Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zázvor proti nevolnosti, menstruačním křečím a syndromu dráždivého tračníku
Mletý sušený zázvor může být velmi účinným, levným a lehce použitelným i bezpečným prostředkem k léčbě nevolnosti, migrény, nadměrného krvácení a bolestech při menstruaci. Funguje také při bolestech břicha způsobených syndromem dráždivého tračníku?
Zázvor je nejproslulejší svou rolí v prevenci a zmírňování nevolnosti a zvracení. Nyní je to podložené tolika studiemi, že máme i recenze recenzí.
A zázvor pomáhá nejen při ranní nevolnosti. Už půl lžičky práškového sušeného zázvoru je spojeno s pětinásobnou pravděpodobností na zmírnění nevolnosti a zvracení v raném stadiu těhotenství. Pomáhá také na cestovní nevolnost i pooperační nevolnost a zvracení. Pomáhá předcházet také nevolnosti indukované antiretrovirovou léčbou a zvracení během léčby HIV. Také až zázračně účinkuje proti zvracení způsobeném chemoterapií.
V této randomizované, dvojitě zaslepené a placebem kontrolované klinické studii o zázvoru při chemoterapii rakoviny prsu bylo zvracení způsobené chemoterapií pomocí zázvoru potlačeno ve všech obdobích. To znamená, jak v akutní fázi během 24 hodin po chemoterapii, tak i v období 2 až 3 dnů po chemoterapii. Dokonce zabral také u předvídaného zvracení, které se vyskytuje už před chemoterapií. Po několika opakováních totiž tělo už pozná, co se chystá, a člověk začíná zvracet už jen při pomyšlení, že se chemoterapie blíží.
Na tuto předvídanou nevolnost klasické léky nefungují, dokonce ani úžasné nové léky proti nevolnosti. Ty mohou být i 10000krát dražší než zázvor. Ten vás vyjde na 0,40 Kč za jednu dávku a svým způsobem může fungovat i lépe.
Také jsem již dříve hovořil o zázvoru a bolesti. Osmina čajové lžičky zázvoru, tedy za 20 haléřů, působí proti migréně stejně účinně jako lék Imitrex, navíc bez vedlejších účinků. Když už je řeč o bolestech, zázvor může být také účinný, a to stejnou měrou jako Ibuprofen, ke zmírnění menstruačních křečí. Bolestivá menstruace je velmi častá a někdy při ní může žena opravdu trpět. Přesto je tato bolest prakticky ignorována ze stran vědců věnujících se výzkumu bolesti i praktických lékařů.
Byly však publikovány čtyři randomizované kontrolované studie, které ze zabývaly zázvorem a bolestivou menstruací. Všechny čtyři ukázaly významný přínos, jestliže byl zázvor užíván v prvních dnech periody. Účinné dávky se pohybují přibližně od 1/3 čajové lžičky denně po celou čajovou lžičku denně. Protože to však vypadá, že účinkují zhruba stejně, můžete začít klidně jen s 20tihaléřovou dávkou zázvoru. A vedlejším účinkem, respektive benefitem, je možné dramatické snížení síly menstruace.
Silné menstruační krvácení je vlastně jedním z nejčastějších gynekologických problémů u mladých žen. Víme, že existují prozánětlivé potraviny, které mohou přispívat k silnému menstruačnímu krvácení, takže co zkusit tak protizánětlivou potravinu, jakou je zázvor?
Těžké menstruační krvácení je definováno jako více než 1/3 šálku neboli 80 mililitrů. Všechny ženy ve studii začínaly na ještě vyšších číslech, ale již po 1/8 čajové lžičky sušeného zázvoru podávaného 3x denně ode dne předcházejícího začátku periody, byla síla krvácení zredukována na polovinu. Navíc se zdálo, že s každým měsícem zázvor funguje lépe a lépe. Zázvor tedy poskytuje vysoce efektivní, levnou, jednoduchou a bezpečnější léčbu silného krvácení a bolesti při menstruaci.
Funguje tedy na migrény a menstruační křeče, ale jen proto, že je účinný na mnoho druhů bolesti neznamená, že je nutně účinný proti každé bolesti. Co takhle křeče v břiše? Je zázvor účinný i pro léčbu syndromu dráždivého tračníku? Odpověď zní: ANO. Snižuje jeho závažnost o více než 25 %, jenže to dokáže i placebo. Takže skutečná odpověď je: NE. Zázvor není účinný pro léčbu syndromu dráždivého tračníku, ale přesto je zázvor jedním z nejčastěji užívaných rostlinných léků na syndrom dráždivého tračníku.
To jsou pošetilci. Nemají ani tušení, že to nefunguje lépe než cukrová pilulka? Dá se na to podívat i z opačného pohledu. Jsou to naopak chytrolíni, protože používají něco, co nabízí úlevu 53 % času a neohrožuje je nepříznivými účinky, jaké mají některé léky. S těmi mohou lékaři ublížit jednomu člověku na každé tři lidi, kterým lék pomůže.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J W Daily, X Zhang, K Da Sol, S Park. Efficacy of Ginger for Alleviating the Symptoms of Primary Dysmenorrhea: A Systematic Review and Meta-analysis of Randomized Clinical Trials. Pain Med. 2015 Dec;16(12):2243-55.
- K J Berkley, S L McAllister. Don't dismiss dysmenorrhea! Pain. 2011 Sep;152(9):1940-1.
- K J Berkley. Primary Dysmenorrhea: An Urgent Mandate. Pain: Clinical Updates October 2013 (Volume 21, Issue 3).
- F Kashefi, M Khajehei, M Alavinia, E Golmakani, J Asili. Effect of ginger (Zingiber officinale) on heavy menstrual bleeding: a placebo-controlled, randomized clinical trial. Phytother Res. 2015 Jan;29(1):114-9.
- M A van Tilburg, O S Palsson, Y Ringel, W E Whitehead. Is ginger effective for the treatment of irritable bowel syndrome? A double blind randomized controlled pilot trial. Complement Ther Med. 2014 Feb;22(1):17-20.
- M Thomson, R Corbin, L Leung. Effects of ginger for nausea and vomiting in early pregnancy: a meta-analysis. J Am Board Fam Med. 2014 Jan-Feb;27(1):115-22.
- Z P Yekta, S M Ebrahimi, M Hosseini, A N Nasrabadi, S Sedighi, M H Surmaghi, H Madani. Ginger as a miracle against chemotherapy-induced vomiting. Iran J Nurs Midwifery Res. 2012 Jul;17(5):325-9.
- W Marx, N Kiss, L Isenring. Is ginger beneficial for nausea and vomiting? An update of the literature. Curr Opin Support Palliat Care. 2015 Jun;9(2):189-95.
- H C Lien, W M Sun, Y H Chen, H Kim, W Hasler, C Owyang. Effects of ginger on motion sickness and gastric slow-wave dysrhythmias induced by circular vection. Am J Physiol Gastrointest Liver Physiol. 2003 Mar;284(3):G481-9.
- F Dabaghzadeh, H Khalili, S Dashti-Khavidaki, L Abbasian, A Moeinifard. Ginger for prevention of antiretroviral-induced nausea and vomiting: a randomized clinical trial. Expert Opin Drug Saf. 2014 Jul;13(7):859-66.
- N Chaiyakunapruk, N Kitikannakorn, S Nathisuwan, K Leeprakobboon, C Leelasettagool. The efficacy of ginger for the prevention of postoperative nausea and vomiting: a meta-analysis. Am J Obstet Gynecol. 2006 Jan;194(1):95-9.
- M S Broder, C Faria, A Powers, J Sunderji, D Cherepanov. The Impact of 5-HT3RA Use on Cost and Utilization in Patients with Chemotherapy-Induced Nausea and Vomiting: Systematic Review of the Literature. Am Health Drug Benefits. 2014 May;7(3):171-82.
- G R Morrow, S N Rosenthal. Models, mechanisms and management of anticipatory nausea and emesis. Oncology. 1996 Jun;53 Suppl 1:4-7.
- E Shah, S Kim, K Chong, A Lembo, M Pimentel. Evaluation of harm in the pharmacotherapy of irritable bowel syndrome. Am J Med. 2012 Apr;125(4):381-93.
- G Ozgoli, M Goli, F Moattar. Comparison of effects of ginger, mefenamic acid, and ibuprofen on pain in women with primary dysmenorrhea. J Altern Complement Med. 2009 Feb;15(2):129-32.
- Maghbooli M, Golipour F, Moghimi Esfandabadi A, Yousefi M. Comparison between the efficacy of ginger and sumatriptan in the ablative treatment of the common migraine. Phytother Res. 2014 Mar;28(3):412-5. doi: 10.1002/ptr.4996. Epub 2013 May 9.
Image thanks to Basti93 via Pixabay.