Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ochrání nás tabák před Parkinsonovou chorobou?
Tabákový průmysl ukazuje na desítky studií, které údajně mají dokazovat, že užívání tabáku je spojeno s nižším výskytem Parkinsonovy choroby.
Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí nedávno oslavilo 50. výročí od vydání zprávy hlavního lékaře USA z roku 1964 o kouření, která je považována za jeden z největších úspěchů v oblasti veřejného zdraví. Byla to první z 30 takových zpráv hlavního lékaře na téma kouření.
Interní poznámky tabákového průmyslu dokumentují jejich reakci. Hlavní kritika zprávy zahrnuje informaci, že uvedené náklady na léčbu jsou přehnané. Hlavní lékař argumentuje, že kouření stojí americkou populaci miliardy, ale tabákový průmysl upozorňuje, že kouření ve skutečnosti šetří peníze zvýšením počtu lidí, kteří umírají brzy po odchodu do důchodu, takže stát nemá tak vysoké výdaje na zdravotním a sociálním pojištění. Pokud bychom měli být skutečně vlastenečtí, možná bychom měli podporovat kouření a pomáhat tak vyrovnat rozpočet.
Kritizovali také hlavního lékaře za nedostatek objektivity, pokud jde o výhody kouření. Stěží byste ve zprávě hledali byť jen náznak toho, že kouření není až tak špatné, což výrobci tabáku rádi vyzdvihovali, když o tom hovořili před Kongresem. Mezi zdravotní výhody patří „pocit pohody, spokojenosti, štěstí a mnoho dalšího“.
Přes všechno to „štěstí“, které hlavní lékař moc nezdůrazňoval, opomenul prý i zmínit fakt, že kuřáci jsou podle všeho chráněni proti Parkinsonově chorobě. Více než 50 studií za poslední půl století zcela neočekávaně ukázalo, že užívání tabáku je spojeno s nižším výskytem Parkinsonovy choroby. Nyní dokonce více než šedesát studií. Ale kuřáci pravděpodobně umírají ještě dříve, než mají šanci Parkinsonovu chorobu získat.
Ukázalo se, že tabák chrání všechny bez rozdílu věku. Je to proto, že kuřáci častěji pijí kávu? Konzumace kávy sama o sobě má ochranný účinek. Ale ochranný účinek kouření přetrvával i poté, co možný efekt z příjmu kávy byl eliminován. Dědíme dispozice k nekuřáctví i k získání Parkinsonovy nemoci? Kéž bychom tak mohli naklonovat někoho se stejnou DNA… Ale vlastně můžeme. Existují přece identická dvojčata. Korelace výskytu onemocnění přetrvávala, což svědčí o biologickém ochranném účinku kouření cigaret.
Ale možná neobvykle nízký výskyt Parkinsonovy choroby u kuřáků je příkladem opačného efektu. Možná, že kouření nechrání proti Parkinsonově chorobě; možná Parkinsonova choroba chrání proti kouření. Možná mozek pacientů s Parkinsonem snáze s kouřením přestává. Možná neschopnost začít kouřit může být prvním projevem onemocnění.
Vědci zkoumali děti vystavené tabákovému kouři jejich rodičů. Pokud by vyrostly s nižším rizikem vzniku Parkinsonovy choroby, pak by se potvrdil ochranný efekt. A přesně to se stalo. Kouření zdánlivě chrání proti Parkinsonově chorobě. Ale koho to zajímá? Jak nám to pomůže?
Více než 20 milionů Američanů zemřelo v důsledku kouření od vydání oné první zprávy hlavního lékaře. I když bychom neřešili úmrtí na rakovinu a rozedmu plic a záleželo by nám jen na našem mozku, stále bychom neměli kouřit, protože kouření je i významným rizikovým faktorem pro mozkovou mrtvici. Tak proč se tímto tématem vůbec zabývám? Možná lze výhody kouření získat bez rizika, tzn. prostřednictvím naší stravy. A tím se budeme zabývat příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- The Health Consequences of Smoking—50 Years of Progress: A Report of the Surgeon General, 2014. National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion (US) Office on Smoking and Health. Atlanta (GA): Centers for Disease Control and Prevention (US); 2014.
- M Quik. Smoking, nicotine and Parkinson's disease. Trends Neurosci. 2004 Sep;27(9):561-8.
- M F Allam, M J Campbell, A Hofman, A S Del Castillo, R Fernandez-Crehuet Navajas. Smoking and Parkinson's disease: systematic review of prospective studies. Mov Disord. 2004 Jun;19(6):614-21.
- A J Noyce, J P Bestwick, L Silveira-Moriyama, C H Hawkes, G Giovannoni, A J Lees, A Schrag. Meta-analysis of early nonmotor features and risk factors for Parkinson disease. Ann Neurol. 2012 Dec;72(6):893-901.
- M Quick, X A Perez, T Bordia. Nicotine as a potential neuroprotective agent for Parkinson's disease. Mov Disord. 2012 Jul;27(8):947-57.
- M F Allam, M J Campbell, A S Del Castillo, R Fernandez-Crehuet Navajas. Parkinson's disease protects against smoking? Behav Neurol. 2004;15(3-4):65-71.
- E J O’Reily, H Chen, H Gardener, X Gao, M A Schwarzschild, A Ascherio. Smoking and Parkinson's disease: using parental smoking as a proxy to explore causality. Am J Epidemiol. 2009 Mar 15;169(6):678-82.
- NA. Text of the Ban on Smoking in Federal Buildings Act. Calendar No. 334, 103d CONGRESS, 1st Session, H. R. 881, IN THE SENATE OF THE UNITED STATES, November 16 (legislative day, NOVEMBER 2), 1993.
- C M Tanner, S M Goldman, D A Aston, R Ottman, J Ellenberg, R Mayeux, J W Langston. Smoking and Parkinson's disease in twins. Neurology. 2002 Feb 26;58(4):581-8.
- L A Hershey, J S Perlmutter. Smoking and Parkinson disease: where there is smoke there may not be fire. Neurology. 2014 Oct 14;83(16):1392-3.
- B Ritz, P C Lee, C F Lassen, O A Arah. Parkinson disease and smoking revisited: ease of quitting is an early sign of the disease. Neurology. 2014 Oct 14;83(16):1396-402.
- D M Morens, A Grandinetti, J W Davis, G W Davis, G W Ross, L R White, D Reed. Evidence against the operation of selective mortality in explaining the association between cigarette smoking and reduced occurrence of idiopathic Parkinson disease. Am J Epidemiol. 1996 Aug 15;144(4):400-4.
- S S Nielsen, G M Franklin, W T Longstreth, P D Swanson, H CHeckoway. Nicotine from edible Solanaceae and risk of Parkinson disease. Ann Neurol. 2013 Sep;74(3):472-7.
Images thanks to tetiana Kovalenko via 123rf.