Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zvyšují dietní nápoje riziko mrtvice stejně jako nápoje s cukrem?
Cukr už nelze považovat jen za zdroj prázdných kalorií, jde o nezávislý rizikový faktor kardiovaskulárního onemocnění. Co se stane, když ho nahradíte umělými sladidly?
Po celém světě zaznívají doporučení k omezení konzumace cukru: „Dezerty jezte pouze obden.“ „Cukr jezte během dne maximálně 4krát.“ Ve Spojených státech stojí v čele změn Americká kardiologická společnost a navrhuje dramatické snížení spotřeby nealkoholických nápojů a jiných slazených výrobků. Zástupci doporučují snížit denní spotřebu přidaného cukru pod 5 %, což může být méně než jedna celá plechovka limonády.
Proč to doporučuje Americká kardiologická společnost? Protože přehnaná konzumace přidaných cukrů byla dlouho spojována se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění, což znamená vyšší výskyt srdečních chorob a mrtvice. Dříve jsme si mysleli, že přidané cukry jsou jen součástí nezdravé stravy. V restauracích s rychlým občerstvením si lidé pravděpodobněji objednají cheeseburger s extra velkou limonádou než se salátem. Nové poznatky ukazují, že přidané cukry v potravinách a nápojích mohou být nezávislým rizikovým faktorem samy o sobě. Nejen, že přijímáme prázdné kalorie, ale na základě těchto údajů se jedná o kalorie podporující vznik onemocnění.
Zde vidíte, kolik cukru ve stravě přijímá americká veřejnost. Pouze asi 1 % lidí splňuje doporučení Americké kardiologické společnosti, tedy snížení spotřeby přidaného cukru na 5 – 6 % denního příjmu kalorií. Většina lidí přijme asi 15 %. Zde riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění začíná stoupat, a na 25 % příjmu se zdvojnásobuje. Čtyřnásobné riziko hrozí těm, kteří získávají třetinu svého denního příjmu kalorií z přidaného cukru.
Za 200 let jsme zvýšili každoroční konzumaci cukru z 3,5 kg na 23 kg, a dnes je to již více než 45 kg. Máme rádi sladké, protože jsme během času byli obklopeni ovocem, ale ne ovocnými bonbony. Taková změna je dodnes zneužívána potravinářským průmyslem pro jeho zisky a naše potěšení. Proč konzumujeme tolik cukru, přestože víme, že nám to může ublížit? Cukr skutečně může být návykový. Jsme sice „naprogramováni“, ale potravinářský průmysl napomáhá. 75 % balených potravin ve Spojených státech obsahuje přidaná sladidla. Většinou jsou ve slazených nápojích, jako je limonáda. Jsou zřejmě zodpovědné za více než 100 000 úmrtí na celém světě. Přicházíme o miliony let zdravého života.
Proč tedy nevyměnit sladké nápoje za dietní? Když zvolíme dietní limonádu, získáme tu sladkou chuť, po které tolik toužíme, i bez stinné stránky? Naneštěstí je pravidelná konzumace dietních nealkoholických nápojů spojena se zvýšením stejných rizik, kterým se vyhýbáme pomocí umělých sladidel. Zde vidíte, co studie ukázaly ohledně zvýšeného rizika kardiovaskulárních chorob spojených s normální limonádou, a tady je kardiovaskulární riziko spojené s dietní limonádou. Víra, že přechod na dietní limonádu sníží zdravotní riziko, není podpořena vědeckými důkazy. Dietní limonáda může přispět k těm samým zdravotním rizikům, kterým se lidé snaží vyhnout.
Ale proč? Je jasné, že když vypijeme všechen ten cukr, stoupá riziko mrtvice, a to díky zvýšení triglyceridů a rozvoji zánětu. Proč však v těchto dvou studiích z Harvardu zvýšila plechovka dietní limonády riziko mrtvice o stejnou hodnotu?
Karamelové obarvení u hnědých limonád typu cola může hrát roli, ale další možností je toto: „Umělá sladidla mohou zvýšit touhu po cukrem slazených, energeticky vydatných nápojích a potravinách.“ Problém s umělými sladidly je ten, že se vyvine rozpor mezi množstvím sladkosti, kterou mozek vnímá, a tím, kolik cukru z krve je skutečně přivedeno do mozku. Mozek se cítí podveden a myslí si, že musíte jíst stále více sladkostí, abyste z nich získali nějaké kalorie. V důsledku toho si na konci dne mozek řekne: „Teď potřebuji nějakou hladinu cukru v krvi.“ Pak sníte celý dort, protože to už zkrátka nevydržíte.
Dáte-li lidem Sprite, Sprite bez cukru a neslazenou sycenou citrónovou vodu, a neřeknete jim, co je co a o čem tato studie bude, později jim dáte na výběr mezi M&Ms, pramenitou vodou a žvýkačkou bez cukru, hádejte, kdo si vybere M&Ms? Ti, kteří vypili uměle slazenou limonádu, měli 3krát vyšší pravděpodobnost, že si vezmou bonbon, než ti, kteří si vybrali buď cukrem slazený nápoj, nebo nápoj neslazený. Nebyla to soutěž sladkého proti nesladkému, ani kalorií vs. bez kalorií. Na náhradních sladidlech je něco, co klame mozek.
Poté se provedla studie, ve které bylo každému dáno balení sušenek Oreo. Účastníků se ptali, zda byli po těchto sušenkách spokojeni. Ti, kteří pili Sprite Zero (uměle slazený Sprite), hlásili, že se cítí méně spokojeni než ti, kteří pili normální Sprite nebo perlivou vodu.
Výsledky jsou v souladu s nedávnými studiemi monitorování mozku, které ukazují, že pravidelná konzumace umělých sladidel může změnit nervové dráhy zodpovědné za požitkovou odezvu z jídla. Jediný způsob, jak skutečně zabránit tomuto problému (zbavit se závislosti), je abstinovat a vyřadit z jídelníčku všechna sladidla: umělá sladidla, rafinovaný cukr a sirupy s vysokým obsahem fruktózy. Nakonec se mozek „resetuje“ a vás již nebude honit mlsná.
Předpokládali jsme, že spotřeba cukru i umělých sladidel může mít efekt proměny na naše chuťové buňky i chuťové preference v průběhu času, což zvyšuje touhu po sladkých jídlech. Tyto údaje chyběly, tedy až doposud. 20 lidí souhlasilo, že vynechá všechny přidané cukry a umělá sladidla na 2 týdny. 95 % z nich zjistilo, že najednou sladká jídla a nápoje chutnají příliš sladce. Oznámili, že v budoucnu budou používat méně cukru, eventuálně jej vynechají úplně. Většině se zastavila chuť na sladké již během prvního týdne, po 6 dnech. To naznačuje, že dvoutýdenní „bezcukrová“ výzva, nebo dokonce týdenní výzva, pomáhá obnovit chuťové preference a ulehčí snížení nebo vynechání cukru.
To bychom ostatně měli doporučovat našim pacientům. Jíst méně zpracovaných potravin a vybírat kvalitnější a čerstvější potraviny rostlinného původu, které nám usnadní konzumovat méně cukru.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Johnson RK, Appel LJ, Brands M, Howard BV, Lefevre M, Lustig RH, Sacks F, Steffen LM, Wylie-Rosett J; American Heart Association Nutrition Committee of the Council on Nutrition, Physical Activity, and Metabolism and the Council on Epidemiology and Prevention. Dietary sugars intake and cardiovascular health: a scientific statement from the American Heart Association. Circulation. 2009 Sep 15;120(11):1011-20.
- Mitka M. AHA: Added Sugar Not So Sweet. JAMA. 2009 Oct 28;302(16):1741-2.
- Zuker CS. Food for the brain. Cell. 2015 Mar 26;161(1):9-11.
- Hill SE, Prokosch ML, Morin A, Rodeheffer CD. The effect of non-caloric sweeteners on cognition, choice, and post-consumption satisfaction. Appetite. 2014 Dec;83:82-8.
- Singh GM, Micha R, Khatibzadeh S, Lim S, Ezzati M, Mozaffarian D; Global Burden of Diseases Nutrition and Chronic Diseases Expert Group (NutriCoDE). Estimated Global, Regional, and National Disease Burdens Related to Sugar-Sweetened Beverage Consumption in 2010. Circulation. 2015 Aug 25;132(8):639-66.
- Cantley LC. Cancer, metabolism, fructose, artificial sweeteners, and going cold turkey on sugar. BMC Biol. 2013 Jan 31;12:8.
- Bernstein AM, de Koning L, Flint AJ, Rexrode KM, Willett WC. Soda consumption and the risk of stroke in men and women. Am J Clin Nutr. 2012 May;95(5):1190-9.
- Bartolotto C. Does Consuming Sugar and Artificial Sweeteners Change Taste Preferences? Perm J. 2015 Summer;19(3):81-4.
- Schmidt LA. New unsweetened truths about sugar. JAMA Intern Med. 2014 Apr;174(4):525-6.
- Avena NM, Potenza MN, Gold MS. Why are we consuming so much sugar despite knowing too much can harm us? JAMA Intern Med. 2015 Jan;175(1):145-6.
- Yang Q, Zhang Z, Gregg EW, Flanders WD, Merritt R, Hu FB. Added sugar intake and cardiovascular diseases mortality among US adults. JAMA Intern Med. 2014 Apr;174(4):516-24.
- Ruxton CH, Gardner EJ, McNulty HM. Is sugar consumption detrimental to health? A review of the evidence 1995-2006. Crit Rev Food Sci Nutr. 2010 Jan;50(1):1-19.
- Swithers SE. Not so Sweet Revenge: Unanticipated Consequences of High-Intensity Sweeteners. Behav Anal. 2015 Mar 12;38(1):1-17.
- Vyas A, Rubenstein L, Robinson J, Seguin RA, Vitolins MZ, Kazlauskaite R, Shikany JM, Johnson KC, Snetselaar L, Wallace R. Diet drink consumption and the risk of cardiovascular events: a report from the Women's Health Initiative. J Gen Intern Med. 2015 Apr;30(4):462-8.
- Ng SW, Slining MM, Popkin BM. Use of caloric and noncaloric sweeteners in US consumer packaged foods, 2005-2009. J Acad Nutr Diet. 2012 Nov;112(11):1828-34.e1-6.
Image credit: SimonQ via flickr. Images have been modified.