Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zdokonalení středomořské stravy
Které aspekty lze shledat problematickými dokonce i v rostlinné verzi středomořské stravy?
Tradiční středomořská strava může být považována za převážně, nikoliv však výhradně, rostlinnou stravu. Navíc, rozhodně nejde o nerafinovanou rostlinnou stravu, olivový olej a víno se totiž užívají v množstvích, jako by se jednalo o ovocnou šťávu. I kdyby člověk jedl vegetariánskou středomořskou stravu, tedy její zcela rostlinnou verzi, stále existuje řada problematických stránek, o kterých se mluví jen zřídka. Například mnoho bílého pečiva, bílých těstovin, nedostatek celozrnných obilovin a konzumace alkoholu mohou být problémem. Kalorická hustota je kvůli hojnému používáni olivového oleje příliš vysoká. Soli je v této stravě taktéž nadbytek. Pojďme se na to postupně podívat.
V tomto rozboru vlivů středomořské stravy na zdraví se ukázala nejdůležitější složkou hojná konzumace rostlinných potravin. Naopak hojná konzumace cereálních výrobků, tedy obilovin, neprokázala užitek. Může to být tím, že lidé stravující se středomořsky jedí především rafinované obiloviny, například bílé pečivo. Tradiční středomořská strava přitom byla typická konzumací nezpracovaných, tedy celozrnných obilovin. Zatímco celozrnné obiloviny jsou spojeny s nižším rizikem cukrovky, srdečního onemocnění a rakoviny, rafinované obiloviny mohou zvýšit riziko cukrovky, obezity, srdečních onemocnění a dalších chronických onemocnění. Například ve studii PREDIMED lidé, kteří jedli místo celozrnného pečiva pečivo bílé, znatelně přibrali na váze. Alkohol také může představovat problém. Vzhledem k upřednostňování rostlinných potravin je dodržování středomořské stravy spojeno s nižším rizikem rakoviny, ale ne s nižším rizikem rakoviny prsu. Když jíte všechnu tu zeleninu, oříšky, semínka luštěniny a máte nízký příjem nasyceného tuku, tak byste očekávali, že budete mít nižší riziko rakoviny prsu. Jenže alkohol je známým rizikovým faktorem rakoviny prsu, dokonce i při mírné konzumaci. Když však vytvoříte speciální upravenou verzi skóre středomořské stravy, které vylučuje alkohol, zdá se, že tato strava pak skutečně snižuje riziko rakoviny prsu.
Úžasné fytoživiny přítomné v červených hroznech dokáží zlepšit funkci tepen, takže když pijete nealkoholické červené víno, tedy červené víno s odstraněným alkoholem, výrazně se vám zlepší funkce endotelu, schopnost našich tepen se přirozeně uvolňovat a roztahovat. Zvýšíte tak průtok krve. Pokud však pijete červené víno s alkoholem, příznivý účinek se vyruší. Alkohol potlačuje příznivé účinky fytoživin z hroznového vína. Lepší je tedy jíst hroznové víno jako ovoce. Stejné je to u oliv, obsahují antioxidanty, které mohou pomoci s funkcí endotelu, jenže při konzumaci v podobě olivového oleje, dokonce i toho extra panenského, mohou fungování tepen naopak poškozovat. Takže přestože je bílé pečivo namáčené v olivovém oleji jedním ze symbolů středomořské stravy, můžeme ji modernizovat tím, že odstraníme oleje a rafinované obiloviny.
Další důležitá, ale často ignorovaná otázka v moderní středomořské stravě je příjem sodíku. Navzdory důkazům spojujícím sůl s vysokým krevním tlakem, srdečním onemocněním a mrtvicemi příjem soli v USA stoupá. Nyní jsme asi na 7-10 gramech denně. Většina soli pochází ze zpracovaných potravin. Kdybychom příjem soli dokázali snížit alespoň o 3 gramy, což je asi tisíc miligramů sodíku, polovina čajové lžičky jedlé soli, každý rok bychom mohli zachránit desítky tisíc lidí před infarktem, zabránit desítkám tisíc mrtvic a desítkám tisíc úmrtí.
Častou mylnou představou je, že jen určité skupiny lidí by měly snížit příjem soli a že pro drtivou většinu obyvatelstva není snížení nutné. Ve skutečnosti je opak pravdou. Nicméně i přesto se můžeme ze středomořské stravy hodně přiučit. Nejdůležitějším znakem středomořské stravy je množství rostlinných potravin. A pak je tady ještě jedna věc, která bývá často opomíjena. Žádné hlavní středomořské jídlo není úplné bez velké porce listové zeleniny. Listová zeleniny je klíčovou součástí nejen středomořského jídelníčku, ale každého dobrého jídelníčku.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A Trichopoulou, C Bamia, D Trichopoulos. Anatomy of health effects of Mediterranean diet: Greek EPIC prospective cohort study. BMJ. 2009 Jun 23;338:b2337.
- R Zamora-Ros, M Serafini, R Estruch, R M Lamuela-Raventos, M A Martinez-Gonzalez, J Salas-Salvado, M Fiol, J Lapetra, F Aros, M I Covas, C Andres-Lacueva, PREMIDED Study Investigators. Mediterranean diet and non enzymatic antioxidant capacity in the PREDIMED study: evidence for a mechanism of antioxidant tuning. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2013 Dec;23(12):1167-74.
- E Cunningham. I have a client who wants to follow the Mediterranean diet--where do I start? J Acad Nutr Diet. 2014 Aug;114(8):1312.
- A Trichopoulou, M A Martinez-Gonzalez, T Y Tong, N G Forouhi, S Khandelwal, D Prabhakaran. D Mozaffarian, M de Lorgeril. Definitions and potential health benefits of the Mediterranean diet: views from experts around the world. BMC Med. 2014 Jul 24;12:112.
- G Buckland, N Travier, V Cottet, C A Gonzalez, L Lujan-Barroso, A Agudo, A Trichopoulou, P Lagiou, and more. Adherence to the mediterranean diet and risk of breast cancer in the European prospective investigation into cancer and nutrition cohort study. Int J Cancer. 2013 Jun 15;132(12):2918-27.
- M A Martinez-Gonzalez, A Sanchez-Tainta, D Corella, J Salas-Salvado, E Ros, F Aros, E Gomez-Gracia, M Fiol, R M Lamuela-Raventos, H Schroder, J Lapetra, L Serra-Majem, X Pinto, V Ruiz-Gutierrez, Ramon Estruch for the PREDIMED Group. A provegetarian food pattern and reduction in total mortality in the Prevención con Dieta Mediterránea (PREDIMED) study. Am J Clin Nutr. 2014 May 28;100(Supplement 1):320S-328S.
- L Schwingshackl, G Hoffmann. Adherence to Mediterranean diet and risk of cancer: a systematic review and meta-analysis of observational studies. Int J Cancer. 2014 Oct 15;135(8):1884-97.
- I Bautista-Castano, A Sanchez-Villegas, R Estruch, M A Martinez-Gonzalez, D Corella, J Salas-Salvado, M I Covas, H Schroder, J Alvarez-Perez and more. Changes in bread consumption and 4-year changes in adiposity in Spanish subjects at high cardiovascular risk. Br J Nutr. 2013 Jul 28;110(2):337-46.
- J Stamler. Toward a modern Mediterranean diet for the 21st century. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2013 Dec;23(12):1159-62.
- R Estruch, J Salas-Salvado. "Towards an even healthier Mediterranean diet". Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2013 Dec;23(12):1163-6.
- A Keys. Mediterranean diet and public health: personal reflections. Am J Clin Nutr. 1995 Jun;61(6 Suppl):1321S-1323S.
- S Agewall, S Wright, R N Doughty, G A Whalley, M Duxbury, N Sharpe. Does a glass of red wine improve endothelial function? Eur Heart J. 2000 Jan;21(1):74-8.
- R A Vogel, M C Corretti, G D Plotnick. The postprandial effect of components of the Mediterranean diet on endothelial function. J Am Coll Cardiol. 2000 Nov 1;36(5):1455-60.
- J S Perona, R Cabello-Moruno, V Ruiz-Gutierrez. The role of virgin olive oil components in the modulation of endothelial function. J Nutr Biochem. 2006 Jul;17(7):429-45.
- J Hever. The Vegiterranean Diet.
- K Bibbins-Domingo, G M Chertow, P G Coxson, A Moran, J M Lightwood, M J Pletcher, L Goldman. Projected effect of dietary salt reductions on future cardiovascular disease. N Engl J Med. 2010 Feb 18;362(7):590-9.
- L J Appel, C A Anderson. Compelling evidence for public health action to reduce salt intake. N Engl J Med. 2010 Feb 18;362(7):650-2.
Images thanks to Pedro Vezini via Flickr.