Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Estrogen v mase, mléce a vejcích
Pohlavní steroidy přirozeně se nacházející v živočišných potravinách pravděpodobně předčí svými dopady znečišťující chemikálie působící jako endokrinní disruptory.
Nedávno vypozorovaná feminizace vodních živočichů vyvolala obavy o estrogenních látkách ve vodních zdrojích a potenciálu těchto chemikálií dostat se do pitné vody. Zatímco dopadům xenoestrogenů, hormonálně aktivních látek, na životní prostředí je věnována velká pozornost, dosud proběhlo jen málo výzkumů zaměřených na ekologické následky zatížení životního prostředí skutečnými estrogeny. Vzhledem k síle některých estrogenů je to poněkud překvapující, některé mohou mít tisíckrát silnější estrogenní účinky než běžné endokrinní disruptory (hormonálně aktivní látky).
Například estradiol je 10 000x silnější než většina xenoestrogenů. Vystavení pohlavním steroidům z potravy, přesněji masa, mléka a vajec, je velmi důležitým tématem v diskuzi o vlivu estrogenů na vývoj lidského těla a naše zdraví. Kur domácí vytváří stejný estrogen jako my, jsou to stejné molekuly. Nezáleží tedy na tom, jestli estrogeny z moči skončí v pitné vodě kvůli ženám, které užívají antikoncepční pilulky, nebo skončí v mléku, protože je do něj vyloučí dojnice. Na zdroji nezáleží, na množství ano.
Vystavení dítěte estrogenům pitnou vodou je přibližně 150x slabší než z kravského mléka. Takže naše každodenní hladiny estrogenů se odvíjejí spíše od toho, zda jsme v daný den jedli mléčné výrobky.
Lidská moč je často uváděná jako hlavní zdroj přírodních a syntetických estrogenů ve vodním prostředí. Hladina estrogenů v moči náruživých jedlíků masa, kteří mají výrazně vyšší hladiny, přitom bledne v porovnání s množstvím vylučovaným hospodářskými zvířaty. Prasata, ovce, dobytek a kuřata vytvářejí ročně celé tuny estrogenů.
Ženy mohou denně vyloučit 16 mikrogramů, hospodářská zvířata však mohou vyloučit 10x více. V případě březích krav jde dokonce o tisícinásobky. Živočišný odpad může přispívat odhadem z 90 % k celkovému množství estrogenů v životním prostředí. Devatenáct litrů odpadní vody z farem znečištěné slepičím hnojem může obsahovat stejné množství estrogenu jako antikoncepční pilulka.
Hladiny estrogenů v drůbežím hnoji jsou tak vysoké, že když chovatelé slepičím hnojem krmí svá zvířata ve snaze ušetřit část nákladů na krmivo, může to u zvířat vést k předčasnému vývoji. Drůbeží hnůj obsahuje jedny z nejvyšších koncentrací hormonů. Celkový obsah estrogenů je čtyřnásobný a obsah 17-beta estradiolu je devítinásobný; jde přitom o nejsilnější estrogen, který může být považován za kompletní karcinogen. Způsobuje totiž prvotní zhoubné bujení i následný růst nádoru.
Komu na tom záleží? Pokud jde o lidské zdraví, záleží nám na feminizovaných rybách, nebo snad na vzhledu intersexuálních švábů? Problém je v tom, že se hormony dostávají do potravin. Endogenní steroidní hormony přítomné v potravinách živočišného původu jsou nevyhnutelné. Vyskytují se v nich totiž přirozeně.
Není to záležitost injekčně vstřikovaných hormonů, které jsou například v Evropě zakázané z důvodu ochrany lidského zdraví. Jde o součást metabolismu zvířat; faktem tedy je, že všechny potraviny živočišného původu obsahují steroidní hormony. Přítomnost hormonů v potravinách je přitom spojována s několika zdravotními problémy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- P Regal, A Cepeda, C Fente. Development of an LC-MS/MS method to quantify sex hormones in bovine milk and influence of pregnancy in their levels. Food Addit Contam Part A Chem Anal Control Expo Risk Assess. 2012;29(5):770-9.
- A Wise, K O’Brien, T Woodruff. Are oral contraceptives a significant contributor to the estrogenicity of drinking water? Environ Sci Technol. 2011 Jan 1;45(1):51-60.
- S Combalbert, G Hernandez-Raquet. Occurrence, fate, and biodegradation of estrogens in sewage and manure. Appl Microbiol Biotechnol. 2010 May;86(6):1671-92.
- G Andaluri, R P Suri, K Kumar. Occurrence of estrogen hormones in biosolids, animal manure and mushroom compost. Environ Monit Assess. 2012 Jan;184(2):1197-205.
- D J Caldwell, F Mastrocco, E Nowak, J Johnston, H Yekel, D Pfeiffer, M Hoyt, B M DuPlessie, P D Anderson. An assessment of potential exposure and risk from estrogens in drinking water. Environ Health Perspect. 2010 Mar;118(3):338-44.
- L Aksglaede, A Juul, H Leffers, N E Skakkebaek, A M Andersson. The sensitivity of the child to sex steroids: possible impact of exogenous estrogens. Hum Reprod Update. 2006 Jul-Aug;12(4):341-9.
- D J Nichols, T C Daniel, P A Moore, D R Edwards, D H Pote. Runoff of Estrogen Hormone 17B-Estradiol from Poultry Litter Applied to Pasture. Published in J. Environ. Qual. 26:1002-1006 (1997).
- I G Lange, A Daxenberger, B Schiffer, H Witters, D Ibarreta, H H D Meyer. Sex hormones originating from different livestock production systems: fate and potential disrupting activity in the environment. Analytica Chimica Acta Volume 473, Issues 1–2, 25 November 2002, Pages 27–37.
- B E Harmon, Y Morimoto, F Beckford, AA Franke, F Z Stanczyk G Maskarinec. Oestrogen levels in serum and urine of premenopausal women eating low and high amounts of meat. Public Health Nutr. 2014 Sep;17(9):2087-93.
- C McGee, C Grougham, J Roche, A Fogarty. First Report of Intersex Roach Residing in Irish Rivers Downstream of Several Wastewater Treatment Plants. Biology and Environment: Proceedings of the Royal Irish Academy, Vol. 112B (2012).
Images thanks to staci myers via Flickr.