Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Způsobuje marihuana trvalé poškození mozku u mladistvých?
Je opoziční postoj American Academy of Pediatrics vůči lokalizaci konopí pouze návratem k Reefer Madness (reference na film Reefer Madness - česky Závisláci, který byl silně proti-marihuanový, postavy po požití marihuany zešílely, páchaly zločiny a nakonec i zemřely)?
Od doby komercionalizace marihuany v Coloradu se její užívání mezi dospívajícími a mladými dospělými výrazně zvýšilo. V jednom roce bylo zaznamenáno zvýšení až o 50 %. A podle Americké pediatrické akademie marihuana není jenom neškodná droga pro dospívající. Mozek teenagerů se stále vyvíjí, a marihuana může způsobit abnormální vývoj mozku, což je důvod, proč tato organizace a Akademie dětské a adolescentní psychiatrie oficiálně nesouhlasí s její legalizací. Zatímco dospělí uživatelé se zdají být relativně imunní na dlouhodobé změny vyvolané konopím v mozkových funkcích a struktuře, nemůžeme říci totéž o těch, kteří začínají v raném dětství, kdy jsou účinky vážnější a déletrvající. Během puberty se reorganizují části mozku, což činí toto období velmi zranitelným. Je pozoruhodné, že vývoj mozku končí průměrně až ve věku 25 let.
OK, ale je to jenom opakování muzikálu Tráva? Ukažte mi data. Ano, podle studií mají dlouhodobí a silní uživatelé horší výsledky při různých testech, ale jak můžeme vědět, že tomu tak nebylo už předtím, než začali marihuanu užívat? A pak, samozřejmě, snažíte se tady demonstrovat, že mají poruchy paměti, a přitom se spoléháte na jejich odpovědi ohledně toho, kdy začali, a kolik v průběhu let kouřili. A tak to, co potřebujeme, jsou prospektivní, dlouhodobá zkoumání, v tom smyslu, že budeme děti sledovat v čase, před i po, abychom poznali, co se opravdu děje.
Možná ještě lepší by mohla být randomizovaná kontrolovaná studie, kde bychom donutili polovinu dětí kouřit. I kdyby to bylo etické, ukázalo by to pouze na to, že konopí má potenciál poškozovat kognitivní schopnosti. Pouze dlouhodobým zkoumáním začínajícím před užíváním je možné skutečně zjistit, zda to opravdu poškozuje funkce mozku v reálném světě, a jak mnoho.
Toto byla první studie, která kdy byla publikována, o asi stovce mladých dospělých od dětství, a se zahrnutím dalších faktorů, jako bylo užívání alkoholu a funkce jejich mozku dříve, než začali kouřit. Špatnou zprávou je, že vědci zjistili, že pravidelné silné užívání marihuany značně zhoršovalo celkové IQ, rychlost zpracování informací a paměť. Dobrou zprávou však bylo, že účinky se jevily být jen dočasné. Zdálo se, že mozek těch, kteří kouřili hodně, ale pak přestali, fungoval po asi 3 měsících opět normálně. Takže ano, pokud jste ve škole, samozřejmě chcete fungovat co nejlépe, ale přinejmenším neexistuje trvalé poškození mozku – to jsme si alespoň mysleli. Průměrná doba užívání marihuany u těchto bývalých kuřáků byla však pouze asi 2 roky; testovali je, když měli kolem 18 let.
V této studii nesledovali jen sto dětí, ale dokonce tisíc, a to od narození až do věku 38 let. Co zjistili? Zjistili obdobný pokles mozkových funkcí, potvrzený zprávami od důvěryhodných přátel a rodiny, a to zejména mezi mladšími, ale co bylo překvapením: ukončení užívání konopí ne zcela obnovilo mozkové funkce u těch, kteří začali v dospívání, i když následně s marihuanou skončili. Takže to naznačuje skutečný, dlouhodobý neurotoxický účinek na dospívající mozek, což ospravedlňuje, proč instituce veřejného zdravotnictví projevují takové znepokojení.
A byl zaznamenán celkový pokles mentálních funkcí ve všech pěti testovaných oblastech: výkonná funkce, paměť, rychlost zpracování, vnímání, a porozumění slovům; to vše v souladu s myšlenkou, že existuje kritické období pro vývoj mozku, se kterým si zkrátka nelze zahrávat. Pokles IQ o asi 6 bodů je srovnatelný s poškozením, které vidíme při nízkém stupni vystavení se olovu. A obojímu lze potenciálně zabránit. Ale jak?
Potřebujeme ještě odvážnější protidrogové vzdělávání? Možná – kdyby ale to současné zcela neselhávalo. Nebyly zaznamenány žádné příznivé účinky ve smyslu snížení užívání nebo dokonce změny postoje k drogám, který byl naopak s časem liberálnějším, a to v kombinaci s dřívějším věkem užívání. A tak by se zvýšené úsilí mělo zaměřit na zpoždění začátku užívání konopí mladými lidmi přinejmenším do dospělosti.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ullrich S, Valdez AM. Rocky Mountain High: Preventing cannabis-related iInjuries. J Emerg Nurs. 2017;43(1):78-80.
- Ryan SA, Ammerman SD. Counseling parents and teens about marijuana use in the era of legalization of marijuana. Pediatrics. 2017;139(3).
- Hoffenberg EJ, Newman H, Collins C, Tarbell S, Leinwand K. Cannabis and pediatric inflammatory bowel disease: change blossoms a mile high. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2017;64(2):265-271.
- Bostwick JM. Blurred boundaries: the therapeutics and politics of medical marijuana. Mayo Clin Proc. 2012;87(2):172-186.
- National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine. The health effects of cannabis and cannabinoids: the current state of evidence and recommendations for research. Washington (DC): National Academies Press (US); 2017.
- Meier MH, Caspi A, Ambler A, et al. Persistent cannabis users show neuropsychological decline from childhood to midlife. Proc Natl Acad Sci USA. 2012;109(40):E2657-E2664.
- Moffitt TE, Meier MH, Caspi A, Poulton R. Reply to Rogeberg and Daly: No evidence that socioeconomic status or personality differences confound the association between cannabis use and IQ decline. Proc Natl Acad Sci USA. 2013;110(11):E980-E982.
- Fried PA, Watkinson B, Gray R. Neurocognitive consequences of marihuana--a comparison with pre-drug performance. Neurotoxicol Teratol. 2005;27(2):231-239.
- Gonzalez R, Swanson JM. Long-term effects of adolescent-onset and persistent use of cannabis. Proc Natl Acad Sci USA. 2012;109(40):15970-15971.
- Lynam DR, Milich R, Zimmerman R, et al. Project DARE: no effects at 10-year follow-up. J Consult Clin Psychol. 1999;67(4):590-593.
Image credit: Rafael Castillo via flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.