Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
3-MCPD v rafinovaných kuchyňských olejích
Existuje další důvod, proč se vyhýbat palmovému oleji a proč pochybovat o pravosti extra panenského olivového oleje.
Palmový olej je dnes vůbec nejpoužívanějším rostlinným olejem. Vezměte do ruky libovolné balení nezdravé pochoutky v krabici, sáčku, lahvi, dóze a pravděpodobně ve složení najdete palmový olej. Nejen, že obsahuje hlavní druh nasyceného tuku zvyšující cholesterol, který jinak najdeme hlavně v mase a mléku, ale obavy nám dělá i bezpečnost palmového oleje vzhledem k možnému obsahu toxické kontaminující chemikálie, zvané 3-monochlorpropan-1,2-diol, zkráceně 3-MCPD. Ta vzniká působením tepla při procesu rafinace rostlinných olejů. Kontaminace rostlinných olejů a tuků těmito chemikáliemi se proto týká i všech výrobků, které je obsahují, včetně umělé kojenecké výživy.
Látka byla nalezena ve všech rafinovaných rostlinných olejích, některé jsou horší než jiné. Nejméně nejméně toxických látek bylo nalezeno v řepkovém oleji a nejvíce v palmovém oleji. Na základě dostupných poznatků lze říci, že výsledkem může být značné vystavení lidí škodlivině, zejména při konzumaci fritovaných slaných jídel jako jsou hranolky. Už 5 kusů hranolků stačí k překročení denního limitu příjmu. Pokud si je dáte jen jednou za čas, neměl by to být problém. Jestliže však jíte hranolky třeba každý den, už jsou na místě obavy.
Protože je denní limit příjmu stanoven dle tělesné váhy, zejména u kojenců se snadno dosáhne velmi vysokého vystavení, pokud místo mateřského mléka dostávají umělé kojenecké mléko. Kojenecká výživa je totiž plná rafinovaných olejů, což už dle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin může být zdravotní riziko. V USA je kojenec na umělém mléku vystavován odhadem 3-4x vyššímu množství.
Když dítě nedostává mateřské mléko, prakticky neexistuje jiná možnost než průmyslová náhrada - umělé mléko. Vzhledem k tomu, že potravinářský průmysl teprve musí přijít na to, jak snížit míru kontaminace olejů, je v současnosti o důvod více, proč je mateřské mléko tou nejlepší volbou pro kojence.
A co mohou udělat dospělí pro to, aby se této škodlivině vyhnuli? Jestliže chemikálie vznikají při rafinaci jedlých olejů, co takhle používat jen nerafinované? Rafinované oleje mají až 32x více 3-MCPD než jejich nerafinované protějšky. Jedinou výjimkou je olej z praženého sezamu. Sezamový olej samotný je nerafinovaný, semínka se jen vylisují, ale protože se lisují opražená semínka sezamu, 3-MCPD už v nich může být.
Panenské oleje jsou z principu nerafinované. Nebyly deodorizovány, což je proces, při kterém vzniká nejvíce 3-MCPD. Podle toho lze poznat, jaký stupeň zpracování olivového oleje byl použit. Pokud údajně extra panenský olivový olej obsahuje 3-MCPD, pak musel být naředěn rafinovaným olivovým olejem. Jednoduchost šizení extra panenského olivového oleje, složitost jeho odhalení, ekonomická výhodnost a nedostatek kontrolních opatření se podílejí na vyšším riziku, že extra panenský olivový olej bude falšován. O jak rozšířený problém jde?
Z 88 lahví zakoupených v prodejnách a otestovaných, označených jako extra panenský olivový olej, jen 33 výrobků tuto kvalitu skutečně splňovalo. Dobře, a co když budeme kupovat jen nejznámější značky extra panenského olivového oleje z importu? 73 % vzorků rovněž neprošlo. Jenom každý čtvrtý byl pravý. U všech značek testem pravosti prošla méně než polovina výrobků.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Gesteiro E, Guijarro L, Sánchez-Muniz FJ, et al. Palm Oil on the Edge. Nutrients. 2019;11(9):2008.
- Mancini A, Imperlini E, Nigro E, et al. Biological and Nutritional Properties of Palm Oil and Palmitic Acid: Effects on Health. Molecules. 2015;20(9):17339-61.
- BfR, Bundesinstitut für Risikobewertung. Frequently asked questions regarding the contamination of foods with 3-MCPD, 2-MCPD and glycidyl fatty acid esters. BfR, Bundesinstitut für Risikobewertung website. July 7, 2016.
- Bakhiya N, Abraham K, Gürtler R, Appel KE, Lampen A. Toxicological assessment of 3-chloropropane-1,2-diol and glycidol fatty acid esters in food. Mol Nutr Food Res. 2011;55(4):509-21.
- Larsen JC. 3-MCPD esters in food products. Brussels: ILSI Europe; 2009.
- Gao B, Li Y, Huang G, Yu L. Fatty Acid Esters of 3-Monochloropropanediol: A Review. Annu Rev Food Sci Technol. 2019;10:259-84.
- Spungen JH, MacMahon S, Leigh J, et al. Estimated US infant exposures to 3-MCPD esters and glycidyl esters from consumption of infant formula. Food Addit Contam Part A Chem Anal Control Expo Risk Assess. 2018;35(6):1085-92.
- Andres S, Appel KE, Lampen A. Toxicology, occurrence and risk characterisation of the chloropropanols in food: 2-monochloro-1,3-propanediol, 1,3-dichloro-2-propanol and 2,3-dichloro-1-propanol. Food Chem Toxicol. 2013;58:467-78.
- MacMahon S, Begley TH, Diachenko GW. Occurrence of 3-MCPD and glycidyl esters in edible oils in the United States. Food Addit Contam Part A Chem Anal Control Expo Risk Assess. 2013;30(12):2081-92.
- Tiong SH, Saparin N, Teh HF, et al. Natural Organochlorines as Precursors of 3-Monochloropropanediol Esters in Vegetable Oils. J Agric Food Chem. 2018;66(4):999-1007.
- Yan J, Oey SB, van Leeuwen SPJ, van Ruth SM. Discrimination of processing grades of olive oil and other vegetable oils by monochloropropanediol esters and glycidyl esters. Food Chem. 2018;248:93-100.
- Mossoba MM, Azizian H, Fardin-Kia AR, Karunathilaka SR, Kramer JKG. First Application of Newly Developed FT-NIR Spectroscopic Methodology to Predict Authenticity of Extra Virgin Olive Oil Retail Products in the USA. Lipids. 2017;52(5):443-55.
- Frankel EN, Mailer RJ, Wang SC, et al. Evaluation of Extra-Virgin Olive Oil Sold in California. Davis, CA: UC Davis Olive Center at the Robert Mondavi Institute; 2011.
- Svejkovska B, Novotny O, Divinova V, Réblová Z, Doležal M, Velisek J. Esters of 3-chloropropane-1,2-diol in foodstuffs. Czech J Food Sci. 2004;22:190-6.