Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zjištění o lymfomu ze studie EPIC
Ve studii provedené na půl milionu účastníků se zkoumal vztah mezi živočišnými potravinami a lymfomy. Co bylo nejvíce spojeno s rizikem rozvoje lymfomu: červené maso, zpracované maso, drůbež, droby, vejce, nebo mléko?
Ano, výskyt všech zhoubných nádorů byl nižší mezi pescetariány a vegetariány – ve srovnání se zdravými lidmi konzumujícími i maso. Nejvýraznější rozdíl mezi těmito různě se stravujícími skupinami byl v tom, jaké riziko měla která skupina u rakovin typu lymfom a myelom.
Vzhledem k tomu, že vyloučili vliv dalších rozdílů v životosprávě mezi konzumenty masa a vegetariány – všichni podobně kouřili, měli stejně pohybu, vážili podobně a jedli stejně ovoce a zeleniny, dospěli vědci k závěru, že samotné maso může být viníkem. Možná je to způsobeno mutagenními sloučeninami nebo viry v mase.
To však vyvolává otázku: Jaký typ masa? Abyste se dostali na takovou úroveň detailů, museli byste zkoumat velmi mnoho lidí. Na pomoc si proto nevzali jen tak ledajakou studii, ale přímo epickou studii EPIC Study. EPIC, největší výhledová studie o stravě a rakovině člověka, která kdy byla provedena. Studie sledovala půl milionu lidí přes 10 let. Který druh masa byl nejhorší?
Prověřovali červené maso (hovězí a vepřové), zpracované maso (slanina, šunka, uzeniny), drůbež (kuřecí a krůtí) a také droby, což je vlastně jateční odpad a patří mezi ně vnitřnosti a orgány, kam v praxi spadají: játra, srdce, ledviny, slinivka, krev, mozky, žaludek, nohy, jazyk, ocas i hlava a oční bulvy. Zkoumali také vejce a mléčné výrobky. Co z toho bylo nejvíce spojeno s rizikem rozvoje lymfomu? Červené maso, zpracované maso, drůbež, droby, vejce nebo mléko?
Byla to konzumace drůbeže. Ta byla spojena se značně zvýšeným rizikem non-Hodgkinova lymfomu, všech typů folikulárních lymfomů, lymfomů B buněk celkově, včetně chronické lymfocytární leukémie B buněk, lymfocytární leukémie malých lymfocytů a prolymfocytární leukémie. Míra výskytu byla až trojnásobná za každých zkonzumovaných 50 gramů drůbeže denně. Tepelně upravené kuřecí prso váží v průměru 200 gramů, takže 50 gramů odpovídá pouhé čtvrtině kuřecího prsa.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Key TJ, Appleby PN, Spencer EA, Travis RC, Allen NE, Thorogood M, Mann JI. Cancer incidence in British vegetarians. Br J Cancer. 2009 Jul 7;101(1):192-7.
- Rohrmann S, Linseisen J, Jakobsen MU, Overvad K, Raaschou-Nielsen O, Tjonneland A, Boutron-Ruault MC, Kaaks R, Becker N, Bergmann M, Boeing H, Khaw KT, Wareham NJ, Key TJ, Travis R, Benetou V, Naska A, Trichopoulou A, Pala V, Tumino R, Masala G, Mattiello A, Brustad M, Lund E, Skeie G, Bueno-de-Mesquita HB, Peeters PH, Vermeulen RC, Jakszyn P, Dorronsoro M, Barricarte A, Tormo MJ, Molina E, Argüelles M, Melin B, Ericson U, Manjer J, Rinaldi S, Slimani N, Boffetta P, Vergnaud AC, Khan A, Norat T, Vineis P. Consumption of meat and dairy and lymphoma risk in the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition. Int J Cancer. 2011 Feb 1;128(3):623-34.
- Fernandes A, Mortimer D, Rose M, Gem M. Dioxins (PCDD/Fs) and PCBs in offal: occurrence and dietary exposure. Chemosphere. 2010 Sep;81(4):536-40.
Images thanks to Rainer Zen, MCB, Sun Ladder, Amidelalune, Carsten Niehaus, and Renee Comet for the National Cancer Institute via Wikimedia Commons.