Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Získání stejných benefitů, jež autistům dává horečka, prostřednictvím potravin
Velké zlepšení stavu autistických dětí při horečce nám naznačuje, že onemocnění by mohlo jít zvrátit, pokud bychom dokázali tento jev replikovat nějakými jinými způsoby.
Autismus v současné době postihuje přibližně 1 z 68 dětí ve Spojených státech, přesto nemáme ani léky na léčbu základních symptomů, takže na léčení samotné nemoci rovnou zapomeňte. Jistě, dokážeme léčit některé ze symptomů, jen ne hlavní projevy nemoci. Samozřejmě, pokud jste agresivní, můžeme vám dát antipsychotika, stimulanty jako je Ritalin, trpíte-li ADHD (poruchu pozornosti s hyperaktivitou), nebo můžete dostat sedativum pro snadnější usínání. Jenže pro zlepšení sociálních a komunikačních problémů, což jsou hlavní symptomy autismu, toho můžeme nabídnout velmi málo. A autismus je na vzestupu. Co s tím můžeme udělat?
No, před pár desetiletími se objevilo jedno vodítko, jež nám dalo záblesk naděje: když autistické děti dostanou horečku, vždy začnou projevovat dramaticky více normálního chování, včetně větší touhy nebo schopnosti komunikovat. Stávají se méně uzavřenými, bdělejšími, více mluví a komunikují. Všichni členové personálu nemocnice pracující s autistickými dětmi si tohoto významného zlepšení všimli, ale jakmile horečka ustoupila, chování dětí se vrátilo do běžného stavu. Takže si asi říkáte, super, kdybychom zjistili, co se při horečce děje, možná bychom byli schopni vyvinout nějaký druh léčby. Ano, ale počkejte chvíli. Udělejme krok zpátky. Uvědomme si, co by to mohlo znamenat.
Důvodem, proč je tato informace tak průkopnická a zemí otřásající, je to, že zpochybňuje celou domněnku o tom, jak je autismus neměnné a nezvratné mozkové onemocnění. Domníváme se, že mozek je nějakým způsobem nenávratně poškozen a není naděje na jeho zotavení. Avšak krátká zlepšení během horeček nám naznačují, že tomu tak není a autismus může být jen dynamickým onemocněním mozku. V tom případě stále existují normální, zdravé mozkové obvody, ale jsou něčím aktivně potlačované a horečka nějakým způsobem od tohoto utlačení pomáhá. Uvolní proces, jenž k tomu vede. To nám říká, že kdybychom zjistili, jak to funguje, teoreticky bychom mohli pacientům ulevit od nemoci – ne jen na pár dnů, ale napořád.
Očekávali byste, že se tím zabývá každý výzkumník autismu, ale ač je to neuvěřitelné, nenajdete prakticky žádnou zmínku o vztahu horečky a zlepšení chování v celé lékařské literatuře o autismu. A to přesto, že skoro každý této nemoci znalý – rodiče i profesionálové, kteří se s autismem setkávají dennodenně – o této skutečnosti evidentně ví. Faktem je, že první a jedinou Nobelovu cenu za medicínu udělenou psychiatrovi za přínos v oblasti mozkových onemocnění dostal člověk, kterému se říkalo „otec léčby horečkou“. Ten dával lidem injekce s malárií. Stav některých se zlepšil – pokud dřív nezemřeli na malárii. A to je ono. Co dělá z horečky věc, která dokáže zlepšit funkce mozku? Kdybychom na to přišli, možná by existoval způsob, jak to provést bez zabíjení lidí.
Dobře, ale nejprve si pojďme potvrdit, že je tento fenomén reálný. Ano, rapidní změny chování hlášené během horečky autistů nám naznačují, že neurální sítě autistů mohou být nepoškozené, pouze jsou dysfunkční. Porozumění důvodům zlepšení během horečky by nám mohlo poskytnout vhled do toho, co se děje.
Naneštěstí celá existence fenoménu pozitivního vlivu horečky na autismus byla založená na případových zprávách a epizodních výskytech. Tedy až dokud… nevznikla tato studie. Vzhledem k potenciálním dopadům na možnosti léčby vědci provedli oficiální studii zabývající se tímto fenoménem. Vskutku, když autistické děti dostaly horečku, jejich symptomy se zlepšily. Díky tomu je již fenomén oficiálně zdokumentován a označen za skutečný. Dobrá, tak plnou parou vpřed! Pojďme tomu společně přijít na kloub.
Komu na tom fungování vlastně záleží? Chci říct, vím, že nemůžete děti prostě nakazit malárií, ale proč je nevzít do sauny, dát jim horkou lázeň, nebo něco podobného? Protože to nefunguje. Když sedíte v sauně, nebo v horké lázni, pokožka se zahřívá, ale váš mozek si uchová stále skoro stejnou teplotu. Má speciální chladicí mechanismy; takže nehledě na to, jaká teplota je venku, váš mozek uvnitř těla si zachovává prakticky stejnou teplotu. To je dobrá věc. Díky tomu si můžete kousnout do sněhové koule, aniž by váš mozek doslova zmrznul. Zato když dostanete horečku, váš vnitřní termostat teplotu zvýší, aby tělo mohlo bojovat s infekcí. Dokonce dochází ke zvýšení teploty v mozkových tkáních.
Váš mozek si musí přirozeně dávat pozor, aby se „neuvařil k smrti“, takže uvolňuje tzv. proteiny teplotního šoku. S tím jak se mozek začíná ohřívat, abyste dostali horečku, uvolňuje proteiny teplotního šoku k prevenci a opravě poškození proteinů. Při vyšších teplotách se mohou proteiny začít rozpadat, tomu se říká denaturace proteinů. To je to, co se stane s vaječnými bílky, když je uvaříte. Proteiny denaturují. Není to něco, co byste chtěli, aby se dělo ve vaší hlavě. Dobře, ale jak to souvisí s autismem?
Jednou z příčin autismu může být dysregulace synaptické funkce, což znamená narušená regulace signalizace z nervu do nervu v mozkových cestičkách. Ta by mohla hrát klíčovou roli v zapříčiňování poruch autistického spektra. Hádejte, co ty proteiny teplotního šoku vlastně dělají? Chrání a podporují synaptickou funkci. Dobře. Takže nyní vyvstává otázka: Existuje nějaký způsob aktivace reakce na teplotní šok bez nutnosti dostat napřed infekci provázenou vysokou horečkou?
No, jak si dokážete představit, mezi farmaceutickými společnostmi je nyní velký zájem o vývoj farmaceutických látek schopných způsobit stejnou reakci jako při teplotním šoku. Ale brokolice má navrch. Sulforafan, aktivní složka nacházející se v košťálové zelenině, což je skupina zeleniny příbuzná zelí, např. brokolice a kapusta hlávková i listová, má schopnost aktivovat odpověď na teplotní šok. Malárie není třeba. Teoreticky tak podávání sulforafanu autistům – v podobě brokolice, nebo brokolicových klíčků, může sklidit stejný úspěch, jaký prokázala u pacientů horečka.
Teď byste ode mě očekávali nějaký vtípek o Velké brokolici a o tom, jak taková studie nikdy nemůže být zafinancována. A měli byste pravdu. Tedy…jenom do této chvíle! Víte, existují různé rodinné nadace, neziskové nadace, a ty si pouze přejí být svědky toho, jak se lidem s autismem daří lépe. A nezáleží jim na tom, jestli korporacím budou stoupat ceny akcií. Jak to dopadlo, to se dozvíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Choueiri RN, Zimmerman AW. New Assessments and Treatments in ASD. Curr Treat Options Neurol. 2017 Feb;19(2):6.
- Liu H, Talalay P, Fahey JW. Biomarker-Guided Strategy for Treatment of Autism Spectrum Disorder (ASD). CNS Neurol Disord Drug Targets. 2016;15(5):602-13.
- Calabrese V, Giordano J, Ruggieri M, Berritta D, Trovato A, Ontario ML, Bianchini R, Calabrese EJ. Hormesis, cellular stress response, and redox homeostasis in autism spectrum disorders. J Neurosci Res. 2016 Dec;94(12):1488-1498.
- Good P. Does fever relieve autistic behavior by improving brain blood flow? Neuropsychol Rev. 2011 Mar;21(1):66-7.
- Herbert MR. Reply to letter of Peter Good. Neuropsychol Rev. 2011 Mar;21(1):70-1.
- Gan N, Wu YC, Brunet M, Garrido C, Chung FL, Dai C, Mi L. Sulforaphane activates heat shock response and enhances proteasome activity through up-regulation of Hsp27. J Biol Chem. 2010 Nov 12;285(46):35528-36.
- Sullivan RC. Why do autistic children...? J Autism Dev Disord. 1980 Jun;10(2):231-41.
- Cotterill RM. Fever in autistics. Nature. 1985 Feb 7-13;313(6002):426.
- Curran LK, Newschaffer CJ, Lee LC, Crawford SO, Johnston MV, Zimmerman AW. Behaviors associated with fever in children with autism spectrum disorders. Pediatrics. 2007 Dec;120(6):e1386-92.
- Wu C. Heat shock transcription factors: structure and regulation. Annu Rev Cell Dev Biol. 1995;11:441-69.
- Ebert DH, Greenberg ME. Activity-dependent neuronal signalling and autism spectrum disorder. Nature. 2013 Jan 17;493(7432):327-37.
- Stetler RA, Gan Y, Zhang W, Liou AK, Gao Y, Cao G, Chen J. Heat shock proteins: cellular and molecular mechanisms in the central nervous system. Prog Neurobiol. 2010 Oct;92(2):184-211.
- Singh K, Connors SL, Macklin EA, et al. Sulforaphane treatment of autism spectrum disorder (ASD). Proc Natl Acad Sci USA. 2014;111(43):15550-5.
Icons created by Laymik, Juan Pablo Bravo, Roman, and Adrien Coquet from The Noun Project. Image credit: Kristina DeMuth. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.