Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Způsobují rozinky kazy?
Dlouho se myslelo, že sušené ovoce přispívá k zubním kazům, ale co nám říká věda?
Rozinky mají dlouhodobě pověst potraviny, která podporuje kazivost zubů. Toto je založeno na desetiletí starých studiích na krysách, které zařadily rozinky a košíčky na cukroví mezi potraviny nejvíce podporující vznik zubního kazu. A dodnes uvidíte dentální autority, které radí nejíst sušené ovoce, jako jsou např. rozinky. Ale novější důkazy – provedené na reálných lidech – vyslovují pochybnosti o roli rozinek ve vztahu k zubnímu kazu.
Tvorba kazů závisí na třech faktorech: na kyselině, adherenci – lepivosti jídla na zuby, a bakteriích, které tvoří zubní plak. Pokud necháte dítě propláchnout si ústa cukrovou vodou, pH plaku na zubech během pěti minut klesá, protože bakterie mění cukr na kyselinu. A cereálie s rozinkami na tom byly stejně. Samotné lupínky bez rozinek na tom nebyly tak špatně, ale je to proto, že rozinky v cereáliích jsou pokryty cukrem nebo jsou na vině samotné rozinky? No, rozinky samotné ke kyselosti nevedly.
A velkým překvapením bylo, že když jste cereálie smíchali s nepocukrovanými rozinkami a vytvořili tím určitý experimentální druh cereálií, zdálo se, že rozinky pomáhají zabránit části kyselosti, kterou způsobovaly lupínky. Takže přestože jsou rozinky ze 70 % tvořeny cukrem, způsobily menší produkci kyseliny. Ačkoliv jsou sladké, nezdá se, že by se zubů držely. Ale počkejte, nelepí se snad rozinky na zuby?
Bylo testováno 21 potravin a ve skutečnosti neexistoval žádný vztah mezi zadržováním potravin v ústech a tím, jak lepkavé byly. Kousky sušenek, krekry a bramborové chipsy na zubech uvízly nejdéle, zatímco věci, které si asi myslíte, že se udrží, jako karamel a rozinky, zmizely během několika minut. Čerstvé ovoce, jako jablka a banány, z úst zmizely téměř okamžitě. Zdá se, že fytonutrienty v rozinkách ve skutečnosti zabraňují přilnavosti bakterií a brání vzniku plaků natolik, že se hroznové pokrutiny, vedlejší produkt výroby vína, zkoumají jako potravinářská přísada zabraňující kazivosti zubů.
Nebo také prostě můžete pít víno. Nealkoholické víno zabraňuje množení bakterií způsobujících primární kazy, ačkoli rozinky budou pravděpodobně jako svačinka pro děti vhodnější.
Existuje nový test pro měření aktivity plakových bakterií způsobujících kazy, a tak byla provedena pilotní studie, aby se zjistilo, zda se riziko kazů po snědení rozinek zvyšuje, snižuje nebo nemění. Vybrali 156 lidí, vzali stěry ze zubů a čekali, až se výsledky dostaly přes 1500, což naznačuje vysokou aktivitu způsobující kazy. Polovina jich poté měla sníst malou krabičku s rozinkami a druhá nic. V této kontrolní skupině, která nejedla, začínali na zhruba 6100 a o 15 minut později byli stále na 6100. Skupina s rozinkami začala na cca 5950, ale po snědení rozinek skóre rizika kazů pokleslo na 3350.
Ačkoli to je velká redukce, všimněte si, že skóre bylo stále vyšší než mezní hodnota 1 500, což naznačuje, že jsou stále ohroženi, ale po rozinkách šlo riziko dolů, ne nahoru. Takže tradičně se předpokládá, že rozinky podporují zubní kaz, ale současný výzkum naznačuje, že rozinky ke kazům vůbec nemusejí přispívat, nebo alespoň ne více než jiné potraviny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A Wong, D A Young, D E Emmanouil, L M Wong, A R Waters, M T Booth. Raisins and oral health. J Food Sci. 2013 Jun;78 Suppl 1:A26-9.
- A Yano, S Kikuchi, T Takahashi, K Kohama, Y Yoshida. Inhibitory effects of the phenolic fraction from the pomace of Vitis coignetiae on biofilm formation by Streptococcus mutans. Arch Oral Biol. 2012 Jun;57(6):711-9.
- J F Rivero-Cruz, M Zhu, A D Kinghorn, C D Wu. Antimicrobial constituents of Thompson seedless raisins (Vitis vinifera) against selected oral pathogens.
- S A Mundorff, J D Featherstone, B G Bibby, M E Curzon, A D Eisenberg, M A Espeland. Cariogenic potential of foods. I. Caries in the rat model. Caries Res. 1990;24(5):344-55.
- M Z Morgan, E McFarlane, K F Stewart, M L Hunter, R M Fairchild. An assessment of nutritional information in oral health education leaflets. Community Dent Health. 2010 Jun;27(2):81-8.
- C D Wu. Grape products and oral health. J Nutr. 2009 Sep;139(9):1818S-23S.
- M Daglia, A Papetti, P Grisoli, C Aceti, C Dacarro, G Gazzani. Antibacterial activity of red and white wine against oral streptococci. J Agric Food Chem. 2007 Jun 27;55(13):5038-42.
- A Utreja, P Lingström, C A Evans, L B Salzmann, C D Wu. The effect of raisin-containing cereals on the pH of dental plaque in young children. Pediatr Dent. 2009 Nov-Dec;31(7):498-503.
- S Kashket, J Van Houte, L R Lopez, S Stocks. Lack of correlation between food retention on the human dentition and consumer perception of food stickiness. J Dent Res. 1991 Oct;70(10):1314-9.
Images thanks to Muklinika via Pixabay.