Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Způsobuje užívání marihuany zdravotní problémy?
Odhaduje se, že kvůli marihuaně dochází ročně ke ztrátě 2 milionů zdravých let kvůli vzniklému zdravotnímu postižení. Jak velké je toto číslo v porovnání s vlivem alkoholu a tabáku?
Obecně převládajícím názorem se zdá být, že „marihuana je neškodným potěšením“. Jaké jsou ale ve skutečnosti potenciální nepříznivé účinky užívání marihuany? Na tuto otázku není snadné odpovědět. Většina dosavadních studií byla průřezová, nebo spoléhala jen na vlastní výpovědi zúčastněných osob o svém zdraví. Průřezová studie je taková, která analyzuje data pouze z jednoho bodu v čase. Tím pádem z ní nezjistíme, co je příčinou a co následkem. Jsou lidé nemocní, protože kouří marihuanu? Nebo kouří marihuanu, protože jsou nemocní? Navíc, když se prostě jen zeptáte uživatelů marihuany, jak se cítí, odpoví vám například: „Cítím se skvěle!“ a to i v případě, že ve skutečnosti trpí nějakým zdravotním problémem. Bylo provedeno pouze několik málo dlouhodobých studií, tedy takových, které sledují subjekty po delší časový úsek a využívají objektivních ukazatelů zdraví… ale NYNÍ už je tomu jinak.
Více než tisíc osob bylo sledováno od narození až do věku 38 let. Takže se mohly po několik dekád zkoumat souvislosti mezi užíváním marihuany a různými ukazateli lidského zdraví. Měřených ukazatelů bylo celkem 12, a užívání tabáku bylo spojeno se špatným výsledkem u 8 z 12. Mezi nimi takové jako: narušená funkce plic, chronický zánět v těle, nebo poruchy metabolismu. Zatímco užívání konopí bylo spojeno jenom s onemocněním dásní. A to je celé? „Užívání konopí nesouviselo s jinými fyzickými zdravotními problémy.“
Jistě, onemocnění dásní může vést ke ztrátě zubů a mohou zde být i další problémy se zuby spojené s kouřením marihuany; když se nicméně konopí někdy zatracuje, první věcí, která člověku přijde na mysl, asi nebude zánět dásní.
Je možné, že uživatelé konopí žijí prostě zdravějším životním stylem než běžní lidé, a v důsledku toho je vliv drogy potlačen? Třeba tím, že jedí více ovoce a zeleniny, nebo možná pijí méně alkoholu? Ne. Uživatelé marihuany ani nemívají více pohybu, než je běžné. Takže absence spojení mezi užíváním konopí a špatným fyzickým zdravím ve středním věku nám říká, že se to nedá svést na žádný z těchto faktorů; takže asi marihuana není tak špatná.
Heroin může zvýšit vaše riziko předčasného úmrtí, užívání kokainu také, ale nebylo nalezeno žádné spojení mezi úmrtností a marihuanou. Ano, jenže tito lidé byli sledováni jen do věku 38 let. Chceme-li zjistit, co se děje poté, musíme se obrátit na Švédsko, kde nedávno zveřejnili nejdelší studii o konopí a úmrtnosti: 50 000 mužů bylo sledováno po celou dobu svého života až do věku cca 60 let. Asi před třiceti lety, když vědci poprvé informovali o výsledcích u této skupiny, nebylo zjištěno žádné významné zvýšení úmrtnosti mezi uživateli konopí, nebo „zneuživateli“, jak je označovali. Ovšem tehdy byli tito muži teprve třicátníci, jako v oné předchozí studii.
Co se stane, když je budete sledovat i dále, za střední věk, kdy by se škodlivé účinky marihuany mohly nakonec začít projevovat? Ti, kteří byli dlouhodobými a vydatnými uživateli konopí nakonec dopadli tak, že jejich riziko předčasného úmrtí se zvýšilo o velmi znatelných 40%.
Ale počkat… Myslel jsem, že konopí přece nezabíjí? Kokain zabíjí tisíce Američanů každý rok, alkohol jich zabíjí desítky tisíc, a tabák tyto drogy hravě smete se stolu s oběťmi v řádu statisícíců, které si jen v USA vyžádá každý rok. Marihuana se naproti tomu v tomto grafu ani neobjevuje.
Avšak to, z čeho tato statistika vychází je, že: „žádná úmrtí nebyla přímo spojena s akutní intoxikací konopím“. Takže když nějaký 19letý teenager sní sušenku s obsahem konopí, a pak skočí z balkonu ve čtvrtém patře, přímou příčinou smrti byl pád. To ovšem neznamená, že by užití marihuany na tom nemělo žádný podíl.
Je pravda, že se lidé nemohou předávkovat účinnou látkou v konopí, jako se to děje u opiátů, které jsou schopné zastavit dýchání. Na rozdíl od mnoha léčiv, u kterých škodlivá dávka může být jen několikrát vyšší než předepsaná dávka, tato toxicita u konopí je někde u 40 000 : 1. Znamená to, že byste mohli vykouřit nějakých 40 000 „jointů“ bez toho, abyste umřeli na předávkování? Ne. Mohli byste zvládnout například i 2 miliony jointů před tím, než byste dosáhli smrtelné dávky. Konopí přispívá spíše k různým onemocněním než k úmrtí samotnému, zčásti proto, že lidé si ho neaplikují nitrožilně. Skutečností ale je, že následky užívání marihuany na zdravotní stav lidí nikdy nebyly posuzovány z globálního hlediska, až do roku… 2013.
Dnes se tak odhaduje, že konopí má na svědomí každoročně ztrátu 2 milionů ztracených let zdravého života v důsledku nějakého zdravotního postižení. Ano, jedná se o poměrně malé číslo, když je porovnáme s přibližně 100 miliony ztracených let jdoucích na vrub tabáku nebo alkoholu, ale stále to znamená mnoho utrpení a bolesti.
Ale co naše studie s onemocněním dásní? Myslel jsem, že jediné fyzické zdravotní problémy se týkaly zubů. Jenže, výzkumníci brali v potaz jen vybranou množinu specifických zdravotních problémů a zdůraznili, že parodontální problémy jsou navíc ke všem dalším potenciálním problémům, jako je zvýšené riziko nehod a úrazů, bronchitida, infarkty a mrtvice, a možná i infekční onemocnění, rakovina či zhoršení psychického stavu. Pokud se jedná o ztráty na životech v přímější spojitosti s užitím, marihuaně by asi se daly připsat „jen“ stovky úmrtí způsobené během období 8 let. Na druhé straně jediný farmaceutický prostředek – Viagra, jich má na svědomí tisíce.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Volkow ND, Baler RD, Compton WM, Weiss SR. Adverse health effects of marijuana use. N Engl J Med. 2014;370(23):2219-27.
- Meier MH, Caspi A, Cerdá M, et al. Associations between Cannabis Use and Physical Health Problems in Early Midlife: A Longitudinal Comparison of Persistent Cannabis versus Tobacco Users. JAMA psychiatry. 2016;73(7):731-740.
- Greydanus DE, Kaplan G, Baxter LE, Patel DR, Feucht CL. Cannabis: the never-ending, nefarious nepenthe of the 21st century: what should the clinician know?. Dis Mon. 2015;61(4):118-75.
- Walker ER, Pratt LA, Schoenborn CA, Druss BG. Excess mortality among people who report lifetime use of illegal drugs in the United States: A 20-year follow-up of a nationally representative survey. Drug Alcohol Depend. 2017;171:31-38.
- Manrique-garcia E, Ponce de leon A, Dalman C, Andréasson S, Allebeck P. Cannabis, Psychosis, and Mortality: A Cohort Study of 50,373 Swedish Men. Am J Psychiatry. 2016;173(8):790-8.
- Gerich ME, Isfort RW, Brimhall B, Siegel CA. Medical marijuana for digestive disorders: high time to prescribe?. Am J Gastroenterol. 2015;110(2):208-14.
- Barrus DG, Capogrossi KL, Cates SC, et al. Tasty THC: Promises and Challenges of Cannabis Edibles. Methods Rep RTI Press. 2016;2016
- Handcock-Allen JB, Barker L, VanDyke M, Holmes DB. MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2015;64(28):771-2.
- Bostwick JM. Blurred boundaries: the therapeutics and politics of medical marijuana. Mayo Clin Proc. 2012;87(2):172-86.
- Storr M, Devlin S, Kaplan GG, Panaccione R, Andrews CN. Cannabis use provides symptom relief in patients with inflammatory bowel disease but is associated with worse disease prognosis in patients with Crohn's disease. Inflamm Bowel Dis. 2014;20(3):472-80.
- Wilkie G, Sakr B, Rizack T. Medical Marijuana Use in Oncology: A Review. JAMA Oncol. 2016;2(5):670-675
- Degenhardt L, Hall W. Extent of illicit drug use and dependence, and their contribution to the global burden of disease. Lancet. 2012;379(9810):55-70.
- Degenhardt L, Whiteford HA, Ferrari AJ, Baxter AJ, et al. Global burden of disease attributable to illicit drug use and dependence: findings from the Global Burden of Disease Study 2010. 2013;382(9904):1564-74.
- Hall WD. Commentary on Imtiaz et al. (2016): The burden of disease attributable to cannabis-implications for policy. Addiction. 2016;111(4):663-4.
- Nelson B. Cannabis conundrum: evidence of harm?: Opposition to marijuana use is often rooted in arguments about the drug's harm to children and adults, but the scientific evidence is seldom clear-cut. Cancer Cytopathol. 2015;123(1):1-2.
Image credit: tanjila ahmed via flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video