Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jaká strava nejlépe snižuje účinky vystavení ftalátům?
Nejvyšší hladiny ftalátů, plastových chemikálií narušujících hormonální systém, nacházíme v mase, tucích a mléčných výrobcích.
Ftaláty jsou chemikálie, které narušují hormony a jsou spojené s řadou nepříznivých účinků na zdraví, jako je narušení vývoje novorozenců a dětí. U dospělých mohou ovlivnit reprodukční zdraví u mužů, endometriózu u žen a jsou spojeny s nárůstem břišního tuku u mužů i žen.
Vzhledem k rostoucímu množství důkazů ohledně toho, jak je propojeno vystavení ftalátům se škodlivými následky, je důležité uvědomit si hlavní zdroje této expozice. Nejdůležitějším z nich je strava, protože pokud máte skupinu lidí a na několik dní je přimějete přestat jíst, získáte významný pokles hladin ftalátů v jejich moči. Jenže hladovět se dá jen těch pár dní.
Naštěstí můžeme vidět podobné poklesy u lidí, kteří několik dní konzumovali stravu rostlinného původu, což nám napovídá, kde se nachází většina ftalátů. Nejvyšší úrovně byly nalezeny v mase, tucích a mléčných výrobcích. Drůbež pak vychází jako nejvíce kontaminovaná z celé této skupiny. Obsahovala jedny z nejvyšších úrovní, jaké byly kdy zaznamenány.
Existují však zeměpisné výjimky. Ve Velké Británii dopadly nejhůře ryby. A v Belgii se zdá, že nic nedokáže porazit sobí maso. V USA to ale je drůbež. Zjištění, že spotřeba vajec je také významně spojená s hladinami ftalátů naznačuje, že samotná kuřata mohou být kontaminována a není to jen plastem, ve kterém jsou v obchodě zabalena. Nemusí tomu tak ale být v případě mléka.
S vědomím toho, že tyto chemikálie mohou být škodlivé, vzali výzkumníci v Seattlu deset rodin a na pět dní jim kompletně nahradili jídelníček čerstvými biopotravinami, žádné obaly, ničeho se nedotkly plasty, bio mléko dodávané ve skle. Dokonce i přepravky na jídlo byly ze dřeva namísto plastu. Bylo to jako studovat půst, aby se zjistilo, jakou roli má vyloučení zpracovaných potravin na snížení hladin ftalátů, protože nikdo nechce přejít na čistě rostlinnou stravu, nebo přestat jíst úplně. Na těchto úrovních rodiny začínaly, než jim byl změněn jídelníček. A tady skončily, týden po experimentu, když se vrátily na svou původní stravu. Otázka je, co se stalo mezi tím?
Tím, že jedli čerstvé a biopotraviny jejich hladiny ftalátů vzrostly. Dramatické a nečekané zvýšení u jednoho z nejvíce toxických ftalátů. A ne jen tak trochu, ale 2000% nárůst. Takže byly otestovány všechny potraviny a jedna z nich přesahovala hodnoty; byly to mléčné výrobky. Byť většina ftalátů evidentně nepochází z krávy, pocházejí z hadiček. Pokud dojíte krávu ručně, což už dnes nedělají ani Amišové, hladiny ftalátů v mléce jsou nízké, ale pokud dojíte krávy dojičkou, do mléka se dostanou ftaláty z hadiček. A tak konečné úrovně mohou záviset více na trubičkách než na tom, čím jsou krávy krmeny. Zatímco u kuřat si nejsme jisti, jak se do nich ftaláty dostanou.
Tato studie byla provedena u dospělých. Nedávno jsme se dozvěděli, odkud se berou v našich dětech. Bylo zjištěno téměř totéž – většinou z masa, drůbeže a ryb. A opět se ukázala drůbež jako nejhorší, zatímco spotřeba sóji byla spojena s výrazně nižšími úrovněmi. Ale o jaké expozici mluvíme? Bylo spočítáno, jaké jsou typické expozice pro kojence, dospívající a ženy. Jaké je to v porovnání s aktuálními doporučeními?
Referenční dávka EPA, což je něco jako maximální přípustná prahová hodnota, je 20 na základě rizika pro játra. Evropa uvádí svůj maximální denní příjem pro toxicitu ve varlatech na hodnotě 50. Typická kojenecká strava tak překračuje bezpečnostní úroveň EPA, zatímco ve stravě s vysokým obsahem masa a mléčných výrobků bylo toto množství přibližně čtyřnásobné. U dospívajících strava s vysokým obsahem masa a mléčných výrobků také překročila referenční dávku EPA. Strava s vysokou spotřebu masa a mléčných výrobků vyústila v dvojnásobné zvýšení expozice. A všechny jídelníčky všech skupin překročily přípustné denní dávky odvozené americkou Komisí spotřebitelů pro výrobky a bezpečnost, v souvislosti s vlivem na problémy s produkcí spermií. Strava s vysokou spotřebu masa a mléka může také překročit přípustný příjem ftalátů pro riziko porodních defektů u dětí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- T Fierens, A Standaert, C Cornelis, I Sioen, S De Henauw, H Willems, M Bellemans, M De Maeyer, M Van Holderbeke. A semi-probabilistic modelling approach for the estimation of dietary exposure to phthalates in the Belgian adult population. Environ Int. 2014 Dec;73:117-27.
- S E Serrano, J Braun, L Trasande, R Dills, S Sathyanarayana. Phthalates and diet: a review of the food monitoring and epidemiology data. Environ Health. 2014 Jun 2;13(1):43.
- E L Bradley, R A Burden, K Bentayeb, M Driffield, N Harmer, D N Mortimer, D R Speck, J Ticha, L Castle. Exposure to phthalic acid, phthalate diesters and phthalate monoesters from foodstuffs: UK total diet study results. Food Addit Contam Part A Chem Anal Control Expo Risk Assess. 2013;30(4):735-42.
- J A Colacino, T R Harris, A Schecter. Dietary intake is associated with phthalate body burden in a nationally representative sample. Environ Health Perspect. 2010 Jul;118(7):998-1003.
- L Trasande, S Sathyanarayana, M J Messito, R S Gross, T M Attina, A L Mendelsohn. Phthalates and the diets of U.S. children and adolescents. Environ Res. 2013 Oct;126:84-90.
- S Sathyanarayana, G Alcedo, B E Saelens, C Zhou, R L Dills, J Yu, B Lanphear. Unexpected results in a randomized dietary trial to reduce phthalate and bisphenol A exposures. J Expo Sci Environ Epidemiol. 2013 Jul;23(4):378-84.
- A Schecter, M Lorber, Y Guo, Q Wu, S H Yun, K Kannan, M Hommel, N Imran, L S Hynan, D Cheng, J A Colacino, L S Birnbaum. Phthalate concentrations and dietary exposure from food purchased in New York State. Environ Health Perspect. 2013 Apr;121(4):473-94.
- K Ji, Y Lim Kho, Y Park, K Choi. Influence of a five-day vegetarian diet on urinary levels of antibiotics and phthalate metabolites: a pilot study with "Temple Stay" participants. Environ Res. 2010 May;110(4):375-82.
- L Castle, J Gilbert, T Eklund. Migration of plasticizer from poly(vinyl chloride) milk tubing. Food Addit Contam. 1990 Sep-Oct;7(5):591-6.
- H M Koch, M Lorber, K L Christensen, C Pälmke, S Koslitz, T Brüning. Identifying sources of phthalate exposure with human biomonitoring: results of a 48h fasting study with urine collection and personal activity patterns. Int J Hyg Environ Health. 2013 Nov;216(6):672-81.
Image thanks to Serdar Basak via 123rf.