Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zvýšení hladiny olova v krvi během těhotenství a v menopauze
Olovo uvězněné v kostrách se může uvolňovat zpátky do krevního oběhu, a to tehdy, když dočasně nebo permanentně ztrácíme kostní hmotu kvůli těhotenství, hubnutí, menopauze nebo osteoporóze.
Poločas setrvání olova v krevním řečišti je asi jen jeden měsíc. To znamená, že pokud budete lidem podávat olovo po dobu 100 dnů, jeho hladina v krvi bude stoupat výš a výš, a pak, pokud s tím přestanete, hladina olova v krvi začne klesat. A to tak, že za 30 dnů se množství sníží na polovinu. Za další měsíc zase na polovinu. Takže za nějaké 3 měsíce je vaše tělo schopné odstranit přibližně 90 % olova z krevního oběhu.
Pokud jste olovu vytrvale vystavováni, můžete mít ve své krvi chronicky vysoké hladiny olova. Více než půl milionu dětí v USA má znepokojivě vysokou hladinu olova. Chudí lidé žijící v politicky znevýhodněných etnických komunitách jsou vystaveni vyššímu riziku bez ohledu na věk. Pokud však v těchto komunitách nežijete a nejste neustále vystaveni působení olova, proč byste měli zájem o dietní strategie ke snižování hladiny olova ve vlastní krvi, když je v tom už vaše tělo tak dobré? Dokonce i když budete tu a tam vystaveni olovu, během tří nebo čtyř měsíců bude 90 % olova z vaší krve pryč.
Ale otázka zní: kam se podělo? Více než 90 % olova v našem těle je uloženo v kostech. Odtamtud ho neodstraníte během pár měsíců, ale spíše během několika desetiletí. Takže i kdybychom se přestěhovali na jinou planetu a měli nulovou expozici externím zdrojům olova, stále máme vnitřní zdroj olova, který uvolňuje toxický těžký kov do našeho organismu po celý život.
Pokud je ale většina olova vázána v naší kostře, tak kde je problém? No, kdybyste ztratili kostní hmotu, všechno to uvězněné olovo by se mohlo znovu uvolnit do vašeho oběhu. Například když hubneme, tak ztrácíme i kostní hmotu, což dává jednoznačně smysl. Těžší lidé mají těžší kostru a větší minerální hustotu kostí. Jejich tělo si musí udržovat silnější kosti, aby tuto vyšší váhu uneslo. Takže pokud hubneme, zvyšuje se hladina olova v našem krevním oběhu s tím, jak se naše kostra zmenšuje? Naneštěstí ano, ale pouze pokud ztratíme hodně váhy. Pokud zhubnete 5 kilo, nic moc se nestane. Ovšem když zhubnete 40 nebo více kilo, hladina olova v krvi se může zvýšit na 250 %.
Kdy jindy může dojít ke ztrátě kostní hmoty? Při osteoporóze, samozřejmě. Ženy s osteoporózou mohou ztrácet průměrně 3 % své kostní hmoty ročně. Dokonce i zdravé ženy po menopauze a bez osteoporózy mohou přicházet o procento hmoty své kostry ročně.
Takže se hladina olova zvyšuje potom, co ženy přestanou menstruovat? Zřejmě ano… Studie na téměř 3 000 ženách objevila významný růst koncentrací olova po menopauze. To nám poskytlo důkaz, že olovo z kostí se ve skutečnosti uvolňuje zpět do oběhu. Významným důsledkem je, že i „nízká hladina olova, a to po poměrně dlouhou dobu, může vést k tělesné zátěži olovem, které se pak může uvolňovat v toxikologicky významných množstvích“. K tomu dochází během fyziologických stavů, při kterých se čerpá kostní hmota. Nejde jen o osteoporózu, ještě horší je, že k tomu dochází také během těhotenství a kojení.
e třeba vědět, že většina vápníku, jež dítě obdrží, dítě dostane ze stravy matky, jejíž tělo ho vstřebává ve zvýšené míře. Zažívací ústrojí matky začne absorbovat o 60 až 70 % více vápníku v období 2. a 3. trimestru, kdy se formuje kostra dítěte. To je důvod, proč potřebné množství vápníku přijímaného stravou není během těhotenství a kojení vyšší. Vaše tělo není hloupé. Jakmile si uvědomí, že potřebuje více vápníku, prostě ho začne více vstřebávat. Pokud to ovšem nestačí, musí tělo sáhnout do zásob vápníku uloženého v kostech. To není problém. Jakmile je toto období pryč, tělo vápník zase vrátí zpátky do kostí. Takže po 6 měsících od porodu je vaše minerální hustota kostí znovu taková, jaká byla předtím.
To je důvod, proč i ženy, které kojily po dlouhou dobu, tj. více než 6 měsíců, a měly jedno těhotenství za druhým, a pak další, a ještě další, tak tím neutrpěly. Jejich minerální hustota kostí později v životě byla stále vysoká. A to dle měření v zápěstí, páteři i stehnech.
Takže co je na tom, že si tělo bere vápník z kostních zásob v průběhu těhotenství a kojení, když to nakonec zase vrátí všechno zpátky? Jde o olovo. Když vaše tělo rozpustí kousek z vaší kostry – půjčí si ten vápník navíc, který potřebuje – tak uvolní olovo, které je tam uloženo, a to v to nejhorší možné období. Zrovna když je vaše dítě nejzranitelnější. Je to takové olověné toxické dědictví.
Co proti němu můžeme udělat? To se dozvíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Rosner D. A Lead Poisoning Crisis Enters Its Second Century. Health Aff (Millwood). 2016;35(5):756-9.
- Silbergeld EK, Schwartz J, Mahaffey K. Lead and osteoporosis: mobilization of lead from bone in postmenopausal women. Environ Res. 1988;47(1):79-94.
- Riedt CS, Buckley BT, Brolin RE, Ambia-sobhan H, Rhoads GG, Shapses SA. Blood lead levels and bone turnover with weight reduction in women. J Expo Sci Environ Epidemiol. 2009;19(1):90-6.
- Mushak P. Lead's toxic legacy for human reproduction: new studies establish significant bone lead release during pregnancy and nursing. J Lab Clin Med. 1998;131(4):295-7.
- Rabinowitz MB, Wetherill GW, Kopple JD. Kinetic analysis of lead metabolism in healthy humans. J Clin Invest. 1976;58(2):260-70.
- Wilker E, Korrick S, Nie LH, et al. Longitudinal changes in bone lead levels: the VA Normative Aging Study. J Occup Environ Med. 2011;53(8):850-5.
- Ritchie LD, Fung EB, Halloran BP, et al. A longitudinal study of calcium homeostasis during human pregnancy and lactation and after resumption of menses. Am J Clin Nutr. 1998;67(4):693-701.
- Lamke B, Brundin J, Moberg P. Changes of bone mineral content during pregnancy and lactation. Acta Obstet Gynecol Scand. 1977;56(3):217-9.
- Ricci TA, Heymsfield SB, Pierson RN, Stahl T, Chowdhury HA, Shapses SA. Moderate energy restriction increases bone resorption in obese postmenopausal women. Am J Clin Nutr. 2001;73(2):347-52.
- Allen LH. Women's dietary calcium requirements are not increased by pregnancy or lactation. Am J Clin Nutr. 1998;67(4):591-2.
- Koetting CA, Wardlaw GM. Wrist, spine, and hip bone density in women with variable histories of lactation. Am J Clin Nutr. 1988;48(6):1479-81.
- Ruegsegger P, Dambacher MA, Ruegsegger E, Fischer JA, Anliker M. Bone loss in premenopausal and postmenopausal women. A cross-sectional and longitudinal study using quantitative computed tomography. J Bone Joint Surg Am. 1984;66(7):1015-23.
- Ahamed M, Siddiqui MK. Environmental lead toxicity and nutritional factors. Clin Nutr. 2007;26(4):400-8.
Icons created by Alrigel from The Noun Project Image credit: Dustin Kirkpatrick. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video