Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Záleží na velikosti částic cholesterolu?
Jak argumenty American Egg Board obstojí před očima vědy? Co třeba koncept, že velké nadýchané částice LDL cholesterolu nás chrání, zatímco malé a hutné částice LDL škodí?
Profesorka Fernandezová získala téměř půl milionu dolarů od vaječného průmyslu a píše vědecké články, jako je tento.
Připouští, že vejce mohou zvýšit LDL, tedy špatný cholesterol, ale tvrdí, že HDL, takzvaný dobrý cholesterol, stoupne také, čímž udržuje poměr špatného k dobrému. Toto je studie, kterou cituje, aby podpořila svoje tvrzení. Ale když se místo účelového vybírání částí z této studie, zahrnující 42 lidí, které předvedla ona s penězi od Výboru pro vejce, podíváte na metaanalýzu, když se podíváte na bilanci důkazů, pak se zvýšeným příjmem cholesterolu stoupá ten špatný mnohem více než ten dobrý. Metaanalýza sedmnácti různých studií ukázala, že cholesterol ve stravě zvyšuje poměr celkového cholesterolu k HDL, což naznačuje, že příznivé navýšení HDL nedokáže kompenzovat nepříznivý nárůst celkového a LDL cholesterolu. Zvýšený příjem cholesterolu ve stravování může tudíž skutečně zvýšit riziko koronárních onemocnění srdce.
Výbor pro vejce reagoval tvrzením, že zvýšené riziko onemocnění srdce spojené s konzumací vajec musí být uvedeno v kontextu ostatních rizikových faktorů, jako že je horší trpět nadváhou než jíst vajíčka, na což vědci odpověděli: Ať je to, jak je, je jednodušší omezit příjem vajec než trvale zhubnout.
Dobře, vajíčka tedy zvyšují hladinu LDL, ale jedná se o velké LDL, přičemž tvrdí, že velké naducané LDL částice nejsou tak škodlivé jako malé koncentrované. A skutečně, velké LDL zvyšují riziko srdeční choroby pouze o 44 %, namísto 63 % u malých LDL. Lehké, velké, plovoucí LDL částice ale stále významně zvyšují riziko úmrtí způsobené naším předním zabijákem. To se týkalo žen, totéž bylo zjištěno i u mužů. U nich velké LDL zvyšují riziko infarktu či smrti o pouhých 31 % namísto 44 %.
To podstatné je, jak shrnují nejnovější revize tohoto tématu, že LDL cholesterol byl jednoznačně určen jako původce aterosklerózy, a to nezávisle na velikosti částic. Podívejte se, jak to navzdory tomu zformulovala výzkumnice vaječného výboru. Tvorba větších částic LDL v důsledku konzumace vajec interpretuje jako ochranu proti srdečnímu infarktu, ve srovnání s malým LDL. To je jako tvrdit, že bodnutí nožem má ochranný účinek – ve srovnání se střelnou ranou!
Zdravotníci by měli mít na paměti, napsala, že omezení cholesterolu ve stravování snižuje příjem vajec a vede tak k vyhýbání se potravině, která obsahuje složky, jako jsou karotenoidy a cholin. Inu, toto napsala v roce 2012, předtím, než průlomová studie z roku 2013 ukázala, že cholin z vajec zřejmě zvyšuje riziko mrtvice, infarktu a úmrtí. Takže to jí můžeme odpustit. Ale co karotenoidy ve vejcích, jako je lutein a zeaxantin, tak důležité pro ochranu zraku a snížení oxidace cholesterolu.
Jak jsem již zkoumal dříve, množství těchto fytonutrientů ve vejcích je zanedbatelné. Jedna lžička špenátu obsahuje tolik, co devět vajec. A pak jsem srovnával předvídatelné účinky na zdraví očí: bio vejce z volného výběhu versus kukuřice a špenát. Ale co účinky vajíček na oxidaci cholesterolu? Víme již desetiletí, že LDL cholesterol je špatný, ale oxidovaný LDL je ještě horší. Takže její logika je taková, že vzhledem k tomu, že vejce obsahují stopové prvky těchto antioxidantů, působí v důsledku jako prevence proti oxidaci cholesterolu.
Věda však ukazuje přesný opak! Konzumace vajíček zvyšuje náchylnost LDL cholesterolu k oxidaci. Bylo zjištěno, že konzumace vajec nejenže hladiny LDL zvyšuje, ale také zvyšuje jeho oxidovatelnost, přičemž zároveň zvyšuje oxidovatelnost celého našeho krevního oběhu.
Bylo tato informace také zveřejněna nedávno, takže o tom nemohla vědět? Ne, ona studie byla publikována před 18 lety, přesto se Fernandezová stále pokouší naznačovat, že vejce oxidaci snižují. Přiznává, že získala finance od Amerického výboru pro vejce, a pak tvrdí, že nemá žádné střety zájmů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Y Levy, I Maor, D Presser, M Aviram. Consumption of eggs with meals increases the susceptibility of human plasma and low-density lipoprotein to lipid peroxidation. Ann Nutr Metab. 1996;40(5):243-51.
- S Mora, J D Otvos, N Rifai, R S Rosenson, J E Buring, P M Ridker. Lipoprotein particle profiles by nuclear magnetic resonance compared with standard lipids and apolipoproteins in predicting incident cardiovascular disease in women. Circulation. 2009 Feb 24;119(7):931-9.
- J D Otvos, D Collins, D S Freedman, I Shalaurova, E J Schaefer, J R McNamara, H E Bloomfield, S J Robins. Low-density lipoprotein and high-density lipoprotein particle subclasses predict coronary events and are favorably changed by gemfibrozil therapy in the Veterans Affairs High-Density Lipoprotein Intervention Trial. Circulation. 2006 Mar 28;113(12):1556-63.
- J G Robinson. What is the role of advanced lipoprotein analysis in practice? J Am Coll Cardiol. 2012 Dec 25;60(25):2607-15.
- D Steinberg, S Parthasarathy, T E Carew J C Khoo, J L Witztum. Beyond cholesterol. Modifications of low-density lipoprotein that increase its atherogenicity. N Engl J Med. 1989 Apr 6;320(14):915-24.
- M L Fernandez. Rethinking dietary cholesterol. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2012 Mar;15(2):117-21.
- D J McNamara. Eggs and heart disease risk: perpetuation the misperception. Am J Clin Nutr. 2002 Feb;75(2):333-5.
- C M Greene, T L Zern, R J Wood, S Shrestha, D Aggarwal, M J Sharman, J S Volek, M L Fernandez. Maintenance of the LDL cholesterol:HDL cholesterol ratio in an elderly population given a dietary cholesterol challenge. J Nutr. 2005 Dec;135(12):2793-8.
- R M Weggemans, P L Zock, M B Katan. Dietary cholesterol from eggs increases the ratio of total cholesterol to high-density lipoprotein cholesterol in humans: a meta-analysis. Am J Clin Nutr. 2001 May;73(5):885-91.
- M B Katan, R M Weggemans, P L Zock. Reply to DJ McNamara. The American Journal of Clinical Nutrition. 2002.
- W H Tang, Z Wang, B S Levison, R A Koeth, E B Britt, X Fu, Y Wu, S L Hazen. Intestinal microbial metabolism of phosphatidylcholine and cardiovascular risk. N Engl J Med. 2013 Apr 25;368(17):1575-84.
- Maria Luz Fernandez.
- A J Wenzel, C Gerweck, D Barbato, R J Nicolosi, G J Handelman, J Curran-Celentano. A 12-wk egg intervention increases serum zeaxanthin and macular pigment optical density in women. J Nutr. 2006 Oct;136(10):2568-73.
- D Steinberg, S Parthasarathy, T E Carew, J C Khoo, J L Witztum. Beyond cholesterol. Modifications of low-density lipoprotein that increase its atherogenicity. N Engl J Med. 1989 Apr 6;320(14):915-24. Review.
Images thanks to Nikol Lohr via Flickr.