Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kolik ibiškového čaje je příliš?
Pozoruhodný obsah manganu v ibiškovém čaji může být klíčovým faktorem pro stanovení bezpečné denní dávky.
Vzhledem k prodanému množství, jsou antacida tím nejvýznamnějším zdrojem vystavení lidí hliníku z hlediska dávky. Například užíváním Maaloxu podle doporučeného dávkování můžete překročit denní bezpečnostní limit více než 100krát, a nikde na příbalovém letáku se nedočtete, že ho nemáte užívat s kyselými nápoji, jako je např. ovocný džus. Když zapijete antacidum například pomerančovým džusem, můžete tak zvýšit absorpci hliníku osmkrát. Kyselina citrónová je ještě horší; to je kyselina, která se přirozeně nachází koncentrovaná v citrónech a limetkách.
Stejně jako může kyselé ovoce zvýšit vstřebávání železa, což je dobrá věc, může prostřednictvím stejného mechanismu zvýšit absorpci hliníku. Tady se nabízí otázka, co se stane, když přidáte citrónovou šťávu do čaje? Dříve jsem vyvodil závěr, že množství hliníku v čaji není pro většinu lidí problém, protože není příliš vstřebatelný, ale co když přidáte citrón? Z hlediska množství hliníku v krevním řečišti nebyl zjištěn žádný rozdíl mezi čajem s citrónem, čajem bez citrónu a vůbec žádným čajem. To naznačuje, že pití čaje nijak významně nepřispívá k tomu, kolik hliníku tělo vstřebá, ať už je v něm citrónová šťáva, nebo ne. Teď je řeč o černém čaji, zeleném čaji, bílém čaji a čaji oolong. A co čaj bylinný čaj Red Zinger, který obsahuje ibišek?
Důvod, proč se nazývá kyselý čaj, je ten, že obsahuje přírodní kyseliny, jako je kyselina citrónová – mohlo by to zvýšit vstřebávání hliníku, který obsahuje? Vyšší procento hliníku se sice dostane z ibišku do vody, ve které se louhuje, ale celkově je to méně hliníku. Skutečnou otázkou je, zda se hliník dostane z čaje do našeho těla? Nemáme údaje, takže z hlediska bezpečnosti budeme předpokládat to nejhorší, že je totiž hliník z ibiškového čaje, na rozdíl od hliníku ze zeleného a černého čaje, zcela vstřebatelný. V tom případě, a to na základě těchto údajů a týdenního bezpečnostního limitu Světové zdravotnické organizace bychom jej neměli vypít denně více než 15 šálků. To platí pro někoho, kdo váží asi 70 kg. Takže pro desetileté dítě vážící kolem 34 kg, mohou být dva litry čaje denně teoreticky příliš mnoho. A navíc rozsáhlejší testování naznačuje, že úrovně mohou být stejně vysoké jako v dvojnásobné dávce, takže ani pro dospělé není vhodné pít více než dva litry denně. A pro děti a těhotné ženy více než litr denně. A děti mladší 6 měsíců by neměly pít ibiškový čaj vůbec – stejně by v tomto věku měly dostávat jen mateřské mléko. Totéž platí pro děti se selháním ledvin, které nedokáží čaj efektivně vylučovat.
Studie rovněž vyvolala obavy ohledně toho, jaký vliv mají hladiny manganu v ibiškovém čaji. Mangan je základní stopový prvek, životně důležitá složka některých našich nejdůležitějších antioxidačních enzymů, ale denně potřebujeme nejspíše pouze 2 až 5 miligramů, přičemž 4 šálky ibiškového čaje mohou obsahovat až 17 mg, v průměru kolem 10 mg. Je to problém?
Ženy, kterým bylo podáváno 15 mg denně po dobu čtyř měsíců, zaznamenaly pouze zlepšení protizánětlivé a antioxidační aktivity enzymů. Tato studie, kdy bylo užíváno 20 mg denně, také nevykazovala žádné nepříznivé krátkodobé účinky, a významně tak dokázala, že příjem manganu z potravy je regulován. Naše tělo není hloupé; pokud si vezmeme příliš mnoho, naše tělo sníží vstřebávání a zvýší vylučování. Takže i když ti, co pijí čaj, mohou takto přijmout až desetkrát více manganu, než kdybyste užívali desetinásobek denní dávky, nějakých 10 nebo 20 mg denně, hladiny v jejich krvi jsou v podstatě totožné. Takže existuje jen málo důkazů, že by příjem manganu z čaje představoval riziko.
Zde se však jedná o obyčejný čaj, nevíme tedy nic o absorpci z ibiškového čaje. Abychom se tedy vyhnuli případnému riziku, neměli bychom pravděpodobně pravidelně překračovat referenční dávku 10 mg denně, takže to je asi 1,9 l pro dospělé a 0,9 l pro děti o váze kolem 34 kg. Tohle změnilo spotřebu čaje i v mé rodině. Vzhledem k jeho pozitivním účinkům jsem ho používal jako náhražku za pitnou vodu, tedy 2 litry denně, a přidával jsem do něj ibiškové okvětní lístky, místo toho, abych je vyhazoval, čímž jsem efektivně zdvojnásobil obsah hliníku a zvýšení koncentrací manganu asi o 30 %. Takže vzhledem k těmto údajům jsem omezil spotřebu pouze na necelý litr filtrovaného ibiškového čaje denně.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M Haji Faraji, A Haji Tarkhani. The effect of sour tea (Hibiscus sabdariffa) on essential hypertension. J Ethnopharmacol. 1999 Jun;65(3):231-6.
- P N Drewitt, K R Butterworth, C D Springall, S R Moorhouse. Plasma levels of aluminium after tea ingestion in healthy volunteers. Food Chem Toxicol. 1993 Jan;31(1):19-23.
- J Malik, A Frankova, O Drabek, J Szakova, C Ash, L Kokoska. Aluminium and other elements in selected herbal tea plant species and their infusions. Food Chem. 2013 Aug 15;139(1-4):728-34.
- P Slanina, W Frech, L G Ekström, L Lööf, S Slorach, A Cedergren. Dietary citric acid enhances absorption of aluminum in antacids. Clin Chem. 1986 Mar;32(3):539-41.
- K Wróbel, K Wróbel, E M Urbina. Determination of total aluminum, chromium, copper, iron, manganese, and nickel and their fractions leached to the infusions of black tea, green tea, Hibiscus sabdariffa, and Ilex paraguariensis (mate) by ETA-AAS. Biol Trace Elem Res. 2000 Winter;78(1-3):271-80.
- R Weberg, A Berstad. Gastrointestinal absorption of aluminium from single doses of aluminium containing antacids in man. Eur J Clin Invest. 1986 Oct;16(5):428-32.
- C M Reinke, J Breitkreutz, H Leuenberger. Aluminium in over-the-counter drugs: risks outweigh benefits? Drug Saf. 2003;26(14):1011-25. Review.
- D Ballot, R D Baynes, T H Bothwell, M Gillooly, B J MacFarlane, A P MacPhail, G Lyons, D P Derman, W R Bezwoda, J D Torrance, et al. The effects of fruit juices and fruits on the absorption of iron from a rice meal. Br J Nutr. 1987 May;57(3):331-43.
- T P Flaten, M Odegard. Dietary aluminium and Alzheimer's disease--A reply. Food Chem Toxicol. Jan 1989; 27(7)496-8.
- J W Finley, J G Penland, R E Pettit, C D Davis. Dietary manganese intake and type of lipid do not affect clinical or neuropsychological measures in healthy young women. J Nutr. 2003 Sep;133(9):2849-56.
- C D Davis, J L Greger. Longitudinal changes of manganese-dependent superoxide dismutase and other indexes of manganese and iron status in women. Am J Clin Nutr. 1992 Mar;55(3):747-52.
- S Hope, K Daniel, K L Gleason, S Comber, M Nelson, J J Powell. Influence of tea drinking on manganese intake, manganese status and leucocyte expression of MnSOD and cytosolic aminopeptidase P. Eur J Clin Nutr. 2006 Jan;60(1):1-8.
Images thanks to Isaac Wedin via Flickr.