Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Rostlinná strava a cukrovka
Už půl století víme, že je konzumace rostlinné stravy spojena s nižším rizikem cukrovky, ale jak moc musíme ideálně omezit konzumaci živočišných potravin a nezdravých pochutin?
Před několika desetiletími jsme objevili první náznaky, že rostlinná strava nás může chránit před cukrovkou. Studie provedené již před půl stoletím odhalily, že lidé konzumující maso jednou nebo vícekrát týdně mají značně vyšší výskyt cukrovky. Čím více masa člověk jedl, tím spíše se u něj objevilo onemocnění.
Váha účastníků byla přitom brána v potaz. I když měli lidé stejnou hmotnost, tak ti z nich, kteří jedli rostlinnou stravu, měli jen zlomek případů cukrovky. Někoho by mohlo napadnout, že vegetariáni by měli mít více cukrovky už jen proto, že žijí o tolik déle, a proto mají více času na rozvoj těchto chronických onemocnění, ale opak je pravou. Podle všeho měli nižší úmrtnost i míru nemocnosti.
Teď se přesuňme o 50 let vpřed, k Adventist Health Study 2. Ta sledovala 89 000 lidí. Vidíme postupný pokles výskytu cukrovky s tím, jak stoupal podíl rostlinných potravin ve stravě. Výskyt cukrovky poklesl až o 78 % u těch, kteří jedli výhradně rostlinnou stravu. Míra ochrany narůstala postupně s tím, jak člověk upouštěl od konzumace masa. Jedl ho méně, jedl jen ryby, pak třeba žádné maso, pak už ani žádné vejce nebo mléko.
To stejné se děje s naším dalším hlavním zabijákem: vysokým krevním tlakem. Čím více lidé jedli rostlinnou stravu, tím méně trpěli na vysoký tlak. A totéž s přebytečným tělesným tukem. Jediná skupina účastníků, kteří v průměru neměli nadváhu, byli lidé konzumující stravu složenou výhradně z rostlinných potravin. Opět opakuji, že pokles výskytu nadváhy odpovídal poklesu příjmu živočišných potravin. Naznačuje nám to, že to není jen černobílé, není to vše nebo nic. Jakékoliv kroky ke zdravějšímu stravování, které zvládneme, se podílej na příznivém vlivu.
S plynoucím časem mohli vědci pozorovat, že strava vegetariánského typu byla spojena se značně nižším výskytem cukrovky. Přibývalo mnohem méně případů cukrovky, což naznačuje schopnost této stravy zastavit epidemii cukrovky.
Co jíst opravdu zdravou stravu s trochou masa? Nebo je snad lepší nejíst maso žádné? Díky letošním poznatkům z Tchaj-wanu tomu už můžeme lépe rozumět. Strava Asiatů je obecně chudší na maso a bohatší na rostlinné potraviny, když ji tedy porovnáme se západní stravou. Až donedávna jsme však nevěděli, jestli úplné vyloučení masa a ryb ještě umocní ochranný přínos rostlinné stravy.
Obyvatelstvo Asie mělo tradičně nízký výskyt cukrovky, jenže nyní se to mění, epidemie cukrovky dorazila i sem. Vypadá to, že přišla se zvýšeným odbytem masa, živočišných bílkovin a živočišného tuku. Westernizace asijského stravování však přinesla spoustu jiných nezdravých jídel a rychlého občerstvení. Vědci z jedné národní univerzity proto nechtěli porovnávat jen vegetariány s typickými „masojedlíky.“ Porovnali buddhistické vegetariány s buddhistickými nevegetariány konzumujícími tradičnější asijskou stravu. Dokonce i všežravě se stravující lidé jedli hlavně rostlinné potraviny, masa a ryb jen trochu. Ženy jedly asi jednu porci týdně, muži jednu porci každých pár dní. Každopádně to odpovídalo 8 % příjmu masa Američanů a 3 % příjmu masa Američanek. Otázkou je, je lepší jíst 3 % nebo 0 % masa?
Znovu opakuji, obě skupiny jedly zdravě. Účastníci například nepili žádné limonády. Navzdory podobnosti ve stravě se i po zohlednění váhy, kuřáctví a pohybu jevilo, že muži na vegetariánské stravě měli jen poloviční výskyt cukrovky. U žen na vegetariánské stravě to byla dokonce jenom čtvrtina. Takže i u populací konzumujících stravu velmi bohatou na rostlinné potraviny s malou porcí masa a ryb si vedli lépe ti, kteří se rozhodli být vegetariány a měli ve stravě větší podíl zdravých rostlinných potravin. Měli nižší riziko prediabetu a cukrovky, a to i po zohlednění dalších rizikových faktorů. Vědce chtěli sice oddělit ještě vegany, tak jako u Adventist Health Study 2, ale mezi vegany nebyl ani jeden případ cukrovky.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- G E Fraser. Vegetarian diets: what do we know of their effects on common chronic diseases? Am J Clin Nutr. 2009 May;89(5):1607S-1612S.
- S Tonstad, K Stewart, K Oda, M Batech, R P Herring, G E Fraser. Vegetarian diets and incidence of diabetes in the Adventist Health Study-2. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2013 Apr;23(4):292-9.
- T H T Chiu, H Y Huang, Y F Chiu, W H Pan, H Y Kao, J P C Chiu, M N Lin, C L Lin. Taiwanese Vegetarians and Omnivores: Dietary Composition, Prevalence of Diabetes and IFG. PLOS February 2014 Volume 9 Issue 2.
- K M West, J M Kalbfleisch. Influence of nutritional factors on prevalence of diabetes. Diabetes. 1971 Feb;20(2):99-108.
- D A Snowdon,R L Phillips. x Does a vegetarian diet reduce the occurrence of diabetes? Am J Public Health. 1985 May;75(5):507-12.
Images thanks to Jeff Filmore via Flickr.