost od faktu, že lidé umírají.
Starosta New Yorku Bloomberg byl kritizován, že se chová jako nějaká chůva ve snaze zakázat transtuky a při pokusu regulovat nealkoholické nápoje. Jak se jen opovažuje pokusit se manipulovat s volbou spotřebitelů. Ale není to právě to, co dělá samotný potravinářský průmysl? V roce 1950 byla soda o váze 12 uncí (cca 340 g) považována za velkou. Dnes je to porce pro dítě.
Podobné je to i s transtuky, byl to sám průmysl, který omezil naší volbu tím, že dal transtuky úplně do všeho, aniž by nás o tom informoval – takže kdo je teď ta chůva?
New York konečně vyhrál svůj boj s transtuky, čímž si zachoval status vedoucího města v oblasti veřejného zdraví. Trvalo například celá desetiletí, než byly v celých USA zakázány olovnaté barvy, a to i přes jednoznačné důkazy o jejich škodlivosti, ale New York byl průkopníkem, zakázal je 18 let před jejich zákazem na federální úrovni.
V argumentaci založené na „lavinovém efektu“ je určitý paradox; nejdříve půjdou po vašich hranolcích, pak půjdou po vašich burgerech. Po zákazu transtuků tak zůstane jediný zdroj transtuků, totiž maso samotné. Transtuky se přirozeně vyskytují v malém množství v tuku v mase a v mléce, jak jsem o tom již mluvil dříve. Živočišné produkty poskytují přibližně pětinu celkového příjmu transtuků v Americe, ale protože zákaz transtuků v USA se netýká živočišných produktů, brzy vystoupí do popředí jako jejich hlavní zdroj.
Například v Dánsku, kde jsou nyní přidané transtuky zakázány, se s nimi můžete setkat už jen v živočišných produktech, které je obsahují. Stejně tak i v USA: mléčné produkty, hovězí, kuřecí tuk, krůtí maso, lunchmeat, hot dogy, a se stopovým množstvím v rostlinných olejích v důsledku jejich rafinace.
Otázka zní: „Jsou živočišné transtuky stejně špatné jako ty ze zpracovaných potravin?“ Soubor náhodných intervenčních sledování zjistil že, obojí způsobuje růst špatného cholesterolu, obojí způsobuje pokles dobrého cholesterolu a obojí také zvyšuje poměr špatného vůči tomu dobrému, což je zlé. Takže všechny transtuky mají negativní účinky, bez ohledu na svůj původ. Je možné, že odstranění přírodních transtuků ze stravy by také mohlo zabránit desetitisícům infarktů, ale na rozdíl od zpracovaných potravin, nemůžete odstranit transtuky z mléka a masa, protože se tam vyskytují přirozeně.
Ti, kteří zastupují živočišnou výrobu, tvrdí, že trocha těchto transtuků přece nemůže škodit. Ale tentýž argument typu „všeho s mírou“ už jsme zaznamenali ve vyjádření Institutu pro tuky poté, co byly průmyslové transtuky poprvé představeny jako hrozba. Podstatou je, že všechny zdroje transtuku by měly být pravděpodobně minimalizovány. Transtuk ve zpracovaných potravinách může být zakázán, ale jen současné dodržování dietních pokynů k omezení příjmu nasycených tuků, které se primárně také nacházejí v mase a mléčných produktech, by automaticky snížilo příjem transtuků z živočišných tuků.
Důvodem, proč nebylo dosaženo pokroku při redukci živočišných transtuků v Dánsku, je to, že rada pro výživu, která prosazovala zákaz transtuku, byla společnou iniciativou lékařské asociace a představitelů mlékáren. Byli si vědomi toho, že ekonomická podpora Rady pro mléčné výrobky by mohla být vnímána jako problematická z hlediska vědecké integrity. Ale buďte bez obav. Lékařské sdružení rozšířilo tuto radu o další členy, aby byli zahrnuti i členové zastupující v Dánsku zpracování vepřového masa, masný průmysl, drůbežářství, produkci vajec, stejně tak jako výrobu margarínů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Resnik D. Trans fat bans and human freedom. Trans fat bans and human freedom. Am J Bioeth. 2010 Mar;10(3):27-32.
- Goslin LO. Bloomberg's Health Legacy: urban innovator or meddling nanny? Hastings Cent Rep. 2013 Sep-Oct;43(5):19-25.
- Cohen JT. FDA's proposed ban on trans fats: How do the costs and benefits stack up? Clin Ther. 2014 Mar 1;36(3):322-7.
- Angell SY, Silver LD, Goldstein GP, Johnson CM, Deitcher DR, Frieden TR, Bassett MT. Cholesterol control beyond the clinic: New York City's trans fat restriction. Ann Intern Med. 2009 Jul 21;151(2):129-34.
- Ross GL. Determining the benefits of the New York City trans fat ban. Ann Intern Med. 2010 Feb 2;152(3):194; author reply 194-5.
- Lichtenstein AH. New York City trans fat ban: improving the default option when purchasing foods prepared outside of the home. Ann Intern Med. 2012 Jul 17;157(2):144-5.
- Stender S, Astrup A, Dyerberg J. Ruminant and industrially produced trans fatty acids: health aspects. Food Nutr Res. 2008;52.
- Brownell KD, Pomeranz JL. The trans-fat ban--food regulation and long-term health. N Engl J Med. 2014 May 8;370(19):1773-5.
- Brouwer IA, Wanders AJ, Katan MB. Effect of animal and industrial trans fatty acids on HDL and LDL cholesterol levels in humans--a quantitative review. PLoS One. 2010 Mar 2;5(3):e9434.
- Astrup A. The trans fatty acid story in Denmark. Atheroscler Suppl. 2006 May;7(2):43-6.
- Reeves RM. Effect of dietary trans fatty acids on cholesterol levels. N Engl J Med. 1991 Jan 31;324(5):338-40.
Icons created by Baloon Designs and romzicon from the Noun Project. Image credit: Daniel Oines via Flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.