Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Způsobuje cukr přibírání na váze?
Reakce cukrovarnického průmyslu na důkazy implikující roli sladidel v epidemii obezity.
Epidemie obezity může být jen špičkou ledovce z hlediska nadbytku tělesného tuku v populaci. Odhaduje se, že 91 % dospělých – 9 z 10 z nás – a 69 % dětí ve Spojených státech amerických je „tučných“, čímž je myšlen nadbytek tuku dost velký na to, aby nepříznivě ovlivnil zdraví dokonce i u jedinců s normální hmotností. Často za tím stojí nadbytek břišního tuku. Jak zjistíte, jestli máte nadbytek tuku? Záleží na tom, jestli je váš obvod v pase vyšší nebo nižší než polovina vaší výšky. Co za touto epidemií stojí? Jednou z hlavních příčin mohou být všechny ty přidané cukry, které dnes jíme.
Před stoletím byl cukr zvěstován jako jedna z nejlevnějších forem kalorií ve stravě. Cukr v ceně několika korun vám může dodat tisíce kalorií. Odborník na výživu z Harvardu propagující cukr se hněval nad označením „prázdné kalorie“. Kalorie z cukru „nebyly prázdné, byly plné energie“. Jinými slovy, cukr byl a je plný kalorií, kterých v dnešní době přijímáme nadbytek. Nadměrná tělesná hmotnost americké populace odpovídá průměrnému nadbytku 300-500 kalorií denně. Takže abychom zvrátili epidemii obezity, musíme snížit právě kalorický příjem. Které kalorie bych tedy měli odebrat? Zde vidíte, kolik kalorií z přidaných cukrů denně přijímá většina Američanů, kteří nedodržují Výživová doporučení pro denní limit příjmu přidaných cukrů. Dvacet pět čajových lžiček má asi 400 kalorií.
Dokonce i ti největší obránci cukru, jako třeba James Rippe, kterému údajně platili výrobci vysokofruktózového kukuřičného sirupu přes 40 tisíc dolarů měsíčně, a to ještě navíc k oněm 10 miliónům, které dostal na výzkum, tak dokonce i on považuje za nesporný fakt to, že cukry přispívají k obezitě. Je také nesporné, že snížení příjmu cukru by mělo být součástí všech programů na hubnutí. A ze všech zdrojů kalorií ve stravě bychom měli přirozeně začít omezovat ty pocházející z cukru, jelikož to jsou jen prázdné kalorie a cukr neobsahuje žádné esenciální živiny. A to opět říkají i výzkumníci financováni výrobci, jako jsou například Dr. Pepper a Coca-Cola. Hlavní autor, Richard Kahn, je neslavně proslulý svou obranou Americké asociace pro nápoje (American Beverage Association), výrobců limonád. Byl hlavním vědeckým pracovníkem v American Diabetes Association v době, kdy podepsali dohodu o sponzorství v hodnotě milionu dolarů s největším výrobcem cukrovinek na světě. Možná by se American Diabetes Association měla přejmenovat spíše na Americká asociace nezdravých potravin. Co jiného bychom však mohli čekat od organizace, která započala svoji činnost s pomocí finanční podpory farmaceutického průmyslu?
Každopádně randomizované kontrolované studie ukazují, že zvýšením příjmu cukru zvýšíme svůj kalorický příjem, což vede k přibírání na váze u dospělých, zatímco snížení příjmu cukru u dětí vede ke ztrátě přebytečné váhy. Když například vědci účastníky pokusu náhodně přiřadili buď ke zvýšení příjmu stolního cukru, nebo k jeho snížení, pak skupina zvyšující příjem přibrala za deset týdnů 1,5 kg, zatímco druhá skupina naopak zhubnula okolo 1,1 kg. Systematické přezkoumání a metaanalýza všech studií typu „ad libitum dieta“ (studie prováděné v reálném životě, ve kterých se měnil příjem cukru, ale jinak lidé mohli jíst, co chtěli) ukázaly, že snížený příjem cukru vedl k snížení hmotnosti. Zvýšený příjem cukru naopak vedl k odpovídajícímu navýšení váhy. Vědci dospěli k závěru, že vzhledem k rychlému přibírání na váze, k němuž při zvýšení příjmu cukrů dochází, se zdá být rozumné lidem radit, aby svůj příjem cukru omezili.
Nálezy z observačních studií však byly dvojznačné ohledně spojitosti mezi obezitou a příjmem slazených nápojů a nepodařilo se prokázat konzistentní korelace se slazenými potravinami. Většina takových studií se však spoléhá na informace poskytnuté účastníky. Obézní lidé mají tendenci uvádět u sebe nižší než skutečný příjem slazených jídel. Můžeme však měřit stopové množství sacharózy v moči a tak nejen získat objektivní představu o příjmu cukr, ale také oddělit cukr od jiných sladidel, například vysokofruktózového kukuřičného sirupu. Když to vědci udělali, zjistili, že příjem cukru je skutečně spojen s vyšším rizikem obezity a se zvýšeným obvodem v pase dle průřezové krátkodobé studie. Mohli si to však dokonce ověřit i v prospektivní kohortové studii. Při použití naměřených hladin sacharózy v moči, které sloužily jako měřítko příjmu sacharózy, měli lidé s nejvyššími hladinami ve srovnání s pětinou lidí s těmi nejnižšími hladinami o více než 50 % vyšší riziko nadváhy či obezity.
Popírání důkazů o tom, že jsou cukry zdraví škodlivé, evidentně tvoří jádro obrany cukrovarnického průmyslu. Když se však důkazy stanou nepopiratelnými, jako je tomu u spojitosti mezi cukrem a zubními kazy, od strategie popírání průmysl přejde ke strategii uhýbání. Snaží se pozornost lidí odvrátit od omezování příjmu cukru k vývoji jakési vakcíny, která by chránila proti zubním kazům. Zdá se, že jsme se do podobné situace dostali i s obezitou. Odvětví cukru se začíná přesouvat od popírání k odklánění pozornosti jinam. Zadává výzkum mající naznačit, že obézním lidem by zhubnutí nijak neprospělo. To je postoj, který je v rozporu se stovkami studií napříč čtyřmi kontinenty a s více než deseti miliony účastníků.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Maffetone PB, Rivera-dominguez I, Laursen PB. Overfat and Underfat: New Terms and Definitions Long Overdue. Front Public Health. 2016;4:279.
- Maffetone PB, Laursen PB. The Prevalence of Overfat Adults and Children in the US. Front Public Health. 2017;5:290.
- JAMA Editorial Board. Sugar as food. JAMA. 1913;61(7):492-3.
- Hess J. Harvard’s sugar-pushing nutritionist. Saturday Rev. 1978 Aug:10-14.
- Stare F. John Yudkin — sugar is a cheap safe food. Trends Biochem Sci. 1976;1(6):PN126-N128.
- Tappy L, Lê KA. Health effects of fructose and fructose-containing caloric sweeteners: where do we stand 10 years after the initial whistle blowings?. Curr Diab Rep. 2015;15(8):54.
- Bowman SA, Clemens JC, Martin CL, et al. Added sugars intake of Americans: what we eat in America, NHANES 2013-2014. Food Surveys Research Group. Dietary Data Brief No. 18. Published May 2017.
- Rippe JM, Tappy L. Sweeteners and health: findings from recent research and their impact on obesity and related metabolic conditions. Int J Obes (Lond). 2016;40 Suppl 1:S1-5.
- Lipton E. Rival industries sweet-talk the public. The New York Times. Published February 11, 2014. Available at:
- Kahn R, Sievenpiper JL. Dietary sugar and body weight: have we reached a crisis in the epidemic of obesity and diabetes?: we have, but the pox on sugar is overwrought and overworked. Diabetes Care. 2014;37(4):957-62.
- Greene R. Kahn-man? Richard Kahn Defends the ABA. Keep Fitness Legal. 2016.
- Santora M. In Diabetes Fight, Raising Cash and Keeping Trust. The New York Times. 2006.
- Scientific Advisory Committee on Nutrition. Carbohydrates and Health. United Kingdom: The Stationery Office Ltd; 2015.
- Sørensen LB, Raben A, Stender S, Astrup A. Effect of sucrose on inflammatory markers in overweight humans. Am J Clin Nutr. 2005;82(2):421-7.
- Te morenga L, Mallard S, Mann J. Dietary sugars and body weight: systematic review and meta-analyses of randomised controlled trials and cohort studies. BMJ. 2012;346:e7492.
- Campbell R, Tasevska N, Jackson KG, et al. Association between urinary biomarkers of total sugars intake and measures of obesity in a cross-sectional study. PLoS ONE. 2017;12(7):e0179508.
- Kuhnle GG, Tasevska N, Lentjes MA, et al. Association between sucrose intake and risk of overweight and obesity in a prospective sub-cohort of the European Prospective Investigation into Cancer in Norfolk (EPIC-Norfolk). Public Health Nutr. 2015;18(15):2815-24.
- Sheiham A, James WP. Diet and Dental Caries: The Pivotal Role of Free Sugars Reemphasized. J Dent Res. 2015;94(10):1341-7.
- Kearns CE, Glantz SA, Schmidt LA. Sugar industry influence on the scientific agenda of the National Institute of Dental Research's 1971 National Caries Program: a historical analysis of internal documents. PLoS Med. 2015;12(3):e1001798.
- Harrington M, Gibson S, Cottrell RC. A review and meta-analysis of the effect of weight loss on all-cause mortality risk. Nutr Res Rev. 2009;22(1):93-108.
- Global bmi mortality collaboration, Di angelantonio E, Bhupathiraju ShN, et al. Body-mass index and all-cause mortality: individual-participant-data meta-analysis of 239 prospective studies in four continents. Lancet. 2016;388(10046):776-86.
Image credit: congerdesign via pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video