Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak si vyrobit vlastní mycí prostředek na ovoce a zeleninu
Komerční přípravky na mytí ovoce a zeleniny nevykazují vyšší účinnost než voda z vodovodu, můžete si však sami namíchat roztok, který dokáže zcela eliminovat rezidua některých druhů pesticidů.
Jak bychom mohli snížit naši expozici zbytkům pesticidů v ovoci a zelenině? Co třeba vyhýbat se dováženým produktům? Ukázalo se, že domácí výrobky mohou být ještě horší, což bourá tento názor, že dovážené ovoce a zelenina představují větší potenciální zdravotní ohrožení pro spotřebitele.
Nákup biopotravin dramaticky snižuje expozici pesticidům, ale nevylučuje potenciální riziko. Zbytky pesticidů jsou zjistitelné u asi 1 z 10 vzorků bioplodin kvůli křížové kontaminaci ze sousedních polí, trvalé přítomnosti velmi odolných pesticidů, jako je DDT v půdě, nebo při náhodném či nezákonném použití. Tím, že si zvolíme biopotraviny, doufáme, že posuneme expozice z oblasti nejistého rizika do mnohem větší oblasti zanedbatelného rizika. Ale i kdybychom měli jíst z větší části jenom pesticidy napěchované konvenční produkty, ve vědecké komunitě panuje naprostá shoda v tom, že konzumace ovoce a zeleniny je zdraví prospěšná a převáží jakékoliv možné potenciální riziko zbytků pesticidů.
Ale jakékoli riziko můžeme jednoduše snížit tím, že opláchneme ovoce a zeleninu pod tekoucí vodou. Existuje však spousta výrobků, o kterých inzerenti tvrdí, že snižují množství a tvorbu reziduí pesticidů v ovoci efektivněji než voda a nabízejí je znepokojeným zákazníkům. Například Proctor & Gamble zavedl v roce 2000 přípravek Fruit and Vegetable Wash. Byl představen v rámci úvodu TGI Fridays, kde bylo na menu uvedeno, že plátky sýra a slaniny, kterým říkali bramborové slupky, byly nejprve omyty novým produktem. Nakonec prohlásili, že bylo prokázáno, že je při odstraňování pesticidů o 98 % účinnější než voda. Takže se to vědci rozhodli otestovat. A tento přípravek si nevedl o nic lépe než obyčejná voda z vodovodu.
Krátce poté společnost Proctor & Gamble skončila s výrobou přípravku, ale její místo zaujali mnozí jiní, kteří tvrdili, že jejich mycí prostředky na zeleninu jsou třikrát, čtyřikrát, pětkrát, nebo dokonce i desetkrát účinnější než voda. Na to jeden vědec odpověděl: “To je matematicky nemožné.” Pokud voda odstraní nějakých 50 %, nemůžete se přece dostat na desetkrát více než 50 %. Ve skutečnosti zjistili, že voda odstraňuje až 80 % zbytků pesticidů, například fungicidů, třeba Captan. Takže když se ostatní značky mycích prostředků chlubí tím, že jsou třikrát, čtyřikrát, pětkrát, desetkrát lepší než voda, je to vlastně matematicky nemožné.
Od té doby byly testovány i jiné mycí prostředky na ovoce a zeleninu. Srovnávali Fruit and Vegetable Wash to Fit se dvěma, o nichž jsem nikdy neslyšel: s Organic Clean a Veggie Clean, a všechny je srovnávali s použitím mycího prostředku na nádobí – ve srovnání s pouhým opláchnutím čistou vodou z vodovodu. Bylo testováno 196 vzorků hlávkového salátu, jahod a rajčat. A zjistili malý nebo žádný rozdíl mezi pouhým opláchnutím vodou z vodovodu ve srovnání s přípravky na mytí ovoce a zeleniny nebo přípravkem na nádobí. Všechny se zdály být jen zbytečným plýtváním penězi. Vědci došli k závěru, že jenom mechanické působení mělo vliv; tedy to, že ovoce a zeleninu drhnete pod vodou z vodovodu; a že použití detergentů nebo prostředků na mytí ovoce a zeleniny nezlepšuje odstraňování reziduí pesticidů z výše uvedených produktů o nic více, než pouhé opláchnutí vodou.
To možná přesto moc nevypovídá. Captan se totiž zdá být výjimkou. Když bylo opláchnutí čistou vodou zkoušeno proti půl tuctu dalších pesticidů, byla odstraněna méně než polovina reziduí. Odlakovač na nehty funguje lépe, ale cílem je skončit s méně toxickými, ne více toxickými rajčaty. Potřebujeme přímou, věrohodnou a bezpečnou metodu pro lepší odstraňování pesticidů, i když zprávy o účinnosti odstraňování pesticidů z ovoce a zeleniny se v lékařské literatuře objevují jen zřídka. Můžeme něco přidat k vodě z kohoutku a zvýšit tak její schopnost odstraňovat pesticidy?
Pokud namočíte brambory do vody, odstraníte tak asi 2 až 13 % pesticidů. Ale 5procentní roztok kyseliny octové odstraňuje až 100 %. Co to je? Obyčejný bílý ocet. Ale 5 % je docela dost. Co takhle zředěný ocet? Zředěný se zdál být při odstraňování zbytků pesticidů jen nepatrně lepší než voda z vodovodu. Používání neředěného octa by však bylo drahé.
Naštěstí existuje něco levnějšího, co funguje ještě lépe. Slaná voda! Zdá se, že 10procentní roztok slané vody funguje stejně dobře, nebo dokonce lépe než neředěný ocet. Pro výrobu 10procentního solného roztoku stačí jen rozmíchat jeden díl soli v devíti dílech vody. Potom se však ujistěte, že před jídlem vypláchnete veškerou sůl.
Není toho však moc, co byste mohli udělat s pesticidy v produktech živočišného původu. Nejvýznamnějšími zdroji některých pesticidů jsou ovoce a zelenina, ale u některých dalších to je mléko, vejce a maso, protože se chemikálie vážou na tuky. Takže co dělat s pesticidy v mase nebo ve vaječných žloutcích a bílcích? Zdá se, že vysoká teplota varu zničí více pesticidů, než když si jen uděláte míchaná vajíčka. Ale u pesticidů, které se ukládají v tuku v rybách nebo v kuřecím mase, může někdy vaření zvýšit úroveň pesticidů, které nemůžete prostě jen opláchnout. Ve skutečnosti je považováno omývání masa, drůbeže nebo vajec za jednu z deseti nejnebezpečnějších chyb při zpracování potravin.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- R I Krieger , P Brutsche-Keiper , H R Crosby , A D Krieger . Reduction of Pesticide Residues of Fruit Using Water Only or Plus Fit™ Fruit and Vegetable Wash.Bull Environ Contam Toxicol. 2003 Feb;70(2):213-8.
- M Barański ,D Srednicka-Tober ,N Volakakis ,C Seal , R Sanderson , G B Stewart , C Benbrook , B Biavati ,E Markellou ,C Giotis , J Gromadzka-Ostrowska ,E Rembiałkowska , K Skwarło-Sońta , R Tahvonen , D Janovská , U Niggli , P Nicot , C Leifert . Higher antioxidant and lower cadmium concentrations and lower incidence of pesticide residues in organically grown crops: a systematic literature review and meta-analyses.Br J Nutr. 2014 Sep 14;112(5):794-811. doi: 10.1017/S0007114514001366. Epub 2014 Jun 26.
- M C Benbrook., and B P Baker. Perspective on Dietary Risk Assessment of Pesticide Residues in Organic Food. Sustainability 6.6 (2014): 3552-3570.
- Z Wang , J Huang , J Chen , F Li . Effectiveness of dishwashing liquids in removing chlorothalonil and chlorpyrifos residues from cherry tomatoes.Chemosphere. 2013 Aug;92(8):1022-8
- C K Winter . Pesticide residues in imported, organic, and ""suspect"" fruits and vegetables. J Agric Food Chem. 2012 May 9;60(18):4425-9.
- A Zohair . Behaviour of some organophosphorus and organochlorine pesticides in potatoes during soaking in different solutions.Food Chem Toxicol. 2001 Jul;39(7):751-5.
- G Perelló , R Martí-Cid,V Castell ,J M Llobet , J LDomingo .Concentrations of polybrominated diphenyl ethers, hexachlorobenzene and polycyclic aromatichydrocarbons in various foodstuffs before and after cooking. Food Chem Toxicol. 2009 Apr;47(4):709-15
- ZY Zhang, XJ Liu, XY Hong. Effects of home preparation on pesticide residues in cabbage. Food Control 18.12 (2007): 1484-1487.
- U Bajwa , K S Sandhu . Effect of handling and processing on pesticide residues in food- a review.J Food Sci Technol. 2014 Feb;51(2):201-20.
- W J Krol , T L Arsenault , H M Pylypiw , M J Incorvia Mattina . Reduction of pesticide residues on produce by rinsing.J Agric Food Chem. 2000 Oct;48(10):4666-70.
- C L Curl , R A Fenske , K Elgethun . Organophosphorus pesticide exposure of urban and suburban preschool children with organic and conventional diets. Environ Health Perspect. 2003 Mar;111(3):377-82.
- R Vogt , D Bennett , D Cassady ,J Frost , B Ritz , I Hertz-Picciotto . Cancer and non-cancer health effects from food contaminant exposures for children and adults in California: a risk assessment.Environ Health. 2012 Nov 9;11:83.
Images thanks to PublicDomainPictures via Flickr.