Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak zabránit tomu, aby se z prediabetu vyvinula cukrovka
Zhruba každý třetí Američan má prediabetes. Jenže pouze každý desátý o tom ví. Co dokáže lépe zabránit tomu, aby se z prediabetu vyvinula cukrovka – léky, nebo správná strava a pohyb?
Za pouhých deset let se počet lidí s cukrovkou více než zdvojnásobil. Podle Centers for Disease Control and Prevention do roku 2050 může mít každý třetí z nás cukrovku. V čem je problém?
Důsledky cukrovky jsou nespočetné. Je nejčastější příčinou slepoty u dospělých, nejčastější příčinou selhání ledvin a také nejčastější příčinou chirurgických amputací. Co můžeme udělat, abychom tomu zabránili?
Nástup cukrovky 2. typu je postupný. U většiny lidí jí předchází stav nazývaný prediabetes. Prediabetes je zdravotní problém, který nyní postihuje asi každého třetího Američana. Pouze každý desátý z nich o tom vůbec ví. Vzhledem k tomu, že současné metody léčby cukrovky jsou stále ještě nedostatečné, je lepší cukrovce předcházet. Co nám poslouží lépe? Změny v životosprávě nebo léky? To jsme zjistili až se zveřejněním této průlomové studie v časopise New England Journal of Medicine.
Tisíce pacientů náhodně rozdělili do skupin. Jedna skupina užívala nejpoužívanější léky proti cukrovce, druhá měla jíst zdravě a cvičit. Léčivo metformin je nejspíše nejbezpečnějším lékem na cukrovku na trhu. Nicméně u poloviny uživatelů způsobuje průjem, u každého čtvrtého nevolnost a u každého desátého tělesnou slabost, tzv. astenii. Slovo je řeckého původu a znamená „nedostatek síly.“ Astenie se tedy projevuje slabostí a únavou. Riziko, že vás lék zabije, je každoročně jenom 1 : 66 000.
A lék fungoval. Ve srovnání s placebem. Z hlediska procenta lidí, u kterých se během čtyřletého období studie rozvinula cukrovka, si vedli lépe lidé léčení léčivem než neléčení.
Úprava stravy společně s dostatečnou fyzickou aktivitou měla ještě lepší účinek. Úprava životosprávy snížila výskyt nových případů cukrovky o 58 %. Lék dosáhl pouze na 31 %. Úprava životosprávy byla výrazně účinnější než léky, navíc měla méně nežádoucích vedlejších účinků. Více než tři čtvrtiny pacientů na tomto léku hlásili zažívací potíže. Ve skupině lidí upravujících životosprávu byla ovšem často hlášena bolest svalů. To proto, že vykonávali fyzickou aktivitu.
Následné studie dosáhly stejných výsledků. Prevence cukrovky založená na změně životního stylu místo na lécích vítězila. A to 50% snížení rizika rozvoje cukrovky nebylo u lidí, kteří nutně skutečně změnili svou životosprávu, stačilo, že to dostali za úkol. Nebylo tedy nutné vše dodržet.
Podívejte se na tohle. Jedna z nejslavnějších studií o prevenci cukrovky. Pět set lidí s prediabetem bylo náhodně rozděleno do skupiny měnící životosprávu nebo do kontrolní skupiny. Riziko rozvoje cukrovky se snížilo o stejných 50-60 %. Jen zlomek pacientů přitom splnil docela nenáročné cíle. Dokonce i ve skupině, která měla za úkol změnit životosprávu, se jen čtvrtině lidí povedlo splnit alespoň cílový příjem vlákniny, tedy konzumovat více rostlinných potravin na úkor nasyceného tuku. V USA jsou jeho hlavními zdroji mléčné výrobky, moučníky, kuřecí a vepřové. Přesto si vedli lépe než kontrolní skupina. Jejich snaha stačila k tomu, aby méně z nich dostalo cukrovku. Ale co když se podíváme na ty, kteří skutečně dodrželi cíle a změnili svou životosprávu? Co ti, kteří splnili 4 z 5 nenáročných cílů? Nikdo z nich nedostal cukrovku. Riziko pokleslo o 100 %.
Závěr: cukrovce 2. typu můžeme předcházet úpravou životosprávy, dokonce i u vysoce rizikových prediabetických pacientů.
Skutečnost, že cukrovka 2. typu, onemocnění, kterému lze z velké části předejít, dosáhla stavu epidemie, je ostudou veřejného zdravotnictví.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J S Skyler. Microvascular complications: Retinopathy and nephropathy. Endocrinology and metabolism clinics of North America 2001 30(4):833 – 856.
- R E Pratley. The early treatment of type 2 diabetes. Am. J. Med. 2013 126(9 - Suppl - 1):S2 – 9.
- R W Glaser, N. R. Stoll. Development under sterile conditions of the sheep stomach worm haemonchus contortus (nematoda). Science 1938 87(2255):259 – 260.
- J D Eikenberg, B M Davy. Prediabetes: A prevalent and treatable, but often unrecognized, clinical condition. J Acad Nutr Diet 2013 113(2):213 – 218.
- W R Rowley, C Bezold. Creating public awareness: State 2025 diabetes forecasts. Population health management 2012 15(4):194 – 200.
- I Hopper, B Billah, M Skiba, H Krum. Prevention of diabetes and reduction in major cardiovascular events in studies of subjects with prediabetes: Meta-analysis of randomised controlled clinical trials. Eur J Cardiovasc Prev Rehabil 2011 18(6):813 – 823.
- T Lancet. Type 2 diabetes--time to change our approach. The Lancet 2010 375(9733):2193.
- J G Dohlman, H De Loof, M Prabhakaran, W J Koopman, J P Segrest. Identification of peptide hormones of the amphipathic helix class using the helical hydrophobic moment algorithm. Proteins 1989 6(1):61 – 69.
- J Tuomilehto, J Lindström, J G Eriksson, T T Valle, H Hämäläinen, P Ilanne-Parikka, S Keinänen-Kiukaanniemi, M Laakso, A Louheranta, M Rastas, et al. Prevention of type 2 diabetes mellitus by changes in lifestyle among subjects with impaired glucose tolerance. New England Journal of Medicine 2001 344(18):1343 – 1350.
- K Khavandi, H Amer, J Brownrigg, B Ibrahim. Strategies for preventing type 2 diabetes: An update for clinicians. Therapeutic advances in chronic disease 2013.
- Boyle JP, Thompson TJ, Gregg EW, Barker LE, Williamson DF. Projection of the year 2050 burden of diabetes in the US adult population: dynamic modeling of incidence, mortality, and prediabetes prevalence. Popul Health Metr. 2010 Oct 22;8:29.
- Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Awareness of prediabetes--United States, 2005-2010. MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2013 Mar 22;62(11):209-12.
- Knowler WC, Barrett-Connor E, Fowler SE, Hamman RF, Lachin JM, Walker EA, Nathan DM; Diabetes Prevention Program Research Group. Reduction in the incidence of type 2 diabetes with lifestyle intervention or metformin. N Engl J Med. 2002 Feb 7;346(6):393-403.