Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Má smysl přejít z bílé rýže na rýži natural?
Co se stane, když vědci otstují hnědou rýži v randomizované kontrolované křížové studii?
V roce 2012 byla zveřejněna metaanalýza zabývající se vlivem konzumace bílé rýže na cukrovku, a to zvláště v asijských zemích, jak jsem zkoumal již dříve. Ale i v USA, kde jíme mnohem méně bílé rýže, byla její pravidelná spotřeba spojena s vyšším rizikem cukrovky 2. typu.
Oproti tomu byla rýže natural spojena s nižším rizikem výskytu, a to po kontrole dalších faktorů z oblasti výživy a životního stylu, jako třeba kouření a pohyb, konzumace masa, ovoce a zeleniny. Bylo odhadnuto, že nahrazení i jen jedné třetiny porce z celkového denního množství rýže stejným množstvím rýže natural může snížit riziko diabetu o 16 %.
Tato metaanalýza byla zveřejněna v roce 2012. Jedna studie ze Španělska naznačuje, že konzumaci bílé rýže lze spojit se sníženým rizikem diabetu. Ale ve srovnání s jinými studiemi byla tato jen malá, byly v ní jen stovky lidí, na rozdíl od tisíců v jiných studiích. Ve Španělsku se rýže obvykle konzumuje ve formě paelly, která bývá okořeněna šafránem a ten může mít terapeutický potenciál proti cukrovce. Konzumenti bílé rýže také jedli více fazolí, které mají také antidiabetické vlastnosti.
Tohle vám pomůže uvědomit si, jak je těžké vyvodit vztahy příčiny a následku v populačních studiích, protože nemůžete kontrolovat vše. Ano, můžete mít pod kontrolou váhu, kouření, alkohol, cvičení atd., ale možná lidé, kteří jsou dost chytří, aby jedli rýži natural, jsou také dost inteligentní, aby si zapínali bezpečnostní pásy, nosili helmy na kolo, nainstalovali si detektory kouře a skoncovali s bungee jumpingem. To, co potřebujeme, je způsob, jak financovat randomizované intervenční studie, kde bychom nechali lidi přejít z bílé rýže na rýži natural a pak se podívali, co se stane. Do té doby zůstanou účinky spotřeby bílé rýže na vývoj diabetu 2. typu nejasné. Ale takové studie jsme neměli… Tedy až dosud.
Ženy s nadváhou byly náhodně rozděleny do dvou skupin, jedna skupina dostávala šálek vařené bílé rýže každý den, druhá šálek vařené rýže natural po dobu šesti týdnů. A pak se skupiny prostřídaly – skupina, která jedla bílou rýži, přešla na rýži natural a naopak. A když tyto ženy jedly rýži natural, dosáhly podstatně VĚTŠÍ ztráty hmotnosti, zejména kolem pasu a boků. Snížil se jim také krevní tlak a měly méně zánětů. Podobné účinky byly zjištěny i u prediabetiků. Nahrazení bílé rýže rýží natural vedlo k podstatně většímu úbytku hmotnosti, zhubnutí v pase a lepšímu krevnímu tlaku.
Rýže natural nemusí pomoci jen s tím, abyste se zbavili tuku na břiše, může také pomoci zachovat funkčnost vašich tepen. Víme, že vysoká hladina cukru v krvi může způsobit ztuhnutí našich tepen tím, že sníží jejich schopnost uvolnit se, a to během hodiny až na polovinu, ať už jste diabetik, máte prediabetes, nebo nemáte cukrovku vůbec. Ačkoli u diabetiků už jsou jejich tepny ve špatné kondici a takové i zůstávají. Víme, že rýže natural může mít v porovnání s bílou rýži účinek na snížení cukru v krvi, takže… Může přechod na rýži natural pomoci zachovat funkčnost artérií?
U lidí s metabolickým syndromem dochází během jedné hodiny poté, co snědí šálek vařené bílé rýže k poklesu funkce tepen, ale když snědí rýži natural, tak k tomu nedojde. Navzdory všem výhodám celozrnné rýže preferují lidé v Asii často bílou rýži, a to proto, že je jemnější a chutnější než rýže natural. Ale když se zaměříme na skupinu dospělých Číňanů, jen minimum z nich rýži natural vůbec někdy vyzkoušelo. Před tím, než rýži natural ochutnali, se většina účastníků domnívala, že je horší než bílá, a to jak z hlediska chuti, tak z hlediska kvality. Tak jim vědci nějakou naservírovali. A poté, co ji účastníci opravdu ochutnali a něco se o ní dozvěděli, většina z nich změnila názor.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M Shimabukuro, M Higa, R Kinjo, K Yamakawa, H Tanaka, C Kozuka, K Yabiku, S Taira, M Sata, H Masuzaki. Effects of the brown rice diet on visceral obesity and endothelial function: the BRAVO study. Br J Nutr. 2014 Jan 28;111(2):310-20.
- Q Sun, D Spiegelman, R M van Dam, M D Holmes, V S Malik, W C Willett, F B Hu. White rice, brown rice, and risk of type 2 diabetes in US men and women. Arch Intern Med. 2010 Jun 14;170(11):961-9.
- M Kazemzadeh, S M Safavi, S Nematollahi, Z Nourieh. Effect of Brown Rice Consumption on Inflammatory Marker and Cardiovascular Risk Factors among Overweight and Obese Non-menopausal Female Adults. Int J Prev Med. 2014 Apr;5(4):478-88.
- F Soriguer, N Colomo, G Olveira, E García-Fuentes, I Esteva, M S Ruiz de Adana, S Morcillo, N Porras, S Valdés, G Rojo-Martínez. White rice consumption and risk of type 2 diabetes. Clin Nutr. 2013 Jun;32(3):481-4.
- G Zhang, V S Malik, S Pan A, Kumar, M D Holmes, D Spiegelman, X Lin, F B Hu. Substituting brown rice for white rice to lower diabetes risk: a focus-group study in Chinese adults. J Am Diet Assoc. 2010 Aug;110(8):1216-21.
- L N Panlasigui, L U Thompson. Blood glucose lowering effects of brown rice in normal and diabetic subjects. Int J Food Sci Nutr. 2006 May-Jun;57(3-4):151-8.
- E A Hu, A Pan, V Malik, Q Sun. White rice consumption and risk of type 2 diabetes: meta-analysis and systematic review. BMJ. 2012 Mar 15;344:e1454.
- B Wang, R Medapalli, X Jin, C Weijingi, C Xue, J C He, J Uribarr. Effects of a whole rice diet on metabolic parameters and inflammatory markers in prediabetes. Clinical Nutrition ESPEN February 2013Volume 8, Issue 1, Pages e15–e20.
- H Kawano, T Motoyama, O Hirashima, N Hirai, Y Miyao, T Sakamoto, K Kugiyama, H Ogawa, H Yasue. Hyperglycemia rapidly suppresses flow-mediated endothelium-dependent vasodilation of brachial artery. J Am Coll Cardiol. 1999 Jul;34(1):146-54.
- B Neal. White rice and risk of type 2 diabetes. BMJ. 2012 Mar 15;344:e2021.
- C Kang, H Lee, E S Jung, R Seyedian, M Jo, J Kim, J S Kim, E Kim. Saffron (Crocus sativus L.) increases glucose uptake and insulin sensitivity in muscle cells via multipathway mechanisms. Food Chem. 2012 Dec 15;135(4):2350-8.
- P Singhal, G Kaushik, P Mathur. Antidiabetic potential of commonly consumed legumes: a review. Crit Rev Food Sci Nutr. 2014;54(5):655-72
Image thanks to suc via Pixabay