Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Změníte své stravování, když budete mít rakovinu prostaty?
Pomůže mužům s rakovinou prostaty ke změně stravy a prodloužení života, když je motivujeme zachováním mužnosti a sexuálních funkcí?
Diagnóza rakoviny je v medicíně klíčovým okamžikem, kdy se můžeme pokusit učit pacienty zdravěji se stravovat. Výzkumy však naznačují, že zejména pacienti mužského pohlaví nebývají příliš ochotní měnit své dietní návyky. Je to přičítáno skutečnosti, že změna stravy bývá často chápána jako „ženská“ záležitost, především pokud jde o zvýšený příjem ovoce a zeleniny. Přestože nám zdravá strava může prodloužit život, jen málo mužů s rakovinou prostaty pozmění své stravování, aby zlepšili kvalitu svého života.
V mnoha studiích, které hodnotily přežití pacientů s rakovinou, bylo požadováno dodržování konzumace výhradně rostlinné stravy. I když se vědci snažili poskytovat rozsáhlé poradenství a vzdělávací aktivity v oblasti výživy, dodržování stravovacích pravidel bylo stále problematické.
Dean Ornish však evidentně dokázal u mužů zvrátit progresi rakoviny prostaty díky rostlinné stravě, a to následujícím způsobem: pacientům doručil jídlo až domů. Muži jsou totiž tak líní, že snědí, co před ně postavíte. Koneckonců, mužská kultura povzbuzuje muže, aby si v pohodlí užili své jídlo, maso a pivo. Například časopis Men’s Health zveřejnil seznam věcí, za které by se muži nikdy neměli omlouvat: že mají rádi McDonald’s, který nenabízí vegetariánskou alternativu, nebo že se posmívají těm, kteří jedí sušené ovoce a ořechy. Články byly opatřeny poutavými titulky: „Zelenina je pro holky!“ Nebo jste si mohli pročíst tuto rubriku: „Muži a maso: Jen jeden druh „masa“ máme ještě raději; musí ale umět grilovat!“
Aby lékaři zapůsobili na mužskou vnímavost, je jim doporučováno používat metafory typu „tělo jako stroj“. Zdraví mužů je přirovnáno k technickým předmětům, například jako když potřebujete seřídit auto.
Když se muži tolik zabývají svou mužností a mužstvím, možná by bylo prospěšné vysvětlit, co obnáší léčba rakoviny prostaty. Prostata se nachází v blízkosti penisu, a tak v případě radikální prostatektomie, tedy úplného odstranění prostaty, dochází ke zmenšení velikosti penisu asi o 2,5 cm, pokud vůbec zůstane zachována schopnost erekce. Pouze u 16 % mužů, kteří tuto proceduru podstoupili, je zachována schopnost dosáhnout erekce ve stejné míře, jako tomu bylo před operací. Pacienti obvykle uvádějí míru erektilní dysfunkce přibližně 60 % nebo 70 %. V prováděných studiích je udávána hodnota 50 %, jedná-li se o obnovenou schopnost dosažení erekce, která je dostatečně pevná pro pohlavní styk. Příležitostná erekce může být někdy považována za zotavení.
Když chirurg řekne pacientovi, že dojde k obnovení funkce, pacient pravděpodobně předpokládá, že se jedná o stejný rozsah jako před operací. To se děje jen v 16 % případů a pouze u 4 % mužů nad 60 let. Pouze u 1 muže z 25 dojde k plnému obnovení sexuálních funkcí.
Problémy se však netýkají jen erekce. Objevují se i další, například bolest spojená s orgasmem, která se vyskytuje i po letech, dále inkontinence moči, která nastává během předehry, stimulace nebo orgasmu. Velká většina párů má přehnaná očekávání ohledně toho, jaké funkce se podaří plně obnovit. Prožívají pak pocity ztráty a zármutku.
I když si následky odmyslíte, už to, že máte rakovinu, je něco velmi bolestného. Pokud si myslíte, že tyto argumenty jsou dostačující, jedná-li se o motivaci ke zlepšení stravování, vězte, že téměř čtvrtina mužů s diagnózou rakoviny prostaty by raději žila kratší dobu, než aby drželi dietu, která zakazuje hovězí a vepřové maso. Většina mužů by raději byla impotentní, než aby zlepšila své stravování.
A tak se zdá, že potěšení z masa někdy může dokonce trumfnout… potěšení těla.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J P Horwood, K N Avery, C Metcalfe, J L Donovan, F C Hamdy, D E Neal, J A Lane. Men's knowledge and attitudes towards dietary prevention of a prostate cancer diagnosis: a qualitative study. BMC Cancer. 2014 Nov 5;14:812.
- L W Mróz, G E Chapman, J L Oliffe, J L Bottorff. Men, food, and prostate cancer: gender influences on men's diets. Am J Mens Health. 2011 Mar;5(2):177-87.
- T Hopfgarten, J Adolfsson, L Henningsohn, E Onelöv, G Steineck. The choice between a therapy-induced long-term symptom and shortened survival due to prostate cancer. Eur Urol. 2006 Aug;50(2):280-9.
- E Chung, M Gillman. Prostate cancer survivorship: a review of erectile dysfunction and penile rehabilitation after prostate cancer therapy. Med J Aust. 2014 Jun 2;200(10):582-5.
- A Frey, J Sønksen, H Jakobsen, M Fode. Prevalence and predicting factors for commonly neglected sexual side effects to radical prostatectomies: results from a cross-sectional questionnaire-based study. J Sex Med. 2014 Sep;11(9):2318-26.
- A Stibbe. Health and the Social Construction of Masculinity in Men’s Health Magazine. Men and Masculinities July 2004 vol. 7 no. 1 31-51.
- C J Nelson, P T Scardino, J A Eastham, J P Mulhall. Back to baseline: erectile function recovery after radical prostatectomy from the patients' perspective. J Sex Med. 2013 Jun;10(6):1636-43.
- C J Nelson, S Lacey, J Kenowitz, H Pessin, E Shuk, A J Roth, J P Mulhall. Men's experience with penile rehabilitation following radical prostatectomy: a qualitative study with the goal of informing a therapeutic intervention. Psychooncology. 2015 Dec;24(12):1646-54.
- D Wittmann, M Carolan, B Given, T A Skolarus, H Crossley, L An, G Palapattu, P Clark, J E Montie. What couples say about their recovery of sexual intimacy after prostatectomy: toward the development of a conceptual model of couples' sexual recovery after surgery for prostate cancer. J Sex Med. 2015 Feb;12(2):494-504.
- Ornish D, Weidner G, Fair WR, et al. Intensive lifestyle changes may affect the progression of prostate cancer. J Urol. 2005;174(3):1065-9.
Image thanks to TaniaVdB via Pixabay