Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zhubněte kilogram na posezení: Na způsob miocénu
Naše tělo se miliony let vyvíjelo pro příjem rostlinné stravy. Co by se stalo, kdyby se vědci pokusili v laboratoři napodobit naši pravěkou stravu?
Doba paleolitu, doba kamenná, sahá pouze asi dva miliony let zpátky. Lidé a ostatní lidoopi se za posledních 20 milionů let neustále vyvíjeli, už od počátku doby miocénu. Slýcháme hodně o paleolitické stravě, ale ta představuje jen posledních 10 % našeho evolučního vývoje. Ale co těch prvních 90 %?
Všeobecně se má za to, že v době miocénu lidé jedli převážně rostlinnou stravu s vysokým obsahem vlákniny. Značnou část doby vývoje naší rodiny jsme jedli to, co zbytek našich velkých opičích bratranců, tedy listy, stonky, výhonky (jinými slovy zeleninu), a dále ovoce, semena a ořechy. Trávicí trakt lidí a lidoopů je anatomicky velmi podobný. Ve skutečnosti i naše DNA je vzájemně velmi podobná. Co tedy jedí?
Do značné míry vegetariánskou stravu s vysokým podílem ovoce a zeleniny. Jen do značné míry vegetariánskou? Je známo, že šimpanzi loví, zabíjejí a svou kořist jedí, ale příjem potravin živočišného původu je u šimpanzů na velmi nízké úrovni. Pouze 1,7 % obsahu jejich stolice prokazuje příjem potravy živočišného původu; to bylo zjištěno na základě osmi let práce a sběru téměř 2000 vzorků fekálií. Tedy i ti nejvíce masožraví lidoopi jedí stravu z 98 % rostlinného původu. Můžeme být nejblíže ke stravě šimpanzů bonobo, to jsou jedni z méně známých velkých lidoopů, kteří jedí stravu téměř výhradně na rostlinné bázi. Dokonce i paleolitičtí lovci a sběrači museli zdlouhavě sbírat rostliny, aby získali více než 100 gramů vlákniny denně.
Co se stane, když lidem nasadíte skutečnou paleolitickou stravu? Ne stravu podle časopisů, kterou koupíte v supermarketu a zaplatíte u pokladny, ani dietu pračlověka z online blogu, ale skutečnou stravu s obsahem vlákniny 100 g a více. Nebo ještě lépe miocénskou stravu zohledňující posledních 20 milionů let evoluce od doby, kdy jsme se rozešli s naším společným předkem.
Dr. David Jenkins a jeho kolegové to vyzkoušeli. Testovali účinky stravy s velmi vysokým obsahem vlákniny, mluvíme o 150 gramech denně, tedy mnohem více, než doporučených 20 až 30 gramů na den. Ale 150 gramů běžně populace v Africe ve vesnicích konzumovala. Populace téměř úplně prostá mnohých našich chronických smrtelných nemocí, jako jsou rakovina tlustého střeva a onemocnění srdce.
Podívejme se na to blíže: moc se s tím nepárali. Co máte dnes na oběd? Ach, půl kila zelí. Jistě, konzumace velkého množství ovoce, zeleniny a ořechů nemusí být vždy velmi uspokojující, že? Spokojenost s touto stravou však získala maximální hodnocení; 3 body z 3 od každého ze všech 10 subjektů studie. Proč? Protože všechny diety byly navrženy tak, aby se nesnižovala hmotnost. Nechtěli hubnutím zkreslovat data. Kvůli konzumaci potřebného množství kalorií z rostlinných zdrojů museli účastníci jíst asi pět kilogramů jídla denně. Není tedy divu, že výsledkem bylo největší množství stolice, které kdy bylo zaznamenáno v lékařské literatuře, v případě mužů překračující kilogram za den.
Znáte případy, kdy lidé v průběhu hubnutí zhubnou kilogram za týden? Zde zhubli kilogram za jeden den. Ale to není jediný rekordní pokles. V průběhu pouhých dvou týdnů klesla hladina LDL cholesterolu o 33 %. A to i bez jakékoliv ztráty hmotnosti. Hladina špatného cholesterolu klesla o třetinu během dvou týdnů, což je nejvýraznější pokles, jaký jsem kdy viděl u jakékoliv dietní intervence. Lepší než vegetariánská strava na bázi škrobu, lepší než vegetariánská strava s nízkým obsahem nasycených tuků, kterou doporučuje Americká kardiologická společnost. Snížení cholesterolu ekvivalentní terapeutické dávce léčiv ze skupiny statinů. Člověk užívá léky na snížení cholesterolu, přestože by stačilo jíst více přirozené potravy.
Jedli jsme 100 gramů vlákniny denně po milióny let. Podobně, jako tomu je dnes u populací, které netrpí mnoha našimi chronickými onemocněními. Nemusíme to nazývat stravou s velmi vysokým podílem vlákniny. Možná, že to, co jíme, je třeba považovat za stravu s nedostatečným množstvím vlákniny. Možná je normální jíst 100 gramů vlákniny denně. Možná je normální být bez srdečních chorob. Možná je normální být bez zácpy, hemoroidů, divertikulitidy, zánětu slepého střeva, rakoviny tlustého střeva, obezity, diabetu 2. typu a všech ostatních nemocí západní civilizace.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- V M Oelze, B T Fuller, M P Richards, B Fruth, M Surbeck, J J Hublin, G Hohmann. Exploring the contribution and significance of animal protein in the diet of bonobos by stable isotope ratio analysis of hair. Proc Natl Acad Sci U S A. 2011 Jun 14;108(24):9792-7.
- K M Tuohy, L Conterno, M Gasperotti, R Viola. Up-regulating the human intestinal microbiome using whole plant foods, polyphenols, and/or fiber. J Agric Food Chem. 2012 Sep 12;60(36):8776-82.
- K M Tuohy, C Gougoulias, Q Shen, G Walton, F Fava, P Ramnani. Studying the human gut microbiota in the trans-omics era--focus on metagenomics and metabonomics. Curr Pharm Des. 2009;15(13):1415-27.
- S B Eaton, M Konner. Paleolithic nutrition. A consideration of its nature and current implications. N Engl J Med. 1985 Jan 31;312(5):283-9.
- D J Jenkins, C W Kendall, D G Popovich, E Vidgen, C C Mehling, V Vuksan, T P Ransom, A V Rao, R Rosenberg-Zand, N Tariq, P Corey, P J Jones, M Raeini, J A Story, E J Furumoto, D R Illingworth, A S Pappu, P W Connelly. Effect of a very-high-fiber vegetable, fruit, and nut diet on serum lipids and colonic function. Metabolism. 2001 Apr;50(4):494-503.
- D G Popovich, D J Jenkins, C W Kendall, E S Dierenfeld, R W Carroll, N Tariq, E Vidgen. The western lowland gorilla diet has implications for the health of humans and other hominoids. J Nutr. 1997 Oct;127(10):2000-5.
- R E Ley, C A Lozupone, M Hamady, R Knight, J I Gordon. Worlds within worlds: evolution of the vertebrate gut microbiota. Nat Rev Microbiol. 2008 Oct;6(10):776-88.
- C E G Tutin, M Fernandez. Composition of the diet of chimpanzees and comparisons with that of sympatric lowland gorillas in the lopé reserve, gabon. American Journal of Primatology Volume 30, Issue 3, pages 195–211, 1993.
- D J Jenkins, C W Kendall. The garden of Eden: plant-based diets, the genetic drive to store fat and conserve cholesterol, and implications for epidemiology in the 21st century. Epidemiology. 2006 Mar;17(2):128-30.
- HC Trowell, DP Burkitt. The development of the concept of dietary fibre. Mol Aspects Med. 1987;9(1):7-15.
Image thanks to RyanMcGuire via Pixabay.