Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejsilnější fytoestrogen je v pivu
Důvodem, proč ženy manipulující s chmelem dostávají menstruaci, je obsah fytoestrogenu, který nakonec skončí i v pivu, nazývá se 8-prenylnaringenin (8-PN).
Proč mužům alkoholikům rostou prsa a mají další ženské rysy?
Víme, že estrogeny produkují feminizaci a naše játra odstraňují estrogeny z těla, a tak se původně myslelo, že poškození jater vyvolané alkoholem vede k zadržení přebytku estrogenů. Problémem bylo, že když byly změřeny hladinu estrogenu, nebyly zvýšené, a to dokonce ani u těch s cirhózou jater. Zdálo se, že estrogeny jsou z těla normálně vylučovány. A také se mužům začala zmenšovat varlata dokonce i před závažným onemocněním jater. Zvažovala se tedy alternativní vysvětlení.
Pokud to není způsobeno estrogeny, produkovanými endogenně, což znamená uvnitř těla, možná jsou alkoholici vystaveni exogenním estrogenním látkám z potravy, třeba fytoestrogenům obsaženým v rostlinách, ze kterých se vyrábějí alkoholické nápoje.
Objev, že by rostliny mohly obsahovat hormonální sloučeniny, byl učiněn v roce 1951 dvěma australskými chemiky, kteří byli pověřeni zjišťováním příčiny epidemie neplodnosti u ovcí, která ničila národní průmysl zpracování vlny. Trvalo jim to deset let, ale nakonec zjistili příčinu, sloučeninu přítomnou v jednom druhu jetele, zvanou genistein, ten samý fytoestroegen, který se nachází v sójových bobech.
Na internetu si můžete o této obávané jetelové nemoci přečíst na webových stránkách šiřitelů poplašných zpráv, ale všimněte si, že nikdy nehovoří o rozdílech v dávkování. Chcete-li dostat tolik, kolik ovce dostávají z jetele, budete muset vypít více než tisíc kartonů sójového mléka, sníst 8000 sójových hamburgerů, nebo skoro 360 kg tofu denně.
To neznamená, že se nemůžete předávkovat. Ve zdravotnické literatuře existují dva případy feminizačních účinků spojených s jídlem, způsobených s pouze 14 až 20 porcemi sójových jídel denně. Ale v rozumných dávkách, nebo dokonce výrazně vyšších, než je jedna nebo dvě porce denně, které jedí asijští muži, sójové fytoestrogeny nemají na muže feminizační účinky.
Takže v roce 1951 jsme zjistili, že rostlinné sloučeniny mohou být estrogenní. Aha, dva němečtí vědci si všimli, že je to možná důvod, proč ženy, které pracují s chmelem, začnou menstruovat. A skutečně: v chmelu, což je hořké činidlo používané k výrobě piva, zjistili estrogenní aktivitu. Nalezli stopové množství sójových fytoestrogenů, ale v tak malém množství, že by se u piva neočekávalo, že bude mít estrogenní účinek. Ale pak byl v roce 1999 nalezen v chmelu silný fytoestrogen, zvaný 8-prenylnaringenin – ve skutečnosti nejsilnější dodnes známý fytoestrogen, padesátkrát silnější než genistein v sóji. To zřejmě vysvětluje menstruační poruchy žen pracujících s chmelem v minulosti.
Nyní, když máme stroje na sběr našeho chmele, naše jediná expozice je pravděpodobné díky spotřebě piva. Hladiny v pivu byly ale tak nízké, že by neměly vyvolávat žádné obavy. Ale pak v roce 2001 studie chmel obsahujícího výživového doplňku pro „zvětšení prsou“ vyvolala obavy ohledně dalšího fytoestrogenu, obsaženého v chmelu, který se jmenuje izoxantohumol. Ten může být našimi játry biotransformován na mnohem silnější 8-PN, což by výrazně zvýšilo estrogenní účinky chmele. Ale tohle byla studie provedená na myších. Naštěstí studie používající lidské estrogenní receptory nenalezla v játrech žádnou takovou transformaci, a tak se vše až do roku 2005 zdálo dobré.
Víte, játra nejsou jediným místem uvnitř lidského těla, kde dochází k transformaci. Lidské tlusté střevo obsahuje biliony mikroorganismů s enormním metabolickým potenciálem. Je to jako další samostatný orgán v našem těle, jako další stovka jater s obrovskou schopností metabolizace. Takže pojďme promíchat nějaké pivo s trochou chmele – uvidíme, co se stane.
A skutečně, bylo dosaženo až 90% konverze. Do té doby byla koncentrace 8-PN v pivu považována za příliš nízkou na to, aby ovlivnila lidské zdraví. Tyto výsledky však ukazují, že tato aktivita střevní mikrobiální komunity by mohla více než 10tinásobně zvýšit úroveň expozice. To může vysvětlit, proč můžete detekovat 8-PN v moči pijáků piva po dobu řady dní. Je to proto, že jejich střevní bakterie ho neustále produkují ve velkém.
Samozřejmě, množství samotného 8-PN v pivu není jediným zdrojem estrogenních účinků, které tato konverze má. Takže před deseti lety vyvstala otázka, zda může mít pití přílišného množství piva estrogenní účinky a poženštit muže? Aktualizaci po 10 letech vám poskytnu… v dalším videu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- L R Chadwick, G F Pauli, N R Farnsworth. The pharmacognosy of Humulus lupulus L. (hops) with an emphasis on estrogenic properties. Phytomedicine. 2006 Jan;13(1-2):119-31.
- S R Milligan, J C Kalita, A Heyerick, H Rong, L De Cooman, D De Keukeleire. Identification of a potent phytoestrogen in hops (Humulus lupulus L.) and beer. J Clin Endocrinol Metab. 1999 Jun;84(6):2249-52.
- W Chen, T Becker, F Qian, J Ring. Beer and beer compounds: physiological effects on skin health. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2014 Feb;28(2):142-50.
- S Possemiers, A Heyerick, V Robbens, D De Keukeleire, W Verstraete. Activation of proestrogens from hops (Humulus lupulus L.) by intestinal microbiota; conversion of isoxanthohumol into 8-prenylnaringenin. J Agric Food Chem. 2005 Aug 10;53(16):6281-8.
- R B Bradbury, D E White. The chemistry of subterranean clover. Part I. Isolation of formononetin and genistein. J. Chem. Soc., 1951, 3447-3449.
- E R Rosenblum, I M Campbell, D H Van Thiel, J S Gavaler. Isolation and identification of phytoestrogens from beer. Alcohol Clin Exp Res. 1992 Oct;16(5):843-5.
- O Schaefer, R Bohlmann, W D Schleuning, K Schulze-Forster, M Hümpel. Development of a radioimmunoassay for the quantitative determination of 8-prenylnaringenin in biological matrices. J Agric Food Chem. 2005 Apr 20;53(8):2881-9.
- N G Coldham, R Horton, M F Byford, M J Sauer. A binary screening assay for pro-oestrogens in food: metabolic activation using hepatic microsomes and detection with oestrogen sensitive recombinant yeast cells. Food Addit Contam. 2002 Dec;19(12):1138-47.
- J S Gavaler, E R Rosenblum, S R Deal, B T Bowie. The phytoestrogen congeners of alcoholic beverages: current status. Proc Soc Exp Biol Med. 1995 Jan;208(1):98-102.
- S Possemiers, S Bolca, W Verstraete, A Heyerick. The intestinal microbiome: a separate organ inside the body with the metabolic potential to influence the bioactivity of botanicals. Fitoterapia. 2011 Jan;82(1):53-66.
- D H Van Thiel. Feminization of chronic alcoholic men: a formulation. Yale J Biol Med. 1979 Mar-Apr;52(2):219-25.
- A Galvão-Teles, L Gonçalves, H Carvalho, E Monteiro. Alterations of testicular morphology in alcoholic disease. Alcohol Clin Exp Res. 1983 Spring;7(2):144-9.
- N G Coldham, M J Sauer. Identification, quantitation and biological activity of phytoestrogens in a dietary supplement for breast enhancement. Food Chem Toxicol. 2001 Dec;39(12):1211-24.
- K D Setchell, N M Brown, E Lydeking-Olsen. The clinical importance of the metabolite equol-a clue to the effectiveness of soy and its isoflavones. J Nutr. 2002 Dec;132(12):3577-84.
- M Messina, V L Messina. Exploring the Soyfood Controversy. Nutrition Today: March/April 2013 - Volume 48 - Issue 2 - p 68–75.
- M Messina. Soybean isoflavone exposure does not have feminizing effects on men: a critical examination of the clinical evidence. Fertil Steril. 2010 May 1;93(7):2095-104.
Image thanks to Enokson via flickr.