Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Švestky proti osteoporóze
Zelenina a ovoce, například sušené švestky, mohou pomoci s budováním silnějších kostí.
Jsme uprostřed epidemie osteoporózy. Má ji 10 milionů Američanů a jedna ze tří starších žen ji dostane. Naléhavě potřebujeme strategie v oblasti veřejného zdraví, abychom udržovali zdravé kosti a zabraňovali osteoporóze. Mohlo by být ovoce a zelenina tou nečekanou přirozenou odpovědí na otázku prevence osteoporózy?
Důkazy z různých studií důrazně poukazují na pozitivní propojení mezi konzumací ovoce a zeleniny a indexem zdraví kostí, jako je minerální hustota kostí. A síla tohoto vlivu u starších žen je působivá: zdvojnásobení příjmu ovoce bylo spojeno s pětiprocentním zvýšením mineralizací páteře. Totéž platí i pro mladé ženy. A když jíte v dětství hodně ovoce, může to ochránit vaše kosti pro celý váš život, na rozdíl od příjmu mléka, které na to nemá vliv, jak jsem už odhalil dříve. Zdraví kostí není jen o vápníku. Existuje několik klíčových živin v ovoci, zelenině a luštěninách, které jsou spojené s lepší minerální hustotou kostí. Ale vede to k nižšímu riziku zlomeniny krčku?
Ve studii The Singapore Chinese Health Study vědci zjistili, že strava bohatá na potraviny rostlinného původu, zejména zeleninu, ovoce a luštěniny, jako je sója, může skutečně snížit riziko zlomeniny krčku. Ale proč?
Základním mechanismem postmenopauzální osteoporózy je nerovnováha mezi zastavením růstu kosti a tvorbou kosti. Oxidační stres může v této rovnováze hrát určitou roli. Existují dva typy kostních buněk: osteoblasty, které vytvářejí kosti a osteoklasty, které kosti rozpouštějí. Osteoblasty neustále vytvářejí novou kost, zatímco osteoklasty odlupují starou kost. Používají k tomu volné radikály, což je jakési molekulární dláto, které má odštípnout naši kost. Příliš mnoho volných radikálů v našem systému může vést k nadměrnému poškození kosti. Ženy, které trpí osteoporózou, mají evidentně sníženou obranu proti antioxidantům. U některých starších žen s osteoporózou bylo zjištěno, že mají trvale nižší hladiny všech testovaných přírodních antioxidantů.
Protože větší množství volných radikálů může přispět ke ztrátě kostní hmoty, je důležité objasnit potenciální úlohu, jakou má ovoce bohaté na antioxidanty ve zmírnění ztrát kostní hmoty, která následně vedou k rozvoji osteoporózy. Myšlenka je taková, že ovoce podporuje tvorbu buněk, které budují kosti, a snižuje tvorbu buněk, které kosti rozpouštějí, čímž dochází k rovnováze v kostní hmotě.
Takže pojďme otestovat ovoce. Které vybereme? Byly vybrány sušené švestky, protože mají jednu z nejvyšších úrovní antioxidantů mezi běžně konzumovaným ovocem a zeleninou, a také proto, že výzkumníci dostali grant od California Dried Plum Board. Když pomyslíte na švestky, napadnou vás střeva, a ne kosti, ale před více než deseti lety vědci z Oklahoma State University zkoušeli podávat tucet švestek denně skupince žen, které už měly po menopauze. Kontrolní skupina dostávala tucet sušených jablečných křížal. Po třech měsících pouze ty subjekty, které konzumovaly švestky, dosáhly výrazného zvýšení enzymových markerů tvorby kosti, i když švestky zřejmě neměly vliv na markery rozpadu kostí. Švestky tedy mohou pomoci spíše při vytváření kostí, než aby bránily ztrátě kostní hmoty. To bylo naopak zjištěno u mandlí. Takže možná směs švestek a mandlí může být v pořádku.
S tímto nárůstem hodnot indexů tvorby kostí, můžeme očekávat, že vzhledem k tomuto zlepšení by v případě vypracování nějaké delší studie mohl být skutečně vidět dopad na minerální hustotu kostí. A o devět let později se taková studie uskutečnila. Dvanáct měsíců na sušených švestkách versus jablečných křížalách. Zdálo se, že oba tyto režimy založené na sušeném ovoci přinášely ochranné účinky, i když švestky fungovaly lépe v pažích, kostech a páteři. Takže členové rady zabývající se marketingem prodeje sušených švestek chtěli, aby se každý dozvěděl, že sušené švestky jsou nejúčinnějším plodem jak pro prevenci, tak při nahrazování ztrát kostní hmoty.
Byly však testovány jen dva druhy ovoce: švestky a jablka. Ale pokud v tom uspějí také jiné rostliny, přístup „ovoce a zelenina“ může poskytnout velmi citlivou a přírodní alternativní terapii při léčbě osteoporózy. Tento přístup pravděpodobně bude mít mnoho dalších přínosů spojených se zdravím. Jediné, co musíme udělat, je přesvědčit lidi, aby se jím skutečně začali řídit.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- C L Shen, V von Bergen, M C Chyu, M R Jenkins, H Mo, C H Chen, I S Kwun. Fruits and dietary phytochemicals in bone protection. Nutr Res. 2012 Dec;32(12):897-910.
- Z Dai, L M Butler, R M van Dam, L W Ang, J M Yuan, W P Koh. Adherence to a vegetable-fruit-soy dietary pattern or the Alternative Healthy Eating Index is associated with lower hip fracture risk among Singapore Chinese. J Nutr. 2014 Apr;144(4):511-8.
- A N Sontakke, R S Tare. A duality in the roles of reactive oxygen species with respect to bone metabolism. Clin Chim Acta. 2002 Apr;318(1-2):145-8.
- C Cervellati, G Bonaccorsi, E Cremonini, A Romani, E Fila, M C Castaldini, S Ferrazzini, M Giganti, L Massari. Oxidative stress and bone resorption interplay as a possible trigger for postmenopausal osteoporosis. Biomed Res Int. 2014;2014:569563.
- S A New, S P Robins, M K Campbell, J C Martin, M J Garton, C Bolton-Smith, D A Grubb, S J Lee, D M Reid. Dietary influences on bone mass and bone metabolism: further evidence of a positive link between fruit and vegetable consumption and bone health? Am J Clin Nutr. 2000 Jan;71(1):142-51.
- S A Lanham-New. Fruit and vegetables: the unexpected natural answer to the question of osteoporosis prevention? Am J Clin Nutr. 2006 Jun;83(6):1254-5.
- C J Prynne, G D Mishra, M A O'Connell, G Muniz, M A Laskey, L Yan, A Prentice, F Ginty. Fruit and vegetable intakes and bone mineral status: a cross sectional study in 5 age and sex cohorts. Am J Clin Nutr. 2006 Jun;83(6):1420-8.
- D Maggio, M Barabani, M Pierandrei, M C Polidori, M Catani, P Mecocci, U Senin, R Pacifici, A Cherubini. Marked decrease in plasma antioxidants in aged osteoporotic women: results of a cross-sectional study. J Clin Endocrinol Metab. 2003 Apr;88(4):1523-7.
- O Altindag, O Erel, N Soran, H Celik, S Selek. Total oxidative/anti-oxidative status and relation to bone mineral density in osteoporosis. Rheumatol Int. 2008 Feb;28(4):317-21.
- M Stacewicz-Sapuntzakis, P E Bowen, E A Hussain, B I Damayanti-Wood, N R Farnsworth. Chemical composition and potential health effects of prunes: a functional food? Crit Rev Food Sci Nutr. 2001 May;41(4):251-86.
- B H Arjmandi, D A Khalil, E A Lucas, A Georgis, B J Stoecker, C Hardin, M E Payton, R A Wild. Dried plums improve indices of bone formation in postmenopausal women. J Womens Health Gend Based Med. 2002 Jan-Feb;11(1):61-8.
- S Hooshmand, B H Arjmandi. Viewpoint: dried plum, an emerging functional food that may effectively improve bone health. Ageing Res Rev. 2009 Apr;8(2):122-7.
- S Hooshmand, S C Chai, R L Saadat, M E Payton, K Brummel-Smith, B H Arjmandi. Comparative effects of dried plum and dried apple on bone in postmenopausal women. Br J Nutr. 2011 Sep;106(6):923-30.
- M Stacewicz-Sapuntzakis. Dried plums and their products: composition and health effects--an updated review. Crit Rev Food Sci Nutr. 2013;53(12):1277-302.
- S Hooshmand. J R Brisco, B H Arjmandi. The effect of dried plum on serum levels of receptor activator of NF-κB ligand, osteoprotegerin and sclerostin in osteopenic postmenopausal women: a randomised controlled trial. Br J Nutr. 2014 Jul 14;112(1):55-60.
Image thanks to bykst via Pixabay.