Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zlozvyk přisolování
Jaké tři věci můžeme udělat proto, abychom snížili svůj příjem sodíku? Existují nějaké triky, jak lépe interpretovat výživové údaje uvedené na obalech zpracovaných potravin?
Mezi dvě nejvýraznější stravovací rizika vedoucí k úmrtí a invaliditě po celém světě patří nedostatečná konzumace ovoce a vysoká konzumace soli. Příliš málo ovoce ve stravě zabije každý rok téměř pět milionů lidí, a příliš mnoho soli jich zabije čtyři miliony.
Jsou zde však tři věci, které můžeme udělat, abychom příjem soli snížili. Zaprvé nepřisolujte si jídlo u stolu. Třetina z nás si přidá sůl do jídla ještě předtím, než ho ochutná! Za druhé, přestaňte přidávat sůl při vaření. Zpočátku bude jídlo bez chuti. Za dva až čtyři týdny však začnou být chuťové receptory v ústech citlivější na chuť soli v obvyklých koncentracích. Věřte nebo ne, po dvou týdnech budete dávat přednost potravinám s nižším obsahem soli. Jídlo můžete místo soli dochutit i něčím jiným, použít lze například větší množství papriky, cibule, česneku, rajčat, sladké papriky, bazalky, petržele, tymiánu, celeru, limety, chilli, kopřivy, rozmarýnu, kouřového aroma, kari, koriandru a citronu. Ale i když sůl do jídla při vaření přidáte, je to lepší než se stravovat v restauraci, kde i mimo restaurace s rychlým občerstvením mají tendenci používat při vaření obrovské množství soli. Vyhněte se i zpracovaným potravinám, do kterých je sůl přidávána.
Ve většině zemí je ze zpracovaných potravin získána asi jen polovina celkového příjmu sodíku, takže je to více o naší osobní odpovědnosti. Ale ve Spojených státech, i kdybychom v kuchyni přestali přidávat do jídla sůl úplně, snížilo by to příjem soli jen nepatrně.
To vedlo komentátory veřejného zdraví k tomu, aby upozornili na skutečnost, jak náročné je pro každého příjem soli snížit. Značná část příjmu sodíku je totiž mimo naši kontrolu. Ale je tomu opravdu tak? Nemusíme přece kupovat všechny ty průmyslově zpracované potraviny. Můžeme si vybrat, zda budeme pečovat o zdraví naší rodiny místo nakupování od potravinářských společností, které se o naše zájmy nestarají.
Budeme-li kupovat zpracované potraviny, jsou zde dva triky, které můžeme použít. Pokuste se kupovat pouze potraviny, které mají na obale uvedený nižší obsah sodíku v miligramech, než mají jednotlivé porce gramů. Je-li velikost porce 100 g, obsah by měl být nižší než 100 mg sodíku. Můžete také vybírat výrobky s nižším obsahem sodíku, než jaká je kalorická hodnota potraviny. Například zde je hodnota sodíku 720, kalorií je 260. 720 je více než 260, takže zde je podíl sodíku příliš vysoký.
Tento trik jsem se naučil od jednoho z mých nejoblíbenějších dietologů všech dob, od Jeffa Novicka. Důvod, proč to funguje, je ten, že většina lidí přijme asi 2200 kalorií denně. Pokud jste jedli vše, co mělo více kalorií než sodíku, měli byste se dostat alespoň pod 2300 miligramů sodíku, což je horní limit pro zdravé osoby mladší 50 let.
Nejzdravější potraviny pochopitelně žádné etikety vůbec nemají. Měli bychom se pokusit nakupovat tolik čerstvých potravin, kolik jen můžeme, protože je téměř nemožné navrhnout stravu skládající se z nezpracovaných přirozených potravin, jež by překračovala přísné limity Americké kardiologické společnosti pro příjem sodíku.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- S S Lim, T Vos, A D Flaxman, G Danaei, K Shibuya, H Adair-Rohani, M Amann, and more. A comparative risk assessment of burden of disease and injury attributable to 67 risk factors and risk factor clusters in 21 regions, 1990-2010: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2010. Lancet. 2012 Dec 15;380(9859):2224-60.
- K Bibbins-Domingo, G M Chertow, P G Coxson, A Moran, J M Lightwood, M J Pletcher, L Goldman. Projected effect of dietary salt reductions on future cardiovascular disease. N Engl J Med. 2010 Feb 18;362(7):590-9.
- W C Roberts. High salt intake, its origins, its economic impact, and its effect on blood pressure. Am J Cardiol. 2001 Dec 1;88(11):1338-46.
- R S Newson, I Elmadfa, G Biro, Y Cheng, V Prakash, P Rust, M Barna, R Lion, G W Meijer, N Neufingerl, I Szabolcs, R van Zweden, Y Yang, G I Feunekes. Barriers for progress in salt reduction in the general population. An international study. Appetite. 2013 Dec;71:22-31.
- F Toldra, J M Barat. Strategies for salt reduction in foods. Recent Pat Food Nutr Agric. 2012 Apr 1;4(1):19-25.
- P Strazzullo, L D’Elia, G Cairella, L Scalfi, M Schiano di Cola. Recommending salt intake reduction to the hypertensive patient: more than just lip service. High Blood Press Cardiovasc Prev. 2012 Jun 1;19(2):59-64.
- F P Cappuccio, S Capewell, P Lincoln, K McPherson. Policy options to reduce population salt intake. BMJ. 2011 Aug 11;343:d4995.
- H Karppanen, E Vervaala. Sodium intake and hypertension. Prog Cardiovasc Dis. 2006 Sep-Oct;49(2):59-75.
Images thanks to Mark Poprocki via 123RF.