Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Měly by ženy veganky užívat DHA během těhotenství?
Doporučuji všem těhotným a kojícím ženám řídit se obecně uznávaným doporučením užívat 200 mg DHA ze zdroje prostého znečištění.
Po systematickém posouzení randomizovaných studií se ukazuje, že ze suplementace DHA u těhotných a kojících žen nevyplývají jasné krátkodobé ani dlouhodobé přínosy pro psychomotorický, duševní, zrakový či fyzický vývoj.
Možná, že užívání DHA během těhotenství nemá žádný vliv, protože tělo není hloupé a chrání růst mozku dítěte čerpáním ze zásob matky. Zvýší syntézu matčiny DHA a dojde k přednostnímu transportu směrem k plodu.
Ale co když maminka nemá dostatečnou zásobu DHA? Jinými slovy, podávání DHA možná nedokázalo pomoci ženám, které jej již měly dostatek, ale možná ženy s velmi nízkým příjmem DHA by mohly mít ze suplementace přínos.
Je třeba poznamenat, že již v roce 1978 vědci naznačovali, že rostlinná strava je tou správnou volbou, pokud chceme předcházet našemu „zabijákovi“ číslo jedna. Ale kojené děti žen veganek mají významně méně DHA v krevním oběhu zřejmě z důvodu významně nižších hladin DHA v mateřském mléku. Otázkou je, jaké tyto rozdíly mají dopady.
Růst a vývoj veganských a vegetariánských děti je normální, pokud mají dostatek vitamínu B12. Není důkaz, že by jejich intelekt či nervové funkce byly narušeny. Ve skutečnosti tyto dvě studie zahrnující vegetariánské děti ukázaly, že děti mají vyšší IQ, i když to může být tím, že jejich rodiče měli lepší vzdělání. Přestože se děti zdály být v pořádku, není vyloučena možnost, že se vyskytly určité drobné rozdíly ve zrakových či nervových funkcích.
Bylo by zajímavé porovnat funkce dětí kojených vegankami oproti dětem obecné populace. Vidíte, že vegani měli hodnotu 14, vegetariáni 30 a „všežravci“ 37. Tato studie porovnávala nulovou hodnotu s 32, 64 a 96. U hodnoty 32 byl prospěch vyšší než u nulové, ale nad 32 bez efektu. To by mohlo vysvětlovat, proč obecné populaci s hodnotou nad 37 dodatečná DHA suplementace nijak neprospívá.
Ale co u hodnot okolo 14? Většina studií na této spodní úrovni nevykazovala žádnou výhodu nad nulou, i když jedna studie zjistila přínos suplementace u nízké hodnoty 5, ale to nám nijak nepomůže. I když děti kojené veganskými maminkami mají významně nižší hladinu DHA v krvi, nutně to neznamená, že mají nižší hladinu DHA i v mozku, což je místo, které nás nejvíce zajímá. Potřebujeme randomizovanou kontrolovanou studii u osob nekonzumujících ryby, kterým budeme podávat doplňky s DHA. Do té doby to bude i nadále nejisté.
Co by měly těhotné a kojící ženy, které se vyhýbají rybám, do té doby dělat? Nízký příjem DHA nemusí nutně znamenat nedostatečnou hladinu DHA u plodu, ale nová data naznačují, že některé děti mají méně DHA a těží ze suplementace jejich maminek.
A tak doporučuji těhotným a kojícím ženám, které konzumují rostlinnou stravu, pokračovat podle odsouhlasených pokynů a doplňovat DHA v dávce cca 200 mg z nekontaminované zdroje, což je např. olej z řas, pravděpodobně nejlepší zdroj pro všechny ženy s ohledem na stav okolního prostředí, aby byla minimalizována expozice toxickým látkám, jako jsou dioxiny, PCB a rtuť.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J F Gould, M Makrides, J Colombo, L G Smithers. Randomized controlled trial of maternal omega-3 long-chain PUFA supplementation during pregnancy and early childhood development of attention, working memory, and inhibitory control. Am J Clin Nutr. 2014 Apr;99(4):851-9.
- K A Mulder, D J King, S M Innis. Omega-3 fatty acid deficiency in infants before birth identified using a randomized trial of maternal DHA supplementation in pregnancy. PLoS One. 2014 Jan 10;9(1):e83764.
- J M Coletta, S J Bell, A S Roman. Omega-3 Fatty Acids and Pregnancy. Rev Obstet Gynecol. 2010 Fall; 3(4): 163–171.
- E Larque, A Gil-Sanchez, M T Prieto-Sanchez, B Koletzko. Omega 3 fatty acids, gestation and pregnancy outcomes. Br J Nutr. 2012 Jun;107 Suppl 2:S77-84.
- C Campoy, M V Escolano-Margarit, T Anjos, H Szajewska, R Uauy. Omega 3 fatty acids on child growth, visual acuity and neurodevelopment. Br J Nutr. 2012 Jun;107 Suppl 2:S85-106.
- B Koletzko, I Cetin, J Thomas Brenna, and more. Consensus Statement. Dietary fat intakes for pregnant and lactating women. British Journal of Nutrition (2007) Page 1-5.
- T A Sanders, S Reddy. The influence of a vegetarian diet on the fatty acid composition of human milk and the essential fatty acid status of the infant.
- T A Sanders, F R Ellis, J W Dickerson. Studies of vegans: the fatty acid composition of plasma choline phosphoglycerides, erythrocytes, adipose tissue, and breast milk, and some indicators of susceptibility to ischemic heart disease in vegans and omnivore controls. Am J Clin Nutr. 1978 May;31(5):805-13.
- T A Sanders. Essential fatty acid requirements of vegetarians in pregnancy, lactation, and infancy. Am J Clin Nutr. 1999 Sep;70(3 Suppl):555S-559S.
- A Schecter, P Cramer, K Boggess, J Stanley, J R Olson. Levels of dioxins, dibenzofurans, PCB and DDE congeners in pooled food samples collected in 1995 at supermarkets across the United States. Chemosphere. 1997 Mar-Apr;34(5-7):1437-47.
- E E Birch, S E Carlson, D R Hoffman, K M Fitzgerald-Gustafson, V L Fu, J R Drover, Y S Castaneda, L Minns, D K Weaton, D Mundy, J Marunycz, D A Schade. The DIAMOND (DHA Intake And Measurement Of Neural Development) Study: a double-masked, randomized controlled clinical trial of the maturation of infant visual acuity as a function of the dietary level of docosahexaenoic acid. Am J Clin Nutr. 2010 Apr;91(4):848-59.
- P C Fang, H K Kuo, C B Huang, T Y Ko, C C Chen, M Y Chung. The effect of supplementation of docosahexaenoic acid and arachidonic acid on visual acuity and neurodevelopment in larger preterm infants. Chang Gung Med J. 2005 Oct;28(10):708-15.
Images thanks to Bollepret via pixabay. Image has been modified.