Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba kojeneckých kolik změnou stravy matky
Kravské mléčné bílkoviny se mohou dostat i do lidského mateřského mléka, což by mohlo vysvětlit, proč je pro léčbu kojenecké koliky tak účinné, když matka vyřadí mléčné výrobky ze stravy.
Koliky postihují až 40 % kojenců a projevují se dlouhými obdobími neutišitelného pláče. Lékařská věda na kojenecké koliky často pohlíží jako na banalitu, ale měly by být brány vážně. Mohou přispět k poporodní depresi, narušovat kojení, či dokonce vést ke smrti dítěte z rukou rodičů jako následek syndromu třeseného dítěte. Nejedná se o pouhé uplakánky. Kolika je bolestivá.
Lékařská profese má skandální historii, neboť nejenomže se nezabývá tišením bolestí kojenců, ale dokonce byly na dětech rutinně prováděny operace s minimální nebo vůbec žádnou anestezií, a to až do osmdesátých let. Jeden slavný případ v roce 1985 byl malý Jeffrey Lawson, který podstoupil otevřenou operaci srdce při plném vědomí. Prostě mu dali pouze paralyzující lék, aby se nesvíjel, takže jako v nějakém hororu se nemohl pohybovat, ale všechno cítil.
Nešlo zde ale jen o jednoho zlého chirurga, týrání dětí byla v 80. letech standardní operační procedura. Nemám na mysli osmdesátá léta 19. století, ale osmdesátá léta 20. století. Americká pediatrická akademie ve spojení se Společností anesteziologů uvedla, že použití paralyzujících léků je standardní a dlouhodobě používaná technika. Lékařská profese dlouhodobě popírá bolest u dětí. Mysleli si, že děti nemohou cítit bolest. Dokonce i dnes většina lékařů nepoužívá při obřízce léky proti bolesti ani lokální anestézii, ačkoliv se jedná o tak traumatizující proceduru, že tyto děti i po několika měsících vykazují silnější reakce na očkování.
Domníváme se, že bolest při kolice je způsobena gastrointestinálními potížemi, jako jsou střevní křeče. Ve svých videích o dráždivém tračníku a uvolnění tlustého střeva před kolonoskopií jsem se zabýval rolí oleje z máty peprné při snižování střevních křečí. Mohlo by to pomáhat i u koliky?
Ukázalo se, že několik kapek roztoku mátového olejíčku snížilo počet epizod koliky na polovinu, a zredukovalo dobu pláče ze tří hodin na dvě hodiny denně, což je stejně dobrý výsledek, jakého dosahuje nejpoužívanější volně dostupný lék na koliku, zvaný simethicone. Problémem je, že bylo prokázáno, že simethicone nemá při kolice žádný přínos, tudíž když řekneme, že máta funguje stejně dobře jako něco, co nefunguje, není to zrovna velká pochvala. A Americká pediatrická akademie před použitím mátového oleje u kojenců varuje.
Jedna studie zjistila, že užívání bylinných čajů je užitečné, ale rodiče byli varováni, aby je nepoužívali, nejen proto, že čaj může narušovat kontinuitu kojení, ale kvůli nedostatku odpovídající průmyslové regulace. Běžně se na koliku používá například badyánový čaj. Čínský badyánový čaj se považuje za bezpečný a netoxický, ale japonský badyán je jedovatý. Vypadají shodně, ale japonský badyán obsahuje silný neurotoxin, a bylo zjištěno, že badyánové čaje v USA jsou jím kontaminovány, a proto bychom je neměli podávat dětem.
Existuje dokonce zpráva o toxicitě údajně homeopatické dávky beladony, tedy rulíku zlomocného. Ta dávka zřejmě nebyla dostatečně homeopatická a jsou i další případy. Jen proto, že je něco homeopatické, nutně neznamená, že je to bezpečné.
Léky předepsané lékaři ovšem nejsou o nic lepší. Léky užívané na koliky jsou také vyrobeny z rulíku. Tyto léky mohou fungovat, ale neměly by být používány kvůli svým závažným vedlejším účinkům.
No a co staré dobré odříhnutí? Odříhnutí po krmení je koneckonců běžně doporučováno pediatry, sestrami a webovými stránky pro rodiče, neboť podporuje vylučování plynů, které se během krmení hromadí. Záměrem je snížit nepohodlí a epizody pláče, ale vědecké důkazy o účinnosti odříhnutí chyběly, až do této randomizované kontrolované studie z roku 2014 pro prevenci kolik a regurgitace, jinak řečeno vyplivování, a to u zdravých kojenců. A co tedy zjistili?
Na koliku nezabírá a regurgitaci zhoršuje. Odříhnuté děti vyplivovaly dvakrát tolik než neodříhnuté děti! Jaká léčba tedy zabírá?
Vyloučení bílkovin z kravského mléka, pokud připustíme, že kolika může být určitou alergickou reakcí. Už před desetiletími se prokázalo, že kojenci krmení kravským mlékem vyvíjejí protilátky na bovinní proteiny, což může vysvětlit, proč se kolika může zlepšit po přechodu z kravského mléka na hypoalergenní hydrolyzovanou proteinovou výživu anebo výživu založenou na sóji.
Kojení kojenci mívají koliky v obdobné míře jako děti na umělé výživě, ale to může být způsobeno tím, že mateřské mléko žen, které pijí mléko, obsahuje bílkoviny z kravského mléka. Víme, že bílkoviny z kravského mléka mohou procházet do mateřského mléka a způsobovat určité závažné alergické reakce, ale co kolika?
Na základě studií kojenců krmených umělou výživou je již od 70. let známo, že kolika je příznakem nesnášenlivosti bílkovin kravského mléka. Tudíž kojenecké koliky u kojených dětí mohou být způsobeno přenosem bílkovin z kravského mléka z matky na kojence přes mateřské mléko.
Výzkumníci proto zkusili vyloučit mléko ze stravy kojících matek, jejichž děti trpěly na koliky. U 13 z 19 kojenců koliky rychle vymizely, a u 12 z těchto 13 bylo možné pozorovat návrat koliky, když jejich matkám podali ve stravě trochu mléka. Například tento chlapeček míval koliku, která téměř kompletně vymizela během jediného dne, kdy jeho matka nekonzumovala kravské mléko, a pak se okamžitě vrátila, když jeho maminka požila mléko.
Výzkumníci dospěli k závěru, že dětské koliky u kojených dětí lze léčit dietou bez kravského mléka u jejich matek, a toto doporučení je dodnes platné.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J G B Alves, R D C Moraes de Brito, T S Cavalcanti. Effectiveness of Mentha piperita in the Treatment of Infantile Colic: A Crossover Study. Evid Based Complement Alternat Med. 2012; 2012: 981352.
- T L Charrois, J Hrudey, P Gardiner, S Vohra. Peppermint Oil. Pediatrics in Review July 2006, VOLUME 27 / ISSUE 7.
- P L Lucassen, W J Assendelft, J W Buggels, J T Van Eikj, W J van Geldrop, A K Neven. Effectiveness of treatments for infantile colic: systematic review. BMJ. 1998 May 23;316(7144):1563-9.
- S M Sopo, S Monaco, M Greco, G Scala. Chronic food protein-induced enterocolitis syndrome caused by cow's milk proteins passed through breast milk. Int Arch Allergy Immunol. 2014;164(3):207-9.
- M Rodriguez-Gonzalez, I B Fernandez, P Z Rodriguez, A M LEchuga-Sancho, S L Lopez. Toxicity of remedies for infantile colic. Arch Dis Child. 2014 Dec;99(12):1147-8.
- R Kaur, B Bharti, S K Saini. A randomized controlled trial of burping for the prevention of colic and regurgitation in healthy infants. Child Care Health Dev. 2015 Jan;41(1):52-6.
- B Hall, J Chesters, A Robinson. Infantile colic: a systematic review of medical and conventional therapies. J Paediatr Child Health. 2012 Feb;48(2):128-37.
- M Glatstein, D Danino, I Wolyniez, D Scolnik. Seizures caused by ingestion of Atropa belladonna in a homeopathic medicine in a previously well infant: case report and review of the literature. Am J Ther. 2014 Nov-Dec;21(6):e196-8.
- Z Weizman, S Alkrinawi, D Goldfarb, C Bitran. Efficacy of herbal tea preparation in infantile colic. J Pediatr. 1993 Apr;122(4):650-2.
- I Jakobsson, T Lindberg. Cow's milk as a cause of infantile colic in breast-fed infants. Lancet. 1978 Aug 26;2(8087):437-9.
- J H Myers, D Moro-Sutherland, J E Shock. Anticholinergic poisoning in colicky infants treated with hyoscyamine sulfate. Am J Emerg Med. 1997 Sep;15(5):532-5.
- R Y Zisk. Our youngest patients' pain--from disbelief to belief? Pain Manag Nurs. 2003 Mar;4(1):40-51.
- E N Rodkey, R Pillai Riddell. The infancy of infant pain research: the experimental origins of infant pain denial. J Pain. 2013 Apr;14(4):338-50.
- G R Madden, K H Schmitz, K Fullerton. A case of infantile star anise toxicity. Pediatr Emerg Care. 2012 Mar;28(3):284-5.
- M Delire, C L Cambiaso, P L Masson. Circulating immune complexes in infants fed on cow's milk. Nature. 1978 Apr 13;272(5654):632.
- A Taddlo, J Katz, A L Ilersich, G Koren. Effect of neonatal circumcision on pain response during subsequent routine vaccination. Lancet. 1997 Mar 1;349(9052):599-603.
- J I Singer, N M Rosenberg. A fatal case of colic. Pediatr Emerg Care. 1992 Jun;8(3):171-2.
- F Oberklaid. Persistent crying in infancy: a persistent clinical conundrum. J Paediatr Child Health. 2000 Aug;36(4):297-8.
- D M Roberts, M Ostapchuk, J G O’Brien. Infantile Colic. Am Fam Physician. 2004 Aug 15;70(4):735-740.
- W B Rogers. Colic Is Pain. Pediatrics April 1996, VOLUME 97 / ISSUE 4.
- H J Stang, L W Snellman. Circumcision practice patterns in the United States. Pediatrics. 1998 Jun;101(6):E5.
- D Ize-Ludlow, S Ragone, I S Bruck, J N Bernstein, M Duchowny, B M Pena. Neurotoxicities in infants seen with the consumption of star anise tea. Pediatrics. 2004 Nov;114(5):e653-6.
- J S Radesky, B Zuckerman, M Silverstein, F P Rivara, M Barr, J A Taylor, L J Lengua, R G Barr. Inconsolable infant crying and maternal postpartum depressive symptoms. Pediatrics. 2013 Jun;131(6):e1857-64.
- R Shamir, I St James-Roberts, C Di Lorenzo, A J Burns, N Thapar, F Indrio, G Riezzo, F Raimondi, A Di Mauro, R Francavilla, R H Leuchter, A Dargue, P S Huppi, R G Heine, M Bellaiche, M Levy, C Jung, M Alvarez, K Hovish. Infant crying, colic, and gastrointestinal discomfort in early childhood: a review of the evidence and most plausible mechanisms. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2013 Dec;57 Suppl 1:S1-45.
- S C Wesson. Ligation of the ductus arteriosus: Anesthesia management of the tiny premature infant. Journal of the American Association of Nurse Anesthetists December 2012.
Images thanks to OmarMedinaFilms via Pixabay and MarkSweep via Wikimedia