Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kalorická omezení vs. rostlinná strava
Jaká je nejlepší strategie ke snížení hladiny rakovinu podporujícího růstového hormonu IGF-1?
Ve Spojených státech jsou každý rok obezitě připisovány statisíce úmrtí. Nyní obezita předběhla kouření, čímž se stala patrně hlavní odstranitelnou příčinou nemocí a předčasných úmrtí. Zejména nadbytečný tuk je podle metaanalýzy provedených studií významnou příčinou většiny případů rakoviny. U některých typů rakoviny může být přibližně polovina případů přičtena na vrub nadváze nebo obezitě.
Jaké je mezi tím spojení? Proč mají obézní lidé zvýšené riziko rakoviny? Abychom mohli zodpovědět tuto otázku, musíme zvážit biochemické důsledky obezity, jako je IGF-1, inzulínu podobný růstový faktor 1. Je to růstový hormon podporující rakovinu, který bývá dáván do souvislosti s různými druhy rakoviny u dospělých i u dětí. Děti, které onemocní rakovinou, mají v krvi asi čtyřikrát vyšší hladinu IGF-1, zatímco lidé vyrůstající s abnormálně nízkou úrovní IGF-1 zřejmě rakovinou vůbec neonemocní. Ani jeden případ z 300 lidí.
Už jsem mluvil o této mutaci podporující rakovinu, roli, jakou hraje příjem živočišných bílkovin v podpoře produkce IGF-1 v játrech, což může vysvětlit ochranný vliv rostlinné stravy před rakovinou, a také jaké plodiny je vhodné jíst. Ale naše játra nejsou jediná tkáň, která produkuje IGF-1. IGF-1 produkují také tukové buňky. To může pomoci vysvětlit epidemii rakoviny v 21. století způsobenou obezitou.
Takže samozřejmě, farmaceutické společnosti přišly s řadou chemoterapeutických látek blokujících IGF-1 s roztomilými jmény jako „figitumamab“, ale s ne tak roztomilými vedlejšími účinky, jako je raná fatální toxicita. Takže snad by bylo lepší snižovat IGF-1 přirozenou cestou, což znamená jíst rostlinnou stravu, protože vegani mají nižší hladiny IGF-1. Možná je to ale jen proto, že jsou tak hubení. Jediná dietní skupina, která se blíží doporučenému indexu BMI 21 až 23, jsou ti, kteří jedí přísně rostlinnou stravu, takže možná je za tím pokles hmotnosti. Možná můžeme jíst, cokoliv chceme, pokud zůstaneme dost štíhlí.
Abychom to vyzkoušeli, museli bychom najít skupinu lidí, kteří jedí maso, ale jsou přitom stejně štíhlí jako vegani. Dálkoví vytrvalostní běžci běhající v průměru skoro 80 kilometrů týdně po dobu 21 let. Pokud uběhnete 80 000 km, můžete si udržet stejné BMI jako dokonce i vegani na syrové stravě. Co tedy vědci zjistili?
Podíváte-li se na koncentraci rizikových faktorů rakoviny v krvi u obou skupin studijních subjektů, vidíte, že pouze vegani mají významně nižší hladiny IGF-1. To dává smysl vzhledem k úloze živočišných bílkovin při zvyšování hladin IGF-1.
Veganská skupina však nejen konzumovala méně živočišných bílkovin, jedli i méně kalorií. A přinejmenším u hlodavců samotné omezení kalorií snižuje hladinu IGF-1. Takže OK, možná že nízká hladina IGF-1 u veganů není kvůli jejich štíhlým postavám, ale možná, že pokles IGF-1 u veganů, je skutečně kvůli jejich neúmyslnému omezení množství kalorií. OK, tak srovnejme vegany s lidmi, kteří přijímají výrazně málo kalorií.
Vybrali vegany z vegetariánské společnosti v St. Louis a poté se obrátili na Společnost pro omezení kalorií, aby našli lidi, kteří praktikují těžké kalorické omezení. Co zjistili?
Pouze veganská skupina zaznamenala významný pokles IGF-1. Tato zjištění ukazují, že – na rozdíl od hlodavců – dlouhodobé masivní omezení příjmu kalorií u lidí nesníží hladinu tohoto hormonu podporujícího rakovinu. Nejde o to, kolik kalorií jíme. Příjem bílkovin může být u lidí klíčovým faktorem pro hladinu IGF-1 v krvi, a tak se snížení příjmu bílkovin může stát důležitou složkou dietních intervencí proti rakovině a proti stárnutí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- D L Katz. Facing the facelessness of public health: what's the public got to do with it? Am J Health Promot. 2011 Jul-Aug;25(6):361-2.
- G De Pergola, F Silverstris. Obesity as a major risk factor for cancer. J Obes. 2013;2013:291546.
- M Badr, T Hassan, S E Tarhony, W Metwally. Insulin-like growth factor-1 and childhood cancer risk. Oncol Lett. 2010 Nov;1(6):1055-1059.
- G K Reeves, K Pirie, V Beral, J Green, E Spencer, D Bull, Million Women Study Collaboration. Cancer incidence and mortality in relation to body mass index in the Million Women Study: cohort study. BMJ. 2007 Dec 1;335(7630):1134.
- A G Renehan, M Tyson, M Egger, R F Heller, M Zwahlen. Body-mass index and incidence of cancer: a systematic review and meta-analysis of prospective observational studies. Lancet. 2008 Feb 16;371(9612):569-78.
- A G Renehan, M Zwahlen, C Minder, S T O’Dwyer, S M Shalet, M Egger. Insulin-like growth factor (IGF)-I, IGF binding protein-3, and cancer risk: systematic review and meta-regression analysis. Lancet. 2004 Apr 24;363(9418):1346-53.
- S C Larsson, A Wolk. Excess body fatness: an important cause of most cancers. Lancet. 2008 Feb 16;371(9612):536-7.
- O Shevah, Z Laron. Patients with congenital deficiency of IGF-I seem protected from the development of malignancies: a preliminary report. Growth Horm IGF Res. 2007 Feb;17(1):54-7.
- U N Das, When less is adequate: protein and calorie restriction boosts immunity and possibly, longevity--but how and why? Nutrition. 2009 Sep;25(9):892-5.
- L Fontana, S Klein, J O Holloszy. Long-term low-protein, low-calorie diet and endurance exercise modulate metabolic factors associated with cancer risk. Am J Clin Nutr. 2006 Dec;84(6):1456-62.
- M F McCarty. A low-fat, whole-food vegan diet, as well as other strategies that down-regulate IGF-I activity, may slow the human aging process. Med Hypotheses. 2003 Jun;60(6):784-92.
- N E Allen, P N Appleby, G K Davey, R Kasks, S Rinaldi, T J Key. The associations of diet with serum insulin-like growth factor I and its main binding proteins in 292 women meat-eaters, vegetarians, and vegans. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2002 Nov;11(11):1441-8.
- R L Westley, F E May. A twenty-first century cancer epidemic caused by obesity: the involvement of insulin, diabetes, and insulin-like growth factors. Int J Endocrinol. 2013;2013:632461.
- Y Goto, I Sekine, M Tanioka, T Shibata, C Tanai, H Asahina, H Nokihara, N Yomamoto, H Kunitoh, Y Che, H Kikkawa, E Ohki, T Tamura. Figitumumab combined with carboplatin and paclitaxel in treatment-naïve Japanese patients with advanced non-small cell lung cancer. Invest New Drugs. 2012 Aug;30(4):1548-56.
- M Honhai, Z Tiehong, S Hongchang, C Honxin, D Jiajun. The adverse events profile of anti-IGF-1R monoclonal antibodies in cancer therapy. British Journal of Clinical Pharmacology. 2014 June;77(6):917–928.
- S E Dunn, F W Kari, J French, J R Leininger, G Travlos, R Wilson, J C Barrett. Dietary restriction reduces insulin-like growth factor I levels, which modulates apoptosis, cell proliferation, and tumor progression in p53-deficient mice. Cancer Res. 1997 Nov 1;57(21):4667-72.
- L Fontana, E P Weiss, D T Villareal, S Klein, and J O Holloszy. Long-term effects of calorie or protein restriction on serum IGF-1 and IGFBP-3 concentration in humans. Aging Cell. Oct 2008; 7(5): 681–687.
- L Fontana, E P Weiss, D T Villareal, S Klein, and J O Holloszy. Long-term effects of calorie or protein restriction on serum IGF-1 and IGFBP-3 concentration in humans. Aging Cell. Oct 2008; 7(5): 681–687.
Images thanks to Marcelo Nava, Paul Boxley, and Jennifer via Flickr.