Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak zabránit aktivaci krevních destiček pomocí semínek z rajčat
Žlutá tekutina obklopující rajčatová semínka zjevně dokáže potlačit aktivaci krevních destiček bez toho, aby ovlivňovala srážlivost krve. Tento protizánětlivý účinek by mohl vysvětlit, proč je konzumace rajčatových výroků spojena s nižší úmrtností na srdeční příčiny.
Z hlediska prevence kardiovaskulárních chorob je konzumace ovoce a zeleniny klíčová. Ovoce a zelenina totiž brání oxidaci cholesterolu, což může být jeden z mechanizmů, kterým snižují riziko infarktu a mrtvice. Nicméně nadměrná aktivita krevních destiček také hraje velmi důležitou roli ve vývoji kardiovaskulárních chorob, jak jsem již uvedl dříve.
V posledních letech se totiž ukazuje, že krevní destičky se neúčastní pouze při srážení krve, ale také se aktivně podílejí na zánětlivém procesu aterosklerózy, a to již od jejího začátku. Což znamená od dětství. Většina lidí žijících ve vyspělých státech má aterosklerotické léze na konci období dospívání. Z tohoto důvodu může být potlačení nadměrné aktivity krevních destiček prospěšné nejen proti srdečním chorobám, ale také proti rakovině, alergiím a dalším chorobám, u kterých hraje zánět důležitou roli.
Zatímco antioxidační vlastnosti ovoce a zeleniny jsou známy dobře, jejich antikoagulační účinky na krevní destičky už tak známé nejsou. Předběžné studie prokázaly u řady druhů ovoce a zeleniny tak silnou schopnost potlačovat aktivitu krevních destiček, že to může zkreslovat výsledky testů krevní srážlivosti. A tento efekt je dlouhotrvající. Dokonce ani hladovění ráno v den odběru krve kvůli testování nemusí být dostatečné.
Z 16 testovaných druhů ovoce a zeleniny vyšla rajčata jako jednička. Látky, které se vyskytují v rajčatech a mají tyto účinky na svědomí, jsou ve vodě rozpustné, takže je není třeba je konzumovat spolu s tuky. Také jsou termostabilní, což znamená, že ani varem se jejich efekt nevytrácí, a jsou koncentrovány ve žluté tekutině okolo semínek. To je důvod, proč výlisky v tomto ohledu vítězí nad rajčatovou šťávou, omáčkou či kečupem. Výlisky rajčat jsou v podstatě semena a slupky rajčat, která se často jakožto odpadní produkt vyhazují; přitom se ale možná jedná o jejich nejzdravější část. A čím víc rajčatových semínek, tím lépe. Jednalo se však o měření uskutečněná v laboratoři – v Petriho misce. Grapefruity vyšly jako druhé nejlepší. Ale u pití grapefruitové šťávy nebyl zaznamenán žádný přínos. Může tedy pití rajčatové šťávy být prospěšné? Ano.
Pro krevní destičky pacientů s diabetem je charakteristická zvýšená aktivace. Proto bylo 20 diabetiků požádáno, aby denně po dobu tří týdnů pili buď šálek rajčatové šťávy, nebo místo něj placebo nápoj, který chutnal a voněl stejně. U skutečného rajčatové šťávy byl zaznamenán významný pokles aktivace krevních destiček.
A takto to funguje i u zdravých lidí. Při pohledu na graf ukazující funkci krevních destiček tři hodiny po konzumaci zjistíme, že tři rajčata jsou dobrá, ale sníst jich šest je ještě lepší. A účinky jsou mnohem rozsáhlejší než při podávání aspirinu, protože rajčata snižují aktivaci krevních destiček na více úrovních. Přibližně u každého čtvrtého člověka se objevuje takzvaná rezistence na aspirin, což znamená, že tento lék u nich nedokáže snížit funkci krevních destiček. Na rajčata přitom nereagovala pouhá 3 % pacientů.
Tato zjištění ukazují na výhody extraktu z rajčat, které snižují aktivaci destiček více způsoby oproti aspirinu, jenž účinkuje pouze jedním mechanismem. Výzkumníci se rozhodli změřit i parametry krevní srážlivosti u lidí, kteří jedí rajčata, a nezaznamenali žádný rozdíl, krev se srážela normálně, což naznačuje, že konzumace rajčat nevede ke zvýšené krvácivosti. Pak získáme to nejlepší z obou světů: nižší aktivaci krevních destiček bez rizika krvácení. Pokud však rajčata neředí naši krev, fungují vůbec?
Byl prokázán pozitivní vztah mezi konzumací rajčat a nižším výskytem akutních koronárních příhod, nižším rozvojem počátečních stadií aterosklerózy a také nižší úmrtností na srdeční onemocnění.
Pokud vám rajčata nechutnají, tak u kiwi byl ve studiích prováděných ve zkumavce prokázán ještě lepší účinek. Jahody mohou také pomoci, máme ale data, která ukazují, že kiwi nefungují jen ve zkumavce, ale také u lidí, a že dvě kiwi fungují stejně dobře jako tři kiwi. Zelené kiwi funguje stejně dobře jako to, které je uvnitř žluté.
Studie však naznačuje, že v tomto případě jedno kiwi za den pomáhalo, dvě ale už ne, což bylo poněkud zvláštní. Také nebyly provedeny žádné studie, které by u konzumentů kiwi přímo prokázaly, že mají nižší výskyt infarktů a mrtvice. Nejlépe zdokumentované účinky na snížení aktivace destiček z hlediska výživy tak v současné době mají stále rajčata.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M Alarcón, E Fuentes, N Olate, S Navarrete, G Carrasco, I Palomo. Strawberry extract presents antiplatelet activity by inhibition of inflammatory mediator of atherosclerosis (sP-selectin, sCD40L, RANTES, and IL-1β) and thrombus formation. Platelets. 2014 Apr 21.
- A Brevik, I Gaivão,T Medin, A Jørgenesen, A Piasek, J Elilasson, A Karlsen, R Blomhoff, T Veggan, AK Duttaroy, AR Collins. Supplementation of a western diet with golden kiwifruits (Actinidia chinensis var.'Hort 16A':) effects on biomarkers of oxidation damage and antioxidant protection. Nutr J. 2011 May 18;10:54.
- AK Dutta-Roy, L Crosbie, MJ Gordon. Effects of tomato extract on human platelet aggregation in vitro. Platelets. 2001 Jun;12(4):218-27
- AK Dutta-Roy. Dietary components and human platelet activity. Platelets. 2002 Mar;13(2):67-75.
- AK Duttaroy, A Jørgensen. Effects of kiwi fruit consumption on platelet aggregation and plasma lipids in healthy human volunteers. Platelets. 2004 Aug;15(5):287-92.
- N O'Kennedy, L Crosbie, S Whelan, V Luther, G Horgan, JI Broom, DJ Webb, AK Duttaroy. Effects of tomato extract on platelet function: a double-blinded crossover study in healthy humans. Am J Clin Nutr. 2006 Sep;84(3):561-9.
- N O'Kennedy, L Crosbie, M van Lieshout M, JI Broom, DJ Webb, AK Duttaroy. Effects of antiplatelet components of tomato extract on platelet function in vitro and ex vivo: a time-course cannulation study in healthy humans. Am J Clin Nutr. 2006 Sep;84(3):570-9.
- CH Miller, AS Rice, K Garrett, SF Stein. Gender, race and diet affect platelet function tests in normal subjects, contributing to a high rate of abnormal results. Br J Haematol. 2014 Jun;165(6):842-53.
- I Palomo, E Fuentes, T Padró, L Badimon. Platelets and atherogenesis: Platelet anti-aggregation activity and endothelialprotection from tomatoes (Solanum lycopersicum L.) Exp Ther Med. 2012 Apr;3(4):577-584.
- M Phang, S Lazarus, LG Wood, M Garg. Diet and thrombosis risk: nutrients for prevention of thrombotic disease. Semin Thromb Hemost. 2011 Apr;37(3):199-208.
- AK Duttaroy. Cardioprotective properties of kiwifruit. Adv Food Nutr Res. 2013;68:273-82.
- JK Willcox, GL Catignani, S Lazarus. Tomatoes and cardiovascular health. Crit Rev Food Sci Nutr. 2003;43(1):1-18.
- N Alexandru, D Popov, A Georgescu. Platelet dysfunction in vascular pathologies and how can it be treated. Thromb Res. 2012 Feb;129(2):116-26.
- S Pierre, L Crosbie, AK Duttaroy. Inhibitory effect of aqueous extracts of some herbs on human platelet aggregation in vitro. Platelets. 2005 Dec;16(8):469-73.
- E Fuentes, O Forero-Doria, G Carrasco, A Maricán, LS Santos, M Alarcón, I Palomo. Effect of tomato industrial processing on phenolic profile and antiplatelet activity. Molecules. 2013 Sep 17;18(9):11526-36.
- SA Lazarus, K Bowen, ML Garg.Tomato juice and platelet aggregation in type 2 diabetes. JAMA. 2004 Aug 18;292(7):805-6.
- R Rodríguez-Azúa, A Treuer, R Moore-Carrasco, D Cortacáns, M Gutiérrez, L Astudillo, E Fuentes, I Palomo. Effect of tomato industrial processing (different hybrids, paste, and pomace) on inhibition of platelet function in vitro, ex vivo, and in vivo. J Med Food. 2014 Apr;17(4):505-11.
Images thanks to Chiot’s Run via Flickr.