Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Mýtus o nutnosti kombinovat bílkoviny
Mýtus, že jsou rostlinné bílkoviny neúplné a je nezbytné zdroje bílkovin kombinovat, byl vyvrácen vědeckou komunitou zabývající se výživou už před desítkami let.
Všechny živiny pocházejí ze slunce nebo z půdy. Vitamin D se vytváří po expozici pokožky slunečnímu záření. Vše ostatní pochází ze země. Minerály pocházejí ze země a vitaminy z rostlin a mikroorganismů, které na ní rostou. Vápník v kravském mléce (a v devadesátikilové kostře krávy) pochází ze všech rostlin, které snědla. A ty opět vzešly z půdy. My můžeme mezistupeň vynechat a získat vápník přímo z rostlin. Odkud získáváme bílkoviny?
Bílkoviny obsahují esenciální aminokyseliny, což znamená, že je naše tělo nemůže vytvářet a musí je získat ze stravy. Ale ostatní zvířata si je taktéž sama nevytvářejí. Všechny esenciální aminokyseliny pocházejí z rostlin (a mikrobů) a všechny rostlinné bílkoviny obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Jediná skutečně „nekompletní“ bílkovina v potravinářství je želatina, které chybí aminokyselina tryptofan. Takže jediný zdroj bílkovin, na kterém nepřežijeme, je želatina od dr. Oetkera.
Jak jsem již dříve zmiňoval, lidé na rostlinné stravě mají v průměru dvojnásobný příjem bílkovin než je denní minimum. Ti, kteří nevědí, jak získávat bílkoviny z rostlinné stravy, asi nikdy neslyšeli o luštěninách. Tím jsme pokryli množství bílkovin.
Ale jaká je jejich kvalita? Tvrzení, že rostlinné bílkoviny mají nižší kvalitu než živočišné bílkoviny, pochází ze studií provedených na hlodavcích před více než sto lety. Vědci zjistili, že mláďata krys na rostlinné stravě tolik nerostou. Ale ti nerostou dobře ani na lidském mateřském mléce. Znamená to tedy, že bychom neměli kojit své děti? Směšné! Vždyť to byly přece krysy! Krysí mléko má desetkrát více bílkovin než mateřské mléko člověka, protože krysy rostou asi desetkrát rychleji než kojenci.
Je pravda, že některé rostlinné bílkoviny mají celkem nízký obsah určitých esenciálních aminokyselin. Takže zhruba před 40 lety přišel mýtus „kombinování bílkovin“ do módy. A to doslova: byl zveřejněn v únorovém čísle časopisu Vogue (Móda) v roce 1975. Bylo publikováno, že je třeba jíst bílkoviny, které se vzájemně doplňují, například rýži a fazole, aby vzájemně vyvážily své nedostatky.
Před desetiletími byl vyvrácen mýtus, že rostlinné bílkoviny nejsou kompletní, nejsou tak dobré nebo že je člověk musí vzájemně kombinovat. Všechna tato tvrzení byla odborníky na výživu odmítnuta před desítkami let, ale mnozí v medicíně o tom zřejmě neslyšeli.
Dr. John McDougall bojkotoval Americkou kardiologickou společnost v roce 2001 kvůli publikaci, která zpochybňovala úplnost rostlinných bílkovin. Naštěstí později její zástupci uznali, že rostlinné bílkoviny nám mohou poskytnout všechny esenciální aminokyseliny. Není vůbec nutné je kombinovat s dalšími doplňujícími bílkovinami.
Ukazuje se, že naše tělo není hloupé. Udržuje si hladinu určitého množství volných aminokyselin, které provádí kombinování bílkovin za nás, nemluvě o tom, že má pro bílkoviny velmi efektivní recyklační program. Zhruba 90 g bílkovin je každý den uvolněno do zažívacího traktu ze zásob v našem těle, aby mohly být rozloženy a poté opět složeny. Naše tělo může kombinovat aminokyseliny tak, jak zrovna potřebujeme.
Je prakticky nemožné konzumovat nezpracované rostlinné potraviny s dostatečným množstvím kalorií a nezískat dostatečné množství bílkovin. Konzumenti rostlinné stravy tak si nemusejí ani v nejmenší míře dělat starost o získání dostatku aminokyselin z rostlinných bílkovin, které tvoří naši stravu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- T A Davis, H V Nguyen, R Garcia-Bravo, M L Fiorotto, E M Jackson, D S Lewis, D R Lee, R J Reeds. Amino acid composition of human milk is not unique. J Nutr. 1994 Jul;124(7):1126-32.
- T B Osborne, L B Mendel. Amino-acids in nutrition and growth. Abtlerhdden: Zeitschr. f. phvsiol. Chem., Ixxvii, p. 27, 1912.
- P J Moughan, S M Rutherfurd, C A Montoya, L A Dave. Food-derived bioactive peptides--a new paradigm. Nutr Res Rev. 2014 Jun;27(1):16-20.
- P J Moughan, S M Rutherfurd. Gut luminal endogenous protein: implications for the determination of ileal amino acid digestibility in humans. Br J Nutr. 2012 Aug;108 Suppl 2:S258-63.
- P Sengupta. The Laboratory Rat: Relating Its Age With Human's. Int J Prev Med. 2013 Jun;4(6):624-30.
- V R Young, P L Pellett. Plant proteins in relation to human protein and amino acid nutrition. Am J Clin Nutr. 1994 May;59(5 Suppl):1203S-1212S.
- J McDougall. Plant foods have a complete amino acid composition. Circulation. 2002 Jun 25;105(25):e197; author reply e197.
- P B Ramarao, H W Norton, B C Johnson. THE AMINO ACIDS COMPOSITION AND NUTRITIVE VALUE OF PROTEINS. V. AMINO ACID REQUIREMENTS AS A PATTERN FOR PROTEIN EVALUATION. J Nutr. 1964 Jan;82:88-92.
- H N Munro. CHAPTER 34 – Free Amino Acid Pools and Their Role in Regulation. Mammalian Protein Metabolism. 1970. 299–386.
- N Rizzo, K Jaceldo-Siegl, J Sabate, G E Fraser. Nutrient Profiles of Vegetarian and Nonvegetarian Dietary Patterns. Journal of Academy of Nutrition and Dietetics. 2013 Dec;113(12):1610–1619.
Images thanks to Mark Pouley, Steven Zolneczko, and PSC1121-GO via Flickr.