Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zpráva Národní lékařské akademie na téma zdravotních účinků marihuany
K jakým závěrům ohledně konopí dospěla 468stránková zpráva National Academies of Sciences?
Když špatně informovaní lidé slyší o „slavnostním zahájení“ nové lékařská praxe založené na rostlinách, přijde jim na mysl jedna konkrétní rostlina. V průběhu let jsem dostal spoustu otázek o konopí a myslím, že je nejvyšší čas odehnat všechen ten dým. Nechtěl jsem to pouze ledabyle odfláknout a vybafnout na vás jen obláček nějakých optimistických informací. Máme tady planoucí problémy týkající se této oblasti, plné šumu, kouře a iluzí. Věda by do toho měla pořádně prásknout. Tím mám na mysli, jestli třeba z užívání plynou nějaké akutní chronické následky? Co zranění kvůli zhoršeným schopnostem řízení? Chtěl jsem jít do hloubky a poskytnout vám pravdivé informace, vyplít je od všech bizarních výzkumů. Byl to docela trip. 420 článků publikovaných jen za posledních pár měsíců!
Toto je recenze, na kterou všichni čekali. Současný stav poznatků v roce 2017 dle Národní lékařské akademie. Úkolem bylo představit zevrubný posudek o vlivu marihuany na zdraví. Začínali se 24 000 zdroji, ty postupně zredukovali na 10 000 a vznikl z toho tento dokument o 468 stranách. Co zjistili?
Myslím, že je spravedlivé říci, že údajné prospěšné účinky byly mnohem menší a slabší, než bývá často uváděno. To samé však platí pro údajná rizika užívání marihuany. Takže dobrá zpráva pro příležitostného uživatele, který se jen bojí, aby nedostal rakovinu. Naopak špatná zpráva pro pacienta, který by si rakovinu chtěl vyléčit. Jediné tři pozitivní účinky, pro které vědci našli dostatečné důkazy, je snížení chronické bolesti u dospělých, nevolnosti a zvracení po chemoterapii a osobně vypozorované zmírnění napětí svalů u pacientů s roztroušenou sklerózou. Dokonce i archetypální lékařské indikace, jako např. použití marihuany k léčbě glaukomu (zelený zákal), selhaly a nesplnily naše očekávání.
Navzdory všeobecnému přesvědčení o opaku nám rozsáhlý výzkum probíhající desetiletí prokázal, že marihuana není efektivním prostředkem k léčbě glaukomu. Což je onemocnění zvyšující tlak uvnitř oční bulvy. Tedy, ona ten tlak marihuana sníží, naneštěstí jen asi na hodinu. Museli byste vykouřit tucet jointů denně. I kdybyste to dělali, vykouřili 1 000 joint ročně, vaše tělo by si na to zvyklo. Takže i tento nepatrný přínos vymizí u většiny pacientů během několika měsíců.
Na druhou stranu nám nápadně chybí v seznamu nežádoucích vedlejších účinků dlouhodobého nebo častého užívání jakákoli zmínka o chronickém obstrukčním plicním onemocnění, jako je rozedma. Emfyzém neboli rozedmu plic, můžete dostat z kouření tabáku. Také to nevypadá, že by kouření marihuany zvyšovalo riziko rakoviny dýchacích cest, jako rakoviny plic, hlavy nebo krku. Ačkoli marihuana může zvýšit riziko vzniku rakoviny varlat. Dosud existují tři studie na téma užívání marihuany a rakoviny varlat. Dle nich marihuana zvyšuje riziko o 50 %, ale vypadá to, že jen u těch, kteří ji kouří 1x a více týdně, případně po dobu 10 a více let.
K jakému závěru tedy vědci dospěli? Jsou pro legalizaci marihuany, nebo jsou proti? V podstatě dospěli k závěru, že zkrátka nemáme dostatek vědeckých prací. Nechávají tak pacienty, lékaře a zákonodárce bez důkazů, které potřebují pro vyslovení rozhodnutí, a to ať už tím, nebo oním směrem. Navíc tento nedostatek informací podložených důkazy představuje riziko pro veřejné zdraví.
To je jedna věc, na které se obě strany shodují: Je třeba uskutečnit konečný klinický výzkum. V opačném případě nám zbývají jen jednotlivé kauzalistiky, blogy a reklamy, které „neposkytují spolehlivý základ pro posouzení bezpečnosti a účinnosti farmakologických látek.“ Protože konopí je pouze přirozeně se vyskytující rostlina, nemůže být patentováno. Farmaceutický průmysl je tak ze hry.
Potřebujeme velké klinické studie. Do té doby se všichni budeme jen škrábat na hlavě. Odkud však přijdou potřebné peníze? Farmaceutické společnosti mají jen mizivý zájem o rostliny; kde je zde pro ně nějaká návratnost?
Velké farmaceutické společnosti však zajímají odůvodněné postupy. „Vývoj nových kanabinoidních modulátorů ve formě ziskové pilulky jednoho dne (píše tento profesor farmakologie) učiní užívání konopí v původní podobě věcí minulosti.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Volkow ND, Baler RD, Compton WM, Weiss SR. Adverse health effects of marijuana use. N Engl J Med. 2014 Jun 5;370(23):2219-27.
- Mack A, Joy J. Marijuana as Medicine? The Science Beyond the Controversy. Washington (DC): National Academies Press (US); 2000.
- Cohen PJ. Medical marijuana, compassionate use, and public policy: Expert opinion or vox populi? Hastings Cent Rep. 2006 May-Jun;36(3):19-22.
- Huang YH, Zhang ZF, Tashkin DP, Feng B, Straif K, Hashibe M. An epidemiologic review of marijuana and cancer: an update. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2015 Jan;24(1):15-31.
- National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine; Health and Medicine Division; Board on Population Health and Public Health Practice; Committee on the Health Effects of Marijuana: An Evidence Review and Research Agenda. The Health Effects of Cannabis and Cannabinoids: The Current State of Evidence and Recommendations for Research. Washington (DC): National Academies Press (US); 2017 Jan. The National Academies Collection: Reports funded by National Institutes of Health.
- Sun X, Xu CS, Chadha N, Chen A, Liu J. Marijuana for Glaucoma: A Recipe for Disaster or Treatment? Yale J Biol Med. 2015 Sep 3;88(3):265-9.
- Lieberman MF. "Recredicinal" Marijuana. Am J Ophthalmol. 2017 May;177:xv-xviii.
- Kalant H. Cannabis in the treatment of rheumatic diseases: suggestions for a reasoned approach. J Rheumatol. 2015 Feb;42(2):146-8.
- Wade L. Biomedical research. Canadian registry to track thousands of pot smokers. Science. 2015 May 22;348(6237):846.
- Roehr B. Review fails to advise on cannabis use because of poor research. BMJ. 2017 Jan 16;356:j248.
Icons created by Randomhero, Aly Dodds, Rockicon, Satisfactory, Pundimon, Nikita Kozin, and Pete Baker from The Noun Project. Image credit: By Original uncropped image from Laurie Avocado (Cropped version of [1]) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)] via Wikimedia Commons. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.