Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Antibakteriální zubní pasta: škodlivá, prospěšná nebo neškodná?
Je triklosan obsažený v zubní pastě Colgate bezpečný - vzhledem ke schopnosti ničit populace bakterií zpracovávajících dusičnany a žijících na našem jazyku a nepříznivým hormonálním účinkům na štítnou žlázu a obezitu?
Proč si psi olizují svá zranění? Skutečnost je taková, že psi dokonce olizují i naše rány, a to nás přivádí k otázce, která byla v lékařské literatuře vznesena již téměř před půl stoletím. Mohou mít psí sliny nějaké léčebné vlastnosti?
Zdá se, že ve slinách působí řada imunitních obranných mechanismů. Jeden z nich zahrnuje oxid dusnatý. Olizování lidské kůže vede k produkci oxidu dusnatého, který vzniká z dusitanu přítomného ve slinách. Tato látka pak zabíjí patogeny přítomné na kůži. Dusičnany pocházejí z naší stravy.
Jak víme, že olizováním lidské pokožky získáme oxid dusnatý? Vědci sehnali spoustu dobrovolníků, kteří si kompletně olízali své ruce. Dnes máme lepší prostředky pro čištění ran, říká se jim mýdlo a voda. Pravdou je, že bychom nikdy neměli nechat domácí mazlíčky olizovat nám otevřené rány. Byly totiž hlášeny případy vážných infekcí.
Mluvím o tom z toho důvodu, že přeměna dusičnanů ze stravy na dusitany v ústech má významné dopady na naše zdraví. Nedostatečná produkce oxidu dusnatého je uznávána jako nejčasnější změna předvídající propuknutí a postup řady chronických onemocnění, včetně vysokého krevního tlaku, onemocnění periferních tepen a řady zánětlivých stavů.
Pokud si vzpomínáte, dusičnany pocházejí ze zeleniny – zvláště z řepy a zelené listové zeleniny. Prospěšné bakterie na jazyku přeměňují dusičnany na dusitany, které mohou cirkulovat v celém těle za účelem vytvoření oxidu dusnatého. Všechny dusičnany, které bakterie nestihly napoprvé přeměnit, pošle naše tělo zpátky do slin, aby dalo bakteriím na jazyku druhou šanci.
Jedním ze způsobům, jak přijít k nedostatečné výrobě oxidu dusnatého, je v prvé řadě nejíst dostatek zeleniny. Dostatečná konzumace zeleniny by tedy měla být prvním krokem v prevenci. Jenže pokud vymřou naše bakterie na jazyku, cyklus bude narušen nehledě na to, kolik zeleniny konzumujeme.
Proto bychom neměli používat antiseptické ústní vody.
Pokud si vzpomínáte, tak jsem vám před časem přiblížil tuto důležitou studii; šlo pravděpodobně o největší iniciativu v oblasti veřejného zdraví v západním světě. Zaměřila se na zlepšování stravy zejména u osob se zvýšeným rizikem kardiovaskulárního onemocnění, které je našim největším zabijákem. Nejprospěšnějším jídlem pro naše srdce může být zelená listová zelenina, protože stejně jako řepa obsahuje hodně dusičnanů. Pokud vypijete trochu řepné šťávy, můžete získat pozoruhodný pokles v krevním tlaku během několika hodin, ale musíte to polknout. Stezka oxidu dusnatého může být přerušena, pokud používáte antibakteriální ústní vodu nebo místo polknutí šťávu vyplivnete.
Bakterie z jazyka hrají nepostradatelnou roli při přeměně dusičnanů ze slin. Musíme tedy jíst dostatek zeleniny a navíc udržovat bakterie na jazyku spokojené.
Už víme, že nemáme používat antibakteriální ústní vody, ale co antibakteriální zubní pasty? Na trhu je zubní pasta, která obsahuje antibakteriální látku zvanou triklosan. Vznesené obavy se týkaly antibakteriálních ústních vod; jak je to však se zubní pastou?
Víme to až díky této studii. Zde jsou hladiny oxidu dusnatého, dusitanů a dusičnanů po čištění zubů běžnou zubní pastou. Zde vidíte výsledek čištění pastou s triklosanem. Žádný rozdíl. Víte, naše prospěšné jazykové bakterie žijí ve skulinách na povrchu jazyka, takže když si čistíte jen zuby a jazyk ne, chemikálie se tam nejspíše nedostane.
Je tedy zubní pasta s triklosanem bezpečná? Vaše srdce kvůli ní nepřijde o prospěšné účinky z řepy. Používání zubní pasty s triklosanem nemusí být spojeno s jakýmkoliv zvýšením rizika závažných srdečních příhod. Přestože studie na potkanech naznačují, že může mít nepříznivý účinek na funkci štítné žlázy, tak u lidí se to nepotvrdilo.
Studie byla financovaná výrobcem zubních past Colgate – žádný konflikt zájmů… Došli k závěru, že triklosan je bezpečný a zároveň účinný. Pomáhá k výraznému snížení zánětu dásní, zubního plaku a krvácení dásní. Nezávislý odborný posudek skupiny Cochrane však naznačuje, že snížení těchto nežádoucích stavů sice může být statisticky významné, ale už nemusí být dost přínosné pro to, aby mělo klinický význam.
Pokud jde o bezpečnost, tak důvodem, proč některé státy začínají tuto látku vyřazovat, jsou údaje jako tyto. Navzdory nedostatečné účinnosti je tato látka tak běžná, že jí je vystavena většina obyvatel USA. Protože rychlý nárůst obezity v USA koresponduje s uvedením látky na trh a protože existují dva možné mechanismy, jakými by triklosan mohl ovlivňovat lidskou váhu – zasažením do střevní mikroflóry nebo do hormonální rovnováhy – výzkumníci ze Stanfordu se rozhodli posoudit souvislost mezi hladinami triklosanu, kolujícími v lidských tělech, a tělesnou váhou těchto lidí. A opravdu našli spojitost mezi úrovněmi triklosanu a zvýšením indexu tělesné hmotnosti (BMI). Výzkumníci navrhují provést další studie o tom, jak tato chemická látka může ovlivňovat lidský růst nebo životní pohodu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- E Weitzberg, J O Lundberg. Novel aspects of dietary nitrate and human health. Annu Rev Nutr. 2013;33:129-59.
- M P Hezel, E Weitzberg. The oral microbiome and nitric oxide homoeostasis. Oral Dis. 2015 Jan;21(1):7-16.
- N S Bryan. Pharmacological therapies, lifestyle choices and nitric oxide deficiency: a perfect storm. Pharmacol Res. 2012 Dec;66(6):448-56.
- C P Bondonno, K D Croft, I B Puddey, M J Considine, X Yang, N C Ward, J M Hodgson. Nitrate causes a dose-dependent augmentation of nitric oxide status in healthy women. Food Funct. 2012 May;3(5):522-7.
- N Benjamin, S Pattullo, R Weller, L Smith, A Ormerod. Wound licking and nitric oxide. Lancet. 1997 Jun 14;349(9067):1776.
- L Verrier. Dog licks man. Lancet. 1970 Mar 21;1(7647):615.
- A J Webb, N Patel, S Loukogeorgakis, M Okorie, Z Aboud, S Misra, R Rashid, P Miall, J Deanfield, N Benjamin, R MacAllister, A J Hobbs, A Ahluwalia. Acute blood pressure lowering, vasoprotective, and antiplatelet properties of dietary nitrate via bioconversion to nitrite. Hypertension. 2008 Mar;51(3):784-90.
- M P Cullinan, J E Palmer, A D Carle, M J West, G J Seymour. Long term use of triclosan toothpaste and thyroid function. Sci Total Environ. 2012 Feb 1;416:75-9.
- M P Cullinan, J E Palmer, A D Carle, M J West, B Westerman, G J Seymour. The influence of a triclosan toothpaste on adverse events in patients with cardiovascular disease over 5-years. Sci Total Environ. 2015 Mar 1;508:546-52.
- F Kraglund. Triclosan produces statistically significant reduction in plaque, gingivitis and caries but not clinically important benefit. Evid Based Dent. 2014 Mar;15(1):6-7.
- J Lankester, C Patel, M R Cullen, C Ley, J Parsonnet. Urinary triclosan is associated with elevated body mass index in NHANES. PLoS One. 2013 Nov 21;8(11):e80057.
- J A Rover, P Leu-Wai-See. Role of Colgate Total toothpaste in helping control plaque and gingivitis. Am J Dent. 2014 Jun;27(3):167-70.
- S C Low, J E Greenwood. Capnocytophaga canimorsus: infection, septicaemia, recovery and reconstruction. J Med Microbiol. 2008 Jul;57(Pt 7):901-3.
Images thanks to stevepb via Pixabay.