Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Snížením příjmu glykotoxinu k prevenci Alzheimerovy choroby
Konečné produkty pokročilé glykace ze stravy mohou potlačit aktivitu enzymu sirtuinu a hrát roli v úbytku objemu mozku spojeném s věkem.
Každý z nás má zhruba 9,6 miliard kilometrů DNA. Jak naše tělo toto množství organizuje, aby zabránilo zamotání? Existují speciální bílkoviny nazývané histony, které působí jako cívky, na které se DNA namotává podobně jako nit. Enzymy nazývané sirtuiny obalí DNA kolem histonových cívek a tím utlumí všechny geny v daném úseku DNA. Jejich jméno, sirtuin, je odvozené od aglického „silencing information regulator,“ což znamená zhruba „regulátor tlumení genetické informace.“ Ačkoli byly objeveny teprve před deseti lety, studium sirtuinů se stalo jednou z nejslibnějších oblastí biomedicíny. Vypadá to totiž, že souvisejí se zdravým stárnutím a dlouhověkostí.
Potlačení této klíčové obrany hostitele je považováno za hlavní rys Alzheimerovy nemoci. Pitvy obětí Alzheimerovy choroby odhalují, že ztráta aktivity enzymu sirtuinu je úzce spojena s hromaděním plaků a neurofibriálních klubek/uzlíčků v mozku, které jsou charakteristické pro Alzheimerovu chorobu. Zdá se, že sirtuiny aktivují cesty, které odvádějí mozek od tvorby plaků a bílkovin zvaných amyloid beta. Protože pokles aktivity sirtuinu může mít zjevně škodlivé účinky na nervové zdraví, snaží se vědci vyvinout léky, které by zvýšily aktivitu sirtuinu. Proč však rovnou nezabránit potlačení jeho aktivity?
Glykotoxiny z potravy potlačují aktivitu sirtuinu. Problémem jsou tzv. produkty pokročilé glykace, označované zkratkou AGE. Naše moderní strava obsahuje nadměrné množství AGE, které může být neurotoxické. Vysoká hladina AGE v krvi může předvídat pokles kognitivních funkcí v průběhu času. Pokud změříte hladinu glykotoxinů v moči u starších dospělých lidí, ti s nejvyššími úrovněmi během následujících devíti let trpěli nejpokročilejším kognitivním úpadkem.
S tím, jak stárneme, se náš mozek doslova scvrkává. Okolo 60 a 70 let ztrácíme průměrně pět krychlových centimetrů celkového objemu mozkové tkáně za rok. Někteří však ztrácejí více než jiní. Mozková atrofie může být méně výrazná u velmi zdravých jedinců. Zlomek lidí pak neztrácí vůbec žádnou mozkovou hmotu. Běžně ztrácíme asi 2 % objemu mozku každý rok, to je však jen průměr. Ačkoli průměrná ztráta mozku u lidí okolo 70 a 80 let byla 2,1 %. Někteří z nich ztráceli mozkové hmoty více, jiní méně. Někteří muži a ženy ale v průběhu 4 let nepřišli o žádnou mozkovou hmotu. Výzkumní pracovníci v Austrálii poskytli první důkazy spojující AGE s tímto typem ztráty mozkové hmoty. Omezení konzumace těchto sloučenin může tedy mít významné přínosy pro zdraví veřejnosti.
Protože nedostatku sirtuinu lze předejít a dokonce ho i zvrátit prostřednictvím snížení příjmu AGE, terapeutická strategie, která zahrnuje omezení příjmu AGE, může nabídnout novou strategii v boji proti epidemii Alzheimerovy choroby. Některé z těchto glykotoxinů vznikají uvnitř těla, zejména u diabetiků. Každý je však může do těla dostat z kouření a jídla, zejména potravin s vysokým obsahem tuku a bílkovin. V jednom z předchozích videí jsem uvedl 15 potravin nejvíce kontaminovaných glykotoxiny. Většinou šlo o kuřecí maso, ale také vepřové, hovězí a rybí maso. To nám může pomoci vysvětlit, proč mají lidé konzumující nejvíce masa oproti dlouhodobým vegetariánům až trojnásobné riziko vzniku demence.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M S Beeri, E Moshier, J Schmeidler, J Godbold, J Uribarri, S Reddy, M Sano, H T Grossman, W Cai, H Vlassara, J M Silverman. Serum concentration of an inflammatory glycotoxin, methylglyoxal, is associated with increased cognitive decline in elderly individuals. Mech Ageing Dev. 2011 Nov-Dec;132(11-12):583-7.
- F Zhang, S Wang, L Gan, P S Vosler, Y Gao, M J Zigmond, J Chen. Protective effects and mechanisms of sirtuins in the nervous system. Prog Neurobiol. 2011 Nov;95(3):373-95.
- N Braidy, T Jayasena, A Poljak, P S Sachdev. Sirtuins in cognitive ageing and Alzheimer's disease. Curr Opin Psychiatry. 2012 May;25(3):226-30.
- S M Resnick, D L Pham, M A Kraut, A B Zonderman, C Davatzikos. Longitudinal magnetic resonance imaging studies of older adults: a shrinking brain. J Neurosci. 2003 Apr 15;23(8):3295-301.
- S Park, R Mori, I Shimokawa. Do sirtuins promote mammalian longevity? A critical review on its relevance to the longevity effect induced by calorie restriction. Mol Cells. 2013 Jun;35(6):474-80.
- V Srikanth, B Westcott, J Forbes, T G Phan, R Beare, A Venn, S Pearson, T Greenaway, V Parameswaran, G Munch. Methylglyoxal, cognitive function and cerebral atrophy in older people. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2013 Jan;68(1):68-73.
- C Julien, C Tremblay, V Emond, M Lebbadi, N Salem Jr, F Calon. Sirtuin 1 reduction parallels the accumulation of tau in Alzheimer disease. J Neuropathol Exp Neurol. 2009 Jan;68(1):48-58.
- R Mostoslavsky, M Esteller, A Vaquero. At the crossroad of lifespan, calorie restriction, chromatin and disease: meeting on sirtuins. Cell Cycle. 2010 May 15;9(10):1907-12.
- L Guarente. Franklin H. Epstein Lecture: Sirtuins, aging, and medicine. N Engl J Med. 2011 Jun 9;364(23):2235-44.
- C Leuvano-Contreras, K Chapman-Novakofski. Dietary advanced glycation end products and aging. Nutrients. 2010 Dec;2(12):1247-65.
- K Yaffe, K Lindquist, A V Schwartz, C Vitartas, E Vittinghoff, S Satterfield, E M Simonsick, L LAuner, C Rosano, J A Cauley, T Harris. Advanced glycation end product level, diabetes, and accelerated cognitive aging. Neurology. 2011 Oct 4;77(14):1351-6.
- W Cai, J Uribarri, L Zhu, X Chen, S Swamy, et al. Oral glycotoxins are a modifiable cause of dementia and the metabolic syndrome in mice and humans. Proc Natl Acad Sci U S A. 2014 Apr 1;111(13):4940-5.
- Y Tang, GT Whitman, I Lopez, RW Baloh. Brain volume changes on longitudinal magnetic resonance imaging in normal older people. J Neuroimaging. 2001 Oct;11(4):393-400.
- P Giem, WL Beeson, GE Fraser. The incidence of dementia and intake of animal products: preliminary findings from the Adventist Health Study. Neuroepidemiology. 1993;12(1):28-36.
Images thanks to Meagan via Flickr and Richard Wheeler via Wikimedia Commons.