Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Okinawská strava: dožít se stovky
Co by se stalo, kdybyste svůj jídelníček založili zejména na zelenině, na živiny nejbohatší kategorii potravin?
Výživová doporučení nám říkají, abychom se pro snížení rizika chronických onemocnění snažili vybírat jídla nebo svačiny, které mají vysoký obsah živin, ale nízký obsah kalorií.
Na základě tohoto kritéria je zelenina nejzdravější potravinou na této planetě s nejvyšší koncentrací živin; z těchto kalorií vytěžíte nejvíce nutrientů. Takže co by se stalo, kdyby nějaká populace založila celou svoji stravu na zelenině? Možná by se zařadila mezi nejvíce dlouhověké populace na světě.
Samozřejmě, že kdykoli slyšíte o dlouhověkých národech, musíte se ujistit, že je to ověřené, protože může být těžké dohledat rodné listy z 90. let 19. století. Validační studie však prokazují, že skutečně žijí tak dlouho. Tradiční strava na Okinawě je založena na zelenině, fazolích a jiných rostlinách. Okinawská strava se obvykle znázorňuje takto: základem je zelenina, fazole a obilniny, jenže významnou část tvoří i ryby a jiné maso. Pokud se ale podíváte na jejich skutečný příjem potravy, přesnější zastoupení by bylo toto.
Z Národního archívu USA víme, co jedli, protože americká armáda Okinawu řídila, dokud nebyla v roce 1972 navrácena zpět Japonsku. A pokud se podíváte na tradiční stravu více než 2000 Okinawanů, složení je takovéto: pouze 1 % jejich stravy tvořily ryby; méně než 1 % jejich stravy bylo maso, a stejné to je i u vajec a mléčných výrobků. Takže více než 96 % jejich stravy bylo rostlinného původu a více než 90 % tvořily celé rostlinné potraviny – jedli velmi málo zpracovaných potravin. A nejednalo se pouze o celistvé rostlinné potraviny; většinu stravy tvořila zelenina, a obzvlášť jeden druh: sladké brambory. V jádru okinawské stravy se nacházely fialové a oranžové sladké brambory. Jak to chutná? Je to něco jako hořká tykev nebo graviola? Ale ne, jsou to sladké brambory.
Takže máme minimálně 90 procent celých rostlinných potravin, což tuto stravu činí vysoce protizánětlivou, s vysokým obsahem antioxidantů. Pokud změříte hladinu oxidovaného tuku v jejich systému, existují přesvědčivé důkazy o menším poškození vlivem volných radikálů. Možná, že mají geneticky lepší enzymy bránící oxidaci nebo něco v tom smyslu? Ne, jejich antioxidační enzymová aktivita je stejná. Způsobují to všechny ty extra antioxidanty, které dostávají ze stravy. Většinu jejich stravy tvoří zelenina!
To znamená 8 až 12 krát méně úmrtí na srdeční choroby než v USA. Můžete vidět, že pokud jde o míru úmrtnosti, dostali se mimo prostor grafu. Dvakrát až třikrát méně úmrtí na rakovinu tlustého střeva, sedmkrát méně úmrtí na rakovinu prostaty a pětapůlkrát nižší riziko úmrtí na rakovinu prsu. Některé z těchto ochranných vlivů mohou být způsobeny tím, že přijímali jen asi 1800 kalorií denně, ale ve skutečnosti jedli velký objem potravy; jde o to, že všechny rostlinné potraviny jsou kaloricky řidší. Existuje také kulturní norma, že se nemáte přejídat.
Rostlinný charakter stravy ale patrně předčí vliv nízkého příjmu kalorií, jelikož jediná populace, která žije dokonce ještě déle než okinawští Japonci, nemá bezmasou stravu jen z 98 procent; nejedí totiž maso vůbec žádné. Jsou to adventisté vegetariáni v Kalifornii, s pravděpodobně nejvyšší délkou života ze všech formálně popsaných populací.
Adventističtí vegetariáni, muži a ženy, se dožívají v průměru asi 83 a 86 let, což je srovnatelné s okinawskými ženami, ale více než u okinawských mužů. Nejlepšími z nejlepších jsou adventisté vegetariáni, dodržující také zdravý životní styl, což znamená, že nekouří a sportují; ti se dožívají v průměru 87, resp. téměř 90 let. To je asi o 10 až 14 let déle než u běžného obyvatelstva. Deset až 14 let navíc na této zemi díky jednoduchému životnímu stylu. A to se děje teď, v moderní době, zatímco dlouhověkost Okinawanů je už minulostí.
Na Okinawě se momentálně nachází více než tucet KFC. Množství nasyceného tuku se ztrojnásobilo. Přešli z životního stylu s prakticky žádným cholesterolem na množství odpovídající Big Macu. Jejich hladina sodíku se ztrojnásobila a trpí nyní stejným nedostatkem draslíku jako Američané. Získávají méně než polovinu doporučeného minimálního denního příjmu 4700 mg denně. Ve dvou generacích Okinawané přešli od nejštíhlejších Japonců k těm nejtlustším. V důsledku toho došlo k oživení zájmu ze strany odborníků na veřejné zdraví, kteří se snaží přimět Okinawany, aby také jedli okinawskou stravu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- D C Willcox, G Scapagnini, B J Willcox. Healthy aging diets other than the Mediterranean: a focus on the Okinawan diet. Mech Ageing Dev. 2014 Mar-Apr;136-137:148-62.
- A Drewnowski, J Hill, B Wansink, R Murray, C Diekman. Achieve Better Health With Nutrient-Rich Foods. Nutrition Today: January/February 2012 - Volume 47 - Issue 1 - p 23–29.
- D C Willcox, B J Willcox, H Todoriki, M Suzuki. The Okinawan diet: health implications of a low-calorie, nutrient-dense, antioxidant-rich dietary pattern low in glycemic load. J Am Coll Nutr. 2009 Aug;28.
- S Davinelli, D C Willcox, G Scapagnini. Extending healthy ageing: nutrient sensitive pathway and centenarian population. Immun Ageing. 2012 Apr 23;9:9.
- B J Willcox, D C Willcox. Caloric restriction, caloric restriction mimetics, and healthy aging in Okinawa: controversies and clinical implications. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2014 Jan;17(1):51-8.
- M Poulain. Exceptional Longevity in Okinawa:: A Plea for In-depth Validation. Demographic Research;Jul-Dec2011, Vol. 25, p245.
- N S Gavrilova, L A Gavrilov. Comments on Dietary Restriction, Okinawa Diet and Longevity. Gerontology. 2012 Apr; 58(3): 221–223.
- B J Willcox, D C Willcox, H Todoriki, A Fujiyoshi, K Yano, Q He, J D Curb, M Suzuki. Caloric restriction, the traditional Okinawan diet, and healthy aging: the diet of the world's longest-lived people and its potential impact on morbidity and life span. Ann N Y Acad Sci. 2007 Oct;1114:434-55.
- D C Willcox, B J Willcox, H Todoriki, J D Curb, M Suzuki. Caloric restriction and human longevity: what can we learn from the Okinawans? Biogerontology. 2006 Jun;7(3):173-7.
- G E Fraser, D J Shavlik. Ten years of life: Is it a matter of choice? Arch Intern Med. 2001 Jul 9;161(13):1645-52.
- D C Willcox, B J Willcox, Q He, N C Wang, M Suzuki. They really are that old: a validation study of centenarian prevalence in Okinawa. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2008 Apr;63(4):338-49.
- M Suzuki, B J Wilcox, C D Wilcox. Implications from and for food cultures for cardiovascular disease: longevity. Asia Pac J Clin Nutr. 2001;10(2):165-71.
- M Suzuki, D C Wilcox, M W Rosenbaum, B J Willcox. Oxidative stress and longevity in okinawa: an investigation of blood lipid peroxidation and tocopherol in okinawan centenarians. Curr Gerontol Geriatr Res. 2010;2010:380460.
Images thanks to cotaro70s via Flickr, klaber, jarmoluk, Taken, Joon2079, PublicDomainPictures, PublicDomainImages, Kaz, Activedia, margenauer, bykst, HebiFot via Pixabay, teen00000 and Ratana Prongjai via 123rf.