Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zesílené vázání pohlavních hormonů
Příznivé účinky rostlinné stravy pro prevenci cukrovky spočívají i v jiných věcech než je hubnutí.
Před dvěma lety jsem vás seznámil s jednou záhadou. Dlouhodobý příklon k jídelníčku, který zahrnuje maso, byť jen jednou nebo párkrát týdně, byl spojen se 74% nárůstem pravděpodobnosti vzniku cukrovky, ve srovnání s dlouhodobým dodržováním zcela bezmasé stravy. Už jedna nebo několik málo porcí libovolného masa týdně, byla spojena s výrazně zvýšeným rizikem.
Dává to však smysl. Vegetariánská strava pomáhá s hubnutím a ztráta hmotnosti nám může pomoci vyhnout se cukrovce. V čem tedy spočívá ta záhada? Dokonce i po upravení výsledků s ohledem na hmotnost účastníků zůstal příjem masa důležitým rizikovým faktorem pro vznik cukrovky. Takže i když měli lidé váhu stejnou, konzumace masa na týdenní bázi výrazně zvýšila riziko rozvoje cukrovky. Takže musí existovat nějaký přímější faktor.
A letos jsme se přiblížili k odpovědi. Naše tělo je chytré. Ví, že vysoká hladina steroidních pohlavních hormonů proudících v krevním řečišti může být škodlivá – zvyšuje riziko rakoviny prsu, rakoviny prostaty a dalších zdravotních problémů, například cukrovky. Takže naše tělo kvůli tomu tvoří globulin vázající pohlavní hormony. Jde o protein, který naše tělo vyrábí proto, aby odstranilo nadbytečné hormony z krevního oběhu. Čím více proteinů vázajících hormony v krvi máme, tím nižší je naše riziko těchto onemocnění.
Zde přijde na řadu rostlinná strava. Úroveň vázání hormonů byla významně vyšší, o více než polovinu, u vegetariánských žen než u žen konzumujících také maso. Bylo prokázáno, že vyšší koncentrace proteinu vázajících hormony je spojena s příznivým metabolickým profilem a sníženým rizikem cukrovky 2. typu. To by mohlo vysvětlit, proč ani vegetariáni s nadváhou nemají cukrovku tak často jako konzumenti masa.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A. Vang, P. N. Singh, J. W. Lee, E. H. Haddad, and C. H. Brinegar. Meats, processed meats, obesity, weight gain and occurrence of diabetes among adults: findings from Adventist Health Studies. Ann. Nutr. Metab., 52(2):96-104, 2008.
- N. Fortunati, M. G. Catalano, G. Boccuzzi, and R. Frairia. Sex Hormone-Binding Globulin (SHBG), estradiol and breast cancer. Mol. Cell. Endocrinol., 316(1):86-92, 2010.
- A. D. Karelis, A. Fex, M. E. Filion, H. Adlercreutz, and M. Aubertin-Leheudre. Comparison of sex hormonal and metabolic proles between omnivores and vegetarians in pre- and post-menopausal women. Br. J. Nutr., 104(2):222-226, 2010.
Image thanks to Jessica Merz via Flickr