Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Měly by těhotné a kojící ženy užívat DHA?
Pomáhá psychomotorickému, mentálnímu, vizuálnímu nebo fyzickému vývoje dítěte, když jeho matka užívá doplňky s omega-3 s dlouhým řetězcem (DHA)?
Jedním z důvodů, proč kojené děti mohou mít lepší vývoj kognitivních a zrakových funkcí, je asi to, že mateřské mléko obsahuje dlouhé řetězce polynenasycených mastných kyselin, jako jsou omega 3 DHA, zatímco většina dostupné kojenecké výživy je neobsahuje. Vyplývá to ze studie, v níž kojenci dostávali kontrolní výživu bez DHA a nebyli na tom tak dobře jako ti, kteří výživu obsahující DHA dostávali. Nejlépe si vedly kojené děti, které sloužily jako „zlatý standard“.
To stačilo k přesvědčení výrobců, aby začali v roce 2002 přidávat do kojenecké výživy DHA. Otázkou však je, kolik DHA do výživy přidat? Stačí přece tolik, kolik se přirozeně vyskytuje v mateřském mléce. Nicméně úroveň DHA v mateřském mléce je značně proměnlivá a závisí na stravě kojící matky. U zdravé populace, která nekonzumuje žádné mořské plody, je mnohem nižší hladina DHA v mléce a zdá se, že vše je v pořádku, proto je obtížné určit konkrétní množství DHA, které do výživy přidat. Zároveň je obtížné stanovit doporučení pro těhotné a kojící ženy. Odborníci doporučují, aby ženy konzumovaly během těhotenství v průměru 200 mg DHA denně.
Nestačí pouze pobízet ženy k tomu, aby jedly více ryb, především kvůli toxickým látkám, jako je rtuť. Tu najdete ve většině ryb, například v tuňákovi. Poškození mozku způsobené rtutí by převýšilo prospěch z DHA. Látky jako PCB mohou v našem těle zůstávat po celá desetiletí. A proto nestačí v průběhu těhotenství pouze jíst zdravě. Jak je na tom čištěný rybí olej?
Metody používané výrobci, například destilace, zanechávají v produktech značné množství PCB a dalších znečišťujících látek, a to natolik, že konzumací oleje z lososa, sleďů a tuňáka by došlo k překročení maximálního denního limitu těchto látek.
Naštěstí je možné získat tyto prospěšné látky i bez rizika. DHA můžeme získat z řas. Z nich totiž DHA získávají i ryby. Těhotné a kojící maminky mohou vynechat ryby a mít DHA přímo ze zdroje: z nejnižší části potravního řetězce, u které se nemusíme obávat toxických látek.
Donedávna jsme se domnívali, že máme tyto dlouhé řetězce omega 3 kyselin konzumovat kvůli zdraví srdce, ale výzkumy ukazují, že lékaři by neměli doporučovat užívání rybího tuku a konzumaci ryb jako prevenci ischemické choroby srdeční. Ale co nastávající a kojící matky? Co nám říkají nejnovější výzkumy?
Po prostudování studií bylo zjištěno, že přidávání DHA do kojenecké výživy nezlepšuje kognitivní vývoj kojenců. Totéž ukázaly i nedávno provedené výzkumy. Minimálně čtyři metaanalýzy a systematické přehledy došly k podobnému závěru. Tyto výzkumy byly založeny na standardních kritériích známých jako „Vývojová škála Bayleyové“. Pokud by byly použity odlišné testy, byly by výsledky jiné?
Těžko říct. Podávání doplňků stravy s DHA v průběhu těhotenství se ukázalo jako neúčinné, hodnotíme-li udržení pozornosti nebo pracovní paměť. Ačkoliv nebyl prokázán pozitivní účinek DHA na poznávací funkce u dětí, jak to je s dalšími funkcemi, například zrakovými?
V rámci šesti studií dostávaly těhotné ženy doplňky stravy. Ve čtyřech studiích nebyl prokázán efekt, u dalších dvou byl prospěch nejistý. V tuto chvíli tedy nelze přesně říct, jak to ve skutečnosti je. Ale pokud studie ukázaly, že doplňky stravy měly účinek pozitivní nebo žádný, proč je neužívat alespoň z preventivních důvodů?
Sice nebyly prokázány žádné jasné pozitivní účinky, ale probíhají nyní i další studie. Pokud jsou neškodné, možná by je ženy měly užívat… Problém je v tom, že nemusí být neškodné ve vyšších dávkách. V jedné studii užívaly těhotné ženy neuvěřitelných 800 mg DHA denně. U dívek vystavených v děloze vyšší dávce DHA byly patrné omezenější jazykové schopnosti a byla u nich vyšší pravděpodobnost opožděného vývoje řeči než u dívek od žen v kontrolní skupině.
Takže absence jasných pozitivních účinků, spolu s možnou přítomností negativních účinků u dětí, vyvolala otázku, zda je suplementace DHA na místě. Jednalo se však o velké dávky. Možná existuje vhodná dávka DHA, jejíž nedodržení může mít škodlivý vliv na vývoj mozku. Nadbytek tedy může být škodlivý, ale co nedostatek? Na to se podíváme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J Greene, S M Ashburn, L Razzouk, D A Smith. Fish oils, coronary heart disease, and the environment. Am J Public Health. 2013 Sep;103(9):1568-76.
- G M Turchini. Fish oils, misconceptions and the environment. Am J Public Health. 2013 Nov;103(11):e4.
- J F Gould, M Makrides, J Colombo, L G Smithers. Randomized controlled trial of maternal omega-3 long-chain PUFA supplementation during pregnancy and early childhood development of attention, working memory, and inhibitory control. Am J Clin Nutr. 2014 Apr;99(4):851-9.
- J A Bourdon, T M Bazinet, T T Arnason, L E Kimpe, J M Blais, P A White. Polychlorinated biphenyls (PCBs) contamination and aryl hydrocarbon receptor (AhR) agonist activity of Omega-3 polyunsaturated fatty acid supplements: implications for daily intake of dioxins and PCBs. Food Chem Toxicol. 2010 Nov;48(11):3093-7.
- J M Coletta, S J Bell, A S Roman. Omega-3 Fatty Acids and Pregnancy. Rev Obstet Gynecol. 2010 Fall; 3(4): 163–171.
- J Assies, R J Mocking, F Pouwer. Maternal depression and child development after prenatal DHA supplementation. JAMA. 2011 Jan 26;305(4):360; author reply 360-1.
- M Makrides, R A Gibson, A J McPhee, L Yelland, J Quinlivan, P Ryan, DOMInO Investigative Team. Effect of DHA supplementation during pregnancy on maternal depression and neurodevelopment of young children: a randomized controlled trial. JAMA. 2010 Oct 20;304(15):1675-83.
- A Qawasmi, A Landeros-Weisenberger, J F Leckman, M H Bloch. Meta-analysis of long-chain polyunsaturated fatty acid supplementation of formula and infant cognition. Pediatrics. 2012 Jun;129(6):1141-9.
- C Campoy, M V Escolano-Margarit, T Anjos, H Szajewska, R Uauy. Omega 3 fatty acids on child growth, visual acuity and neurodevelopment. Br J Nutr. 2012 Jun;107 Suppl 2:S85-106.
- B Koletzko, I Cetin, J T Brenna, Perinatal Lipid Intake Working Group; Child Health Foundation, Diabetic Pregnant Study Group, and more. Dietary fat intakes for pregnant and lactating women. Br J Nutr. 2007 Nov;98(5):873-7.
- T A Sanders. Essential fatty acid requirements of vegetarians in pregnancy, lactation, and infancy. Am J Clin Nutr. 1999 Sep;70(3 Suppl):555S-559S.
- E E Birch, S Garfield, Y Castaneda, D Hughbanks-Wheaton, R Uauy, D Hoffman. Visual acuity and cognitive outcomes at 4 years of age in a double-blind, randomized trial of long-chain polyunsaturated fatty acid-supplemented infant formula. Early Hum Dev. 2007 May;83(5):279-84.
- C Agostoni, M Giobannini. Cognitive and visual development: influence of differences in breast and formula fed infants. Nutr Health. 2001;15(3-4):183-8.
- W W Koo. Efficacy and safety of docosahexaenoic acid and arachidonic acid addition to infant formulas: can one buy better vision and intelligence? J Am Coll Nutr. 2003 Apr;22(2):101-7.
- M J Zeilmaker, J Hoekstra, J C van Eijkeren, N de Jong. Fish consumption during child bearing age: a quantitative risk-benefit analysis on neurodevelopment. Food Chem Toxicol. 2013 Apr;54:30-4.
- L M Arterburn, H A Oken, J P Hoffman, E Bailey-Hall, G Chung, D Rom, J Hamersley, D McCarthy. Bioequivalence of Docosahexaenoic acid from different algal oils in capsules and in a DHA-fortified food. Lipids. 2007 Nov;42(11):1011-24.
- L M Arterburn, H A Oken, E Bailey Hall, J Hamersley, C N Kuratiko, J P Hoffman. Algal-oil capsules and cooked salmon: nutritionally equivalent sources of docosahexaenoic acid. J Am Diet Assoc. 2008 Jul;108(7):1204-9.
- A Glynn, M Aune, P O Darnerud, S Cnattingius, R Bjerselius, W Becker, S Lignell. Determinants of serum concentrations of organochlorine compounds in Swedish pregnant women: a cross-sectional study. Environ Health. 2007; 6: 2.
- J Colombo, S E Carlson. Is the Measure the Message: The BSID and Nutritional Interventions. Pediatrics. 2012 Jun; 129(6): 1166–1167.
- J F Gould, L G Smithers, M Makrides. The effect of maternal omega-3 (n-3) LCPUFA supplementation during pregnancy on early childhood cognitive and visual development: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Am J Clin Nutr. 2013 Mar;97(3):531-44.
Images thanks to Ian Allenden via 123RF.