Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zvyšuje cholesterol ve stravě (vejce) hladinu cholesterolu v krvi?
Dokonce devět z deseti studií financovaných vaječným průmyslem ukazuje, že vejce zvyšují hladinu cholesterolu.
Otázka, zda podávání vajec (jinými slovy cholesterol ze stravy) ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, byla zodpovězena před 40 lety. Podávejte někomu půl šálku vajec denně a během 2, 3, 4 týdnů bude jejich cholesterol stoupat. Když pak vejce odstraníte a vyměníte je za náhražku, cholesterol opět klesne. Nebo lidem začněte podávat nejprve náhražku vajec, nic moc se nestane. Pak jim dejte vejce a jejich cholesterol vystřelí do výšin.
Předepište jim dietu bez cholesterolu a cholesterol jim poklesne. Přidejte trochu cholesterolu z vaječných žloutků a jejich hladiny cholesterolu vzrostou. Odeberte ho a hladiny klesnou. Můžete to tak opakovat celý rok.
Výsledek do pár dní: deset dní na vejcích a cholesterol vystřelí o 1,2 mmol/l. Odeberte vejce a klesne zase zpátky. Efekt lze reprodukovat znovu a znovu a znovu a znovu. Omelety z vajec tučňáků jsou evidentně jen polovičně smrtící.
Změňte lidem stravu bohatou na cholesterol na stravu bez cholesterolu a dočkají se poklesu krevních hladin cholesterolu až o 2,5 mmol/l. Dobře, ale tady dávali lidem denně přes půl šálku žloutků. Nicméně už jedno vejce denně dokáže zvýšit LDL cholesterol o 12 %. Když sloučili všechny studie v této metaanalýze z roku 2020, celkem přes 50 randomizovaných kontrolovaných studií s podáváním vajec, tak vyšlo, že konzumace vajec výrazně zvyšuje LDL cholesterol, hotová věc.
Studie financované Egg Board, tedy průmyslem, využívají řadu metod, jak minimalizovat zaznamenané negativní zdravotní účinky vajec. Například tvrdí, že příjem cholesterolu ze stravy ovlivňuje jen určité lidi. Jenže to už bylo otestováno a ukázalo se, že jen 3 % lidí patří mezi ty, kteří možná nereagují na příjem cholesterolu z jídla, ale i u nich pravděpodobně dochází k nějakým nepříznivým reakcím.
Počkat, jak tedy Egg Board dokázal navrhnout studii, ve které příjem vajec nezměnil hladinu cholesterolu v krvi? Podávali lidem dostatečné množství mléka a masa. Efekt zploštění křivky. I když všechny důkazy směřují k závěru, že příjem cholesterolu ze stravy hraje hlavní roli v kornatění tepen, nejasnosti okolo cholesterolu ve stravě pocházejí ze skutečnosti, že od určité úrovně příjmu dosáhnete maxima vstřebávání cholesterolu.
Podívejte. Pokud na začátku konzumujete výhradně rostlinnou stravu a přijímáte nula cholesterolu, tak po zařazení masa, mléčných výrobků a vajec do stravy naměříte výrazný nárůst krevní hladiny cholesterolu. Čím více však přidáváte dalšího masa, tím více sytíte systém a nakonec dosáhnete maxima dodatečného účinku. Není divu, že Egg Board do stravy přidala maso a mléko, aby zamaskovala účinek vajec.
Systematický posudek vlivu vaječného průmyslu na „Financování a výzkum cholesterolu“ měl za cíl zjistit, jestli průmyslem financované studie častěji hlásily závěry, které nebyly v souladu s jejich objektivními výsledky. Ve studiích o vlivu příjmu vajec na cholesterol nefinancovaných průmyslem byly hlášeny nárůsty cholesterolu v 90 % případů. Mezi studiemi financovanými průmyslem byly přírůstky cholesterolu nalezeny zhruba v 90 % případů. Jinými slovy, dokonce i studie financované průmyslem ukázaly, že vejce zvyšují cholesterol v krvi. A ani jedna studie financovaná kýmkoliv nedokázala naměřit významný pokles.
A teď to bláznivé. Zhruba polovina studií financovaných průmyslem měla závěry, které byly v rozporu s jejich vlastními výsledky. Jinak řečeno zjistili, že cholesterol narostl, ale ve svých závěrech stejně vejce zprostili viny. Proto nestačí číst jen abstrakty. Musíme se pořádně podívat, co zjistili. Čtenáři, redakce a veřejnost by měla zachovat obezřetnost vůči zdrojům financování a jejich vlivu na interpretaci výsledků a závěrů studií.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org