Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Je v čaji příliš mnoho hliníku?
Čajovník vstřebává z půdy hliník a koncentruje ho v čajových listech, naštěstí se fytoživiny obsažené v čaji na tento kov váží a omezují jeho vstřebávání tělem.
Hliník je třetím nejhojnějším prvkem na Zemi a může být škodlivý pro náš mozek. To jsme zjistili sledováním slévárenských dělníků vystavených vysokým hladinám hliníku. I když je role hliníku ve vývoji onemocnění mozku, jako je Alzheimerova choroba, kontroverzní, pro jistotu by se měly učinit kroky, které by zmenšily vystavení lidí tomuto kovu.
Na trhu existuje řada léčiv obsahujících hliník, jako jsou antacida, jež jej obsahují nejvíce. Sloučeniny hliníku však mohou být přidávány i do zpracovaných potravin, jako jsou třeba protispékavé látky ve směsi na palačinky, tavicí činidla v americkém sýru, masová pojiva, zahušťovadla, kypřící činidla v některých prášcích do pečiva a potravinářská barviva v cukrovinkách. Takže je asi lepší držet se nezpracovaných přírodních potravin. Pokud však vaříte tyto přírodní potraviny v hliníkovém hrnci, ve srovnání s vařením v nerezové oceli se může množství hliníku dostat do jídla.
Pokud však uděláte totéž s čajem, tedy jej uvaříte, vstřebáte několik miligramů hliníku, bez ohledu na typ hrnce, který používáte, což naznačuje, že hliník je v samotném čaji. A skutečně, v padesátých letech bylo zjištěno, že čajovníky mají tendenci vstřebávat hliník z půdy. Ale jako ve všech případech, záleží na tom, jak velká je dávka, aby se stala jedem. Podle Světové zdravotnické organizace dočasný přípustný týdenní příjem – náš nejlepší odhad na bezpečnostní limit pro hliník – je 2 mg na zdravý kilogram tělesné hmotnosti za týden, což je skoro miligram na každého půl kila, takže někdo, kdo váží okolo 73 kilogramů, by pravděpodobně neměl přijímat více než 20 mg hliníku denně. Až pětina příjmu může pocházet z nápojů, takže to, co pijeme, by pravděpodobně nemělo přispívat více než asi 4 mg denně, což je množství, které obsahuje asi 5 šálků zeleného čaje, černého čaje nebo čaje oolong. Takže bychom neměli pít více než 5 šálků čaje denně?
No, nejde o to, co jíme nebo pijeme, jde o to, co vstřebáme. Pokud byste měřili, kolik hliníku jev čaji, který pijete, zdálo by se, že pár šálků dokáže zdvojnásobit denní příjem hliníku, ale pokud měříte hladinu hliníku v lidských tělech poté, co si člověk dá čaj, nezvyšuje se. To naznačuje, že biologická dostupnost hliníku v čaji je nízká, pravděpodobně proto, že většina extrahovatelného hliníku v uvařeném čaji je silně vázána na tyto velké fytonutrienty, které nelze z gastrointestinálního traktu snadno absorbovat, takže prostě jen proplují skrz naše střeva a pak jsou spláchnuty, aniž by se vlastně do těla dostaly. Pravděpodobně více než 90 % hliníku v čaji je takto vázáno.
Ale co studie, jako je tato, která ukazuje velký nárůst hliníku vyloučeného močí po vypití čaje ve srovnání s vodou? Jediný způsob, jak se něco může dostat z našich úst do našeho močového měchýře je ten, že je to nejprve absorbováno do našeho krevního řečiště. Vědci však neporovnávali stejná množství čaje a vody. Účastníci studie pili 8 a 1/2 šálku čaje, anebo jen popíjeli vodu ve svém volném čase. Ti, kteří pili čaj, močili mnohem častěji, takže obsah hliníku se ve skutečnosti nijak nelišil při srovnání čaje a vody. To naznačuje, že je nepravděpodobné, že z čaje absorbujeme příliš mnoho hliníku a že jen velmi malé množství hliníku se dokáže vstřebat.
Takže i když pouhé 4 šálky čaje mohou dodat 100 % denního limitu hliníku, jeho množství ve střevech, které může být absorbováno, je méně než 10 %. Je tedy nepravděpodobné, že by střídmé pití čaj mělo na lidi nějaké škodlivé účinky. Ovšem to se týká lidí, kteří vylučují hliník normálním způsobem. Čaj nemusí být například dobrým nápojem pro děti se selháním ledvin, protože nedokáží vylučovat hliník tak efektivně. Pro většinu lidí by čaj neměl být problém. Pokud však pijete čaj z plechovky, kupujte čaj v nepromáčknutých plechovkách, protože hliník v promáčknutých plechovkách se může dostat do nápoje. A obsah hliníku se může zvýšit až osmkrát v těch plechovkách, které jsou v regálech rok.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- World Health Organization, Geneva. Safety evaluation of certain contaminants in food. Prepared by the Sixty-fourth meeting of the Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives (JECFA). FAO Food Nutr Pap. 2006;82:1-778.
- K R Butterworth, P N Drewitt, C D Springall, S R Moorhouse, M Young, J T Hughes. Bioavailability of aluminum. The Lancet. 1992 Jun 13; 339(8807):1489, 13 June 1992.
- J J Powell, S M Greenfield, H G Parkes, J K Nicholson, R P Thompson. Gastro-intestinal availability of aluminum from tea. Food Chem Toxicol. 1993 Jun;31(6):449-54.
- T P Flaten. Aluminium in tea—concentrations, speciation and bioavailability. Coordination Chemistry Reviews. 2002 Jun 3; 228(2): 385–395.
- M I Verissimo, M T Gomes. Aluminium migration into beverages: are dented cans safe? Sci Total Environ. 2008 Nov 1;405(1-3):385-8.
- T Karak, R M Bhagat. Trace elements in tea leaves, made tea and tea infusion: A review. Food Research International. 2010 Nov; 43(9):2234–52.
- F Santos, M D Massie, J C Chan. Risk factors in aluminum toxicity in children with chronic renal failure. Nephron. 1986;42(3):189-95.
- L Tomljenovic. Aluminum and Alzheimer's disease: after a century of controversy, is there a plausible link? J Alzheimers Dis. 2011;23(4):567-98.
- E M Chenery. A preliminary study of aluminium and the tea bush. Plant and Soil. 1955 March; 6(2): 174-200.
- S Polizzi, E PIra, M Ferrara, M Bugiani, A Papaleo, R Albera, S Palmi. Neurotoxic effects of aluminum among foundry workers and Alzheimer's disease. Neurotoxicology. 2002 Dec;23(6):761-74.
- N Fimreite, O O Hansen, H C Pettersen. Aluminum concentrations in selected foods prepared in aluminum cookware, and its implications for human health. Bull Environ Contam Toxicol. 1997 Jan;58(1):1-7.
- J R Walton. Aluminum involvement in the progression of Alzheimer's disease. J Alzheimers Dis. 2013;35(1):7-43.
- J Wu, C Y Zhou, M K Wong, H K Lee, C N Ong. Urine levels of aluminum after drinking tea. Biol Trace Elem Res. 1997 Jun;57(3):271-80.
Images thanks to AGX via Flickr.