Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Telomery: nasaďme tomu korunu stravou
Je zvrácení buněčného stárnutí, které předvedl Dr. Dean Ornish pomocí úpravy životosprávy, následkem rostlinné stravy, pohybové aktivit, nebo je to jen výsledek snížení tělesné váhy?
Co takhle bojovat proti buněčnému stárnutí pohybem? Zvládání stresu pomáhá, ale svou životní situaci nemůžeme vždy změnit, můžeme si však vždy vyjít na procházku. Výzkumníci studovali 2 400 dvojčat. Jednotlivci, kteří měli více pohybu, posílili nejen své svaly, ale i telomery.
Šlo převážně o lidi ve věku okolo 40 let. Funguje to i tehdy, kdy nám je okolo 50 let? Ano. Tito pravidelní cvičenci se fyzické aktivitě věnovali 3 hodiny týdně, to je více, než u mladší skupiny dobrovolníků. Skupina věnující se pohybu nejvíce v průměru strávila fyzickou aktivitou půl hodiny denně. Co když prozkoumáme vrcholové sportovce?
Zde jsou délky telomerů mladých, obyčejných, ale zdravých lidí okolo 20 let. A tady ve věku 50 let. Toto byste očekávali, naše telomery se stářím pomalu ztrácejí.
Ale co ti sportovci? Když začínali, byli na tom stejně. Hezké, dlouhé a zdravé telomery tvořící čepičky na chromozomech. A tady, ve věku 50 let, jejich chromozomy stále připomínaly chromozomy dvacetiletých. Nicméně šlo o maratónské běžce a triatlonisty. Celých 35 let běhali 80 km týdně. To je ještě horší příklad, než ona studie s meditačním pobytovým zájezdem.
A navíc nám to nepomůže s původní otázkou. Co konkrétně na Ornishově úpravě životosprávy účastníků studie tak účinně chránilo telomery už po třech měsících v novém režimu? Už jsme viděli, že i pouhé zvládnutí stresu zřejmě pomáhá, ale co strava a fyzická aktivita? Co je lepší? Bylo to rostlinnou stravou? Bylo to každodenní třicetiminutovou chůzí? Nebo šlo jen o účinek úbytku na váze? Během těch třech měsíců účastníci zhubnuli asi o 9 kilogramů. Možná našim telomerům ke spokojenosti stačí, když zhubneme, nehledě na prostředky. Zhubnout lze pravidelným užíváním kokainu, onemocněním tuberkulózou, všelijak.
Chceme znát odpověď na tuto rozhodující otázku: „Pomohla jim konkrétně rostlinná strava, pohyb nebo hubnutí?“ V ideálním případě byste provedli studii, ve které byste účastníky náhodně rozdělili nejméně do tří skupin. Kontrolní skupina beze změny – sedavý život s klasickou stravou. Dále skupina, která pouze dbala na dostatek pohybu, a nakonec skupina, která zhubla na takřka stejné stravě, jen s menšími porcemi. Velmi rád vám oznamuji, že v roce 2013 byla zveřejněna právě taková studie.
Vybrali 400 žen a náhodně je rozdělili do čtyř skupin. Skupina na dietě s omezenými porcemi, cvičící skupina a skupina s omezenými porcemi, která zároveň cvičila. Studie trvala celý jeden rok.
A tady jsou jejich telomery. Na začátku studie byly takto dlouhé. Po roce „nicnedělání“ v kontrolní skupině dle očekávání nedošlo k takřka žádné změně.
Cvičící skupina neměla za úkol pouze lehkou půlhodinovou procházku jako u Ornishe, měla za úkol 45 minut středně náročného až svižného pohybu, například joggingu. Jak si vedli po roce? O nic lépe. Co skupina, která jen zhubnula? Nic. A cvičení a hubnutí? Ani tady žádná významná změna.
Takže dokud budeme jíst stejně nekvalitní stravu, na velikostí porcí, množství pohybu nebo úbytku na váze evidentně nezáleží. Po roce nezjistili vědci žádný přínos, zatímco Ornishova skupina na rostlinné stravě zhubnula stejný počet kilogramů již za tři měsíce, fyzikou aktivitu měla sotva z poloviny tak náročnou, a přesto měla telomery delší.
Takže to nebylo hubnutím ani pohybem. Bylo to jídlem.
Co přesně je na stravě založené na rostlinných potravinách tak ochranné? Vyšší konzumace zeleniny. Méně másla a více ovoce. A dle nejnovějšího posudku i potraviny s vysokým obsahem vlákniny a vitamínů. Klíčovým však může být vyloučení nasycených tuků. Když nahradíte ve své stravě pouhé 1 % kalorií z nasycených tuků čímkoliv jiným, může vám to přidat takovou délku telomerů, o kterou byste během 1 roku stárnutí přišli. Výzkumníci vypočítali, o jak velkou část telomerů můžeme přijít, když si dáme porci šunky, párků, salámu nebo dalších zpracovaných masných výrobků. Spotřeba ryb byla také významně spojena se zkrácenými telomery.
Nasycené tuky, třeba kyselina palmitová, nejhojnější nasycený tuk v lososu, který se nachází i v mase, vejcích a mléku, mohou být pro buňky ve skutečnosti toxické. Toxicita byla prokázána na srdečních buňkách, buňkách kostní dřeně, pankreatických buňkách, a mozkových buňkách. Toxické účinky na buňky, které vedou k jejich zničení, se projevují při hodnotách tuku, které najdete v krevním oběhu lidí konzumujících hodně živočišných potravin. Možná za to nemůže samotný nasycený tuk. Nasycené tuky mohou být jen ukazatel zvýšeného oxidačního stresu a zánětu spojeného s živočišnými potravinami.
Vzhledem k tomuto spojení s nasyceným tukem není divu, že celoživotně nízké hladiny cholesterolu jsou spojovány s delšími telomery a menším výskytem kratších telomerů. Jinými slovy, jde o ukazatel zpomaleného biologického stárnutí, kterého bylo dosaženo nižší hladinou cholesterolu.
Existuje dokonce vrozená nemoc zvaná progerie, která způsobuje, že děti v podstatě stárnou 8-10x rychleji než normální lidé. Zdá se, že je tato nemoc spojena s problémem zpracovávat živočišné tuky. V této případové zprávě se snažili snižovat hladinu cholesterolu u teprve dvouleté holčičky. Naneštěstí zemřela ve svých deseti letech, krátce poté, co byl pořízen tento snímek.
Dobrou zprávou je, že i když jsme v minulosti své telomery poškozovali, což vyústilo v jejich akcelerované zkracování, současnými zdravými návyky můžeme pomoci snížit riziko potenciálních důsledků, například srdečního onemocnění. Tím, že budeme jíst více ovoce a zeleniny na úkor masa a dostane se nám více podpory od naší rodiny a přátel, můžeme zmírnit souvislost mezi kratšími telomery a účinky stárnutí.
Abychom si to shrnuli, zde je znázorněn tento nestálý souboj. Zánět, oxidace, poškození a porucha funkce. Neustále zkracování délky telomerů. Současně náš antioxidační obranný systém – zdravá výživa, pohyb, zvládání stresu – telomery neustále obnovuje.
Délka telomerů se s věkem zkracuje. Postupné zkracování telomerů vede k buněčné smrti nebo přetvoření buněk na rakovinné buňky. To pak ovlivní naše zdraví a délku života jako jedince. Rychlost zkracování telomerů může být zrychlena nebo zpomalena určitými prvky naší životasprávy. Lepší strava a více pohybu nám nabízejí velký potenciál snížit rychlost zkracování telomerů, nebo alespoň zabránit nadměrnému smršťování telomerů, čímž odsuneme nástup onemocnění souvisejících s věkem a prodloužíme si délku života.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- D H Ryan, M A Espeland, G D Foster, S M Haffner, V S Hubbard, K C Johnson, S E Kahn, W C Knowler, S Z Yanovski; Look AHEAD Research Group. 2003. Look AHEAD (Action for Health in Diabetes): design and methods for a clinical trial of weight loss for the prevention of cardiovascular disease in type 2 diabetes. Control Clin Trials. Oct;24(5):610-28.
- K Steczkiewicz, M T Zimmermann, M Kurcinski, B A Lewis, D Dobbs, A Kloczkowski, R L Jernigan, A Kolinski, K Ginalski. 2011. Human telomerase model shows the role of the TEN domain in advancing the double helix for the next polymerization step. Proc Natl Acad Sci U S A. Jun 7;108(23):9443-8.
- D Ornish, J Lin, J Daubenmier, G Weidner, E Epel, C Kemp, M J M Magbanua, R Marlin, L Yglecias, P R Carroll, E H Blackburn. Increased telomerase activity and comprehensive lifestyle changes: a pilot study. Lancet Oncol. 2008 Nov;9(11):1048-57.
- E Skordalakes. Telomerase and the benefits of healthy living. Lancet Oncol. 2008 Nov;9(11):1023-4.
- E S Epel, E H Blackburn, J Lin, F S Dhabhar, N E Adler, J D Morrow, R M Cawthon. Accelerated telomere shortening in response to life stress. Proc Natl Acad Sci U S A. 2004 Dec 7;101(49):17312-5.
- E H Blackburn, E S Epel. Telomeres and adversity: Too toxic to ignore. Nature. 2012 Oct 11;490(7419):169-71.
- A K Damjanovic, Y Yang, R Glaser, J K Kiecolt-Glaser, H Nguyen, B Laskowski, Y Zou, D Q Beversdorf, N Weng. Accelerated telomere erosion is associated with declining immune function of caregivers of alzheimer’s disease patients. J Immunol. 2007 Sep 15;179(6):4249-54.
- K Ahola, I Siren, M Kivimaki, S Ripatti, A Aromaa, J Lonnqvist, I Hovatta. Work-Related Exhaustion and Telomere Length: A populated-based study. PLoS One. 2012;7(7):e40186.
- I Shalev, T E Moffitt, K Sugden, B Williams, R M Houts, A Danese, J Mill, L Arsenaeult, A Caspi. Exposure to violence during childhood is associated with telomere erosion from 5-10 years of age: a longitudinal study. Mol Psychiatry. 2013 May;18(5):576-81.
- T L Jacobs, E S Epel, J Lin, E H lackburn, O M Wolkowitz, D A Bridwell, A P Zanesco, S R Aichele, B K Sahdra, K A Maclean, B G King, P R Shaver, E L Rosenberg, E Ferrer, B A Wallace, C D Saron. Intensive meditation training, immune cell telomerase activity, and psychological mediators. Psychoneuroendocrinology. 2011 Jun;36(5):664-81.
- E A Hoge, M M Chen, E Orr, C A Metcalf, L E Fischer, M H Pollack, I DeVivo, N M Simon. Loving-Kindness meditation practice associated with longer telomeres in women. Brain Behav Immun. 2013 Aug;32:159-63.
- H Lavretsky, E S Epel, P Siddarth, N Nazarian, N S Cyr, D S Khalsa, J Lin, E Blackburn, M R Irwin. A pilot study of yogic meditation for family dementia caregivers with depressive symptoms: effects on mental health, cognition and telomerase activity. Int J Geriatr Psychiatry. 2013 Jan;28(1):57-65.
- C Werner, T Furster, T Widmann, J Poss, C Roggia, M Hanhoun, J Scharhag, N Buchner, T Meyer, W Kindermann, J Haendeler, M Bohm, U Laufs. Physical exercise prevents cellular senescence in circulating leukocytes in the vessel wall. Circulation. 2009 Dec 15;120(24):2438-47.
- L F Cherkas, J L Hunkin, B S Kato, B Richards, J P Gardner, G L Surdulescu, M Kimura, X Lu, T D Spector, A Aviv. The association between physical activity in leisure time and leukocyte telomere length. Arch Intern Med. 2008 Jan 28;168(2):154-8.
- J Kim, J Ko, D Lee, I Lim, H Bang. Habitual physical exercise has beneficial effects on telomere length in postmenopausal women. Menopause. 2012 Oct;19(10):1109-15.
- C Mason, R Risques, L Xiao, C R Duggan, I Imayama, K L Campbell, A Kong, K E Foster-Schubert, C Y Wang, C M Alfano, G L Blackburn, P S Rabinovitch, A McTiernan. Independent and combined effects of dietary weight loss and exercise on leukoctye telomere length in postmenopausal women. Obesity (Silver Spring). 2013 Dec;21(12):E549-54.
- F Marcon, E Siniscalchi, R Crebelli, C Saieva, F Sera, P Fortini, V Simonelli, D Palli. Diet-related telomere shortening and chromosome stability. Mutagenesis. 2012 Jan;27(1):49-57.
- A Tianen, S Mannisto, P A Blomstedt, E Moltchanova, M-M Perala, N E Kaartinen, E Kajantie, L Kananen, I Hovatta, J G Eriksson. Leukocyte telomere length and its relation to food and nutrient intake in an elderly population. Eur J Clin Nutr. 2012 Dec;66(12):1290-4.
- I Shalev, S Entringer, P D Wadhwa, O M Wolkowitz, E Puterman, J Lin, E S Epel. Stress and telomere biology: a lifespan perspective. Psychoneuroendocrinology. 2013 Sep;38(9):1835-42.
- J H Ford. Saturated fatty acid metabolism is key link between cell division, cancer, and senescence in cellular and whole organism aging. Age (Dordr). 2010 Jun;32(2):231-7.
- Y Song, N-C Y You, Y Song, M K Kang, L Hou, R Wallace, C B Eaton, L F Tinker, S Liu. Intake of small-to-medium-chain saturated fatty acids is associated with peripheral leukocyte telomere length in postmenopausal women. J Nutr. 2013 Jun;143(6):907-14.
- J A Nettleton, A Diez-Roux, N S Jenny, A L Fitzpatrick, D R Jacobs Jr. Dietary patterns, food groups, and telomere length in the multi-ethnic study of atherosclerosis (MESA). Am J Clin Nutr. 2008 Nov;88(5):1405-12.
- T E Strandberg, O Saijonmaa, F Fyhrquist, R S Tilvis, A Y Strandberg, T A Miettinen, K H Pitkala, V Salomaa. Telomere length in old age and cholesterol across the life course. J Am Geriatr Soc. 2011 Oct;59(10):1979-81.
- B G P Macnamara, K T Farn, A K Mitra, J K Lloyd, A S Forsbrooke. Progeria Case Report with Long-term Studies o f Serum Lipids. Arch Dis Child. 1970 Aug;45(242):553-60.
- V A Diaz, A G Mainous III, C J Everett, U J Schoepf, V Codd, N J Samanii. Effect of healthy lifestyle behaviors on the association between leukocyte telomere length and coronary artery calcium. Am J Cardiol. 2010 Sep 1;106(5):659-63.
- M A Shammas. Telomeres, lifestyle, cancer, and aging. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2011 Jan;14(1):28-34.
- I Shalev. Early life stress and telomere length: investigating the connection and possible mechanisms. Bioessays. 2012 Nov;34(11):943-52.
Images thanks to Reinhard Stindl via Wikimedia Commons.