Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zelený čaj jako ústní voda proti zápachu z úst (špatnému dechu)
Zelený čaj může pomoci snížit zubní plak stejně jako zlatý standard chemických ústních vod bez jejich vedlejších účinků, ale co další aspekty zdraví ústní dutiny, například zápach z úst?
Čaj je druhým nejvíce konzumovaným nápojem na světě, hned po vodě. Zkonzumujeme jej miliardy kilogramů ročně. V posledním videu jsem vám ukázal, jak pití zeleného čaje po konzumaci česneku pomáhá deodorizovat dech. A co pít zelený čaj k deodorizaci běžného špatného dechu bez česneku?
Vědci provedli mnoho studií o účincích zeleného čaje na další aspekty orálního zdraví. Například se zdá, že zelený čaj funguje v redukci zubního plaku stejně dobře jako chlorhexidin. Chlorhexidin je přitom zlatým standardem. Zelený čaj je navíc bezpečnější. Chlorhexidin má tolik vedlejších účinků, že ho nemáte používat déle než jen krátkodobě. Mezi vedlejší účinky patří změna barvy zubů, zvýšená tvorba zubního kamene, narušení vnímání chuti a občasné poškození vnitřní výstelky úst. Zato pití zeleného čaje má výhradně příznivé vedlejší účinky.
Pití čaje je spojeno s delším životem díky spojitosti s úbytkem infarktu, srdečního onemocnění, mrtvice a cukrovky 2. typu. A ne jen o trochu. Navýšení spotřeby čaje na 720 ml denně (tj. tři šálky), je spojeno s poklesem rizika předčasného úmrtí na všechny příčiny dohromady o 24 %. Jde o ekvivalent přidání zhruba dvou let k vaší délce života. Spojení s dlouhověkostí se týká zeleného i černého čaje, nicméně účinek na jeden šálek čaje je o něco větší u zeleného. Když porovnáte antimikrobiální účinek výplachu úst zeleným čajem a chlorhexidinem proti bakteriím spojeným se zubním kazem u dětí s rozsáhlými dětskými kazy, tak podle této studie výplachy zeleným čajem účinkují lépe než chlorhexidin. Další studie však zjistila opak. Chlorhexidin vyhubil asi 95 % bakterií zubního kazu, zatímco zelený čaj jen 70 %. Vypláchnutí obyčejnou vodou přitom může hladiny zmenšit na polovinu. Z pohledu ochrany zubů tedy účinnost zeleného čaje jako kloktadla zatím nebyla prokázána. A co proti špatnému dechu?
Účinky zeleného čaje na halitózu jsou zjevně dobře známy už od dávných dob. Možná za nimi stojí deodorizační aktivita určitých antioxidantů, polyfenolů. Jistotu však získáme jedině řádným otestováním.
Tato studie zjistila, že cucání tablet se zeleným čajem zredukovalo sloučeniny způsobující zápach z úst. Kdo však cucá čajové tablety? Zde byl zelený čaj porovnán s mentolkami, žvýkačkami a petrželovým olejem. Zelený čaj evidentně pomohl, účinek však nedosáhl statistické významnosti. Opět však nešlo o pití nebo kloktání zeleného čaje, ale o prášek ze zeleného čaje sypaný lidem na jazyk. Tato studie použila skutečný čaj a zjistila, že o jednu minutu později byl výsledek kloktání zeleným čajem stejný jako s čistou vodou.
A co dlouhodobé používání? Toto je studie, jakou jsem hledal. Randomizovaná dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná studie, ve které lidé dvakrát denně po dobu jednoho měsíce kloktali zeleným čajem nebo podobně vypadajícím a chutnajícím placebo výplachem. Na konci měsíce byly sloučeniny zápachu z úst zredukovány téměř o 40 % ve skupině se zeleným čajem, v placebo skupině to bylo jen o asi 10 %.
Závěr: systematický posudek účinku čajovníku na snižování síly halitózy dospěl k závěru, že výplach zeleným čajem skutečně může zmírnit zápach z úst. Vědcům však nepřišlo, že by důkazy byla dost silné na to, aby zubaři začali čaj doporučovat jako samostatný prostředek vzhledem k nedostatku randomizovaných klinických studií. Výplach zeleným čajem však může být dobrá metoda léčby halitózy v kombinaci s dalšími, jako např. čištění jazyka škrabkou. Tak lze dosáhnout lepších klinických výsledků.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org