Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Kdo by neměl jíst sóju?
Jak je možné, že sója působí dvěma protichůdnými způsoby? Na některé orgány má proestrogení účinky, například na kosti, které chrání, nebo také pomáhá proti návalům horka, ale přitom má protiestrogenní účinky na jiné orgány, například chrání před rakovinou prsu a rakovinou endometria.
Women’s Health Initiative Study ukázala, že ženy v menopauze, užívající hormonální substituční terapii, mají vyšší výskyt rakoviny prsu a kardiovaskulárních onemocnění. Bylo proto žádoucí najít bezpečnější alternativy.
Jak Women’s Health Initiative zjistila, estrogen má jisté pozitivní účinky, například zmírnění klimakterických obtíží, zlepšení kvality kostí, a snižuje riziko zlomenin kyčle. Má ale také negativní účinky: zvyšuje riziko tvorby krevních sraženin v srdci, mozku a plicích, stejně jako i riziko vzniku rakoviny prsu. Abychom z obou stran mince vytěžili co nejvíce, potřebujeme získat selektivní modulátor estrogenových receptorů: něco, co má pro-estrogenní účinky v některých tkáních, jako jsou kosti, ale nemá antiestrogenní účinky v jiných tkáních, například v prsu.
Farmaceutické firmy se snaží tyto látky vyvinout, ale fytoestrogeny, přírodní látky z rostlin, jako je genistein v sóji, jsou strukturálně podobné estrogenu. Jsou to přírodní selektivní modulátory estrogenových receptorů. Jak může něco, co vypadá jako estrogen, působit jako antiestrogen?
Původní teorie naznačovaly, že sójové fytoestrogeny řídí růst rakoviny prsu, protože soutěží s našimi vlastními estrogeny o vazbu na receptor pro estrogen. Když budete kapat extrakty ze sóji na buňky rakoviny prsu na Petriho misce, estrogen bude mít stále nižší schopnost se na ně navázat. Fytoestrogeny mají schopnost tuto vazbu blokovat, čímž se dají vysvětlit jejich antiestrogenní vlastnosti. Jak vysvětlit estrogenní účinky na jiné tkáně, jako jsou kosti? Proč má sója obě tyto vlastnosti?
Záhada byla vyřešena, když jsme zjistili, že existují dva typy estrogenových receptorů v těle. To, jak cílová buňka reaguje, závisí na tom, jaký je přítomen typ estrogenového receptoru. To může být klíčem k pochopení ochranného potenciálu sójových fytoestrogenů; je to nově objevený receptor, tzv. estrogenní receptor beta. Pro odlišení od klasických estrogenových receptorů alfa a na rozdíl od tělu vlastního estrogenu, sójové fytoestrogeny se přednostně váží na beta receptory.
U lidí konzumujících asi šálek vařených celých sójových bobů dosáhne během zhruba 8 hodin hladina genisteinu v krvi hodnot asi 20 až 50 nanomolů. To je množství, které je v krevním oběhu, „omývající“ naše buňky. Zhruba polovina je vázána na bílkoviny v krvi, takže účinnou koncentrací je asi poloviční množství. Co to znamená pro aktivaci estrogenního receptoru?
Tento graf vysvětluje záhadné zdravotní výhody sójových výrobků. Nejnižší efektivní hladinu získáte ze šálku sójových bobů, je zde velmi malá aktivace alfa, ale spousta aktivace beta. Podívejme se, kde se každý z receptorů nachází v lidském těle. Estrogenní léčiva zvyšují riziko fatálních krevních sraženin tím, že dochází ke zvýšenému vylučování koagulačních faktorů játry. Víte ale, co je zajímavé? Játra obsahují pouze estrogenní receptory alfa, nikoli beta, takže bychom měli problém jen, kdybychom jedli 30 šálků sóji denně. Běžnou konzumací sóji dosahujeme úplně jiných krevních hladin, riziko je tedy u estrogenů z léčiv, nikoliv u sójových fytoestrogenů.
Účinky na dělohu se jeví být rovněž zprostředkovány pouze alfa receptory, což je pravděpodobně důvod, proč nebyl žádný negativní dopad pozorován u sóji. Estrogenní léčiva zvyšují riziko vzniku rakoviny děložní sliznice až 10krát, ale potraviny obsahující fytoestrogeny jsou spojeny s podstatně nižším rizikem rozvoje karcinomu sliznice a mají protektivní účinky u gynekologických nádorů obecně. Ženy, které jedly nejvíce sóji, měly o 30 % nižší výskyt rakoviny a zdálo se, že riziko vzniku rakoviny vaječníků je sníženo téměř na polovinu.
Sójové fytoestrogeny zřejmě nemají žádný vliv na sliznici dělohy, ale přesto mohou výrazně zlepšit příznaky menopauzy. Kupperman Index je jakási kompilace všech 11 nejčastějších příznaků menopauzy. Lidské kostní buňky obsahují beta estrogenové receptory, takže bychom mohli očekávat, že sójové fytoestrogeny mají ochranný účinek. Skutečně se zdá, že výrazně zvyšují kostní denzitu v souladu s populačními údaji, které naznačují vysokou spotřebu sójových produktů provázenou zvýšeným množstvím kostní hmoty.
Ale mohou zabránit úbytku kostní tkáně dlouhodobě? Sójové mléko bylo srovnáno s transdermálním progesteronovým krémem. U kontrolní skupiny byl během dvou let signifikantní úbytek kostní hmoty, u progesteronové skupiny byla ztráta výrazně nižší, ale skupina konzumující dvě sklenice sójového mléka denně vykazovala ještě lepší výsledky než na počátku. To je pravděpodobně nejsolidnější studie k dnešnímu dni, tedy porovnání sojového fytoestrogenu genisteinu s tradiční hormonální léčbou.
V průběhu roku se u placebo skupiny snížila kostní denzita v páteři, ale u fytoestrogenové a estrogenové skupiny došlo k jejímu zvýšení a tytéž výsledky se týkaly kyčelních kostí. Studie ukazuje, že fytoestrogeny v sóji brání ztrátě kostní hmoty a zvyšují tvorbu nové kostní tkáně, čímž přibývá kostní hmoty. Abychom zabránili zlomeninám, je třeba mít dostatečnou kostní denzitu.
Je spotřeba potravin ze sóji spojena s nižším rizikem zlomenin? Ano. Jedna porce sóji denně výrazně snižuje riziko zlomenin kostí. Denně je třeba přijmout ekvivalent 5-7 gramů sójové bílkoviny, či 20 až 30 miligramů fytoestrogenů. To je zhruba šálek sójového mléka, nebo ještě lépe, porce celých sójových bobů, jako tempeh nebo edamame, případně sójové boby samotné.
Nemáme však data o doplňcích stravy obsahujících sóju. Chceme-li dosáhnout zdravotních výhod, které předpokládáme u asijské populace, musíme jíst celé čerstvé potraviny a tradiční sójové potraviny. Možná bychom se měli inspirovat těmi, kteří tak jedí, místo abychom užívali nevyzkoušené proteinové směsi či pilulky.
Je někdo, kdo by se měl vyhnout sóji? Ano. Ti lidé, kteří mají alergie na sóju. Ale národní průzkum ukázal, že pouze asi 1 z 2000 lidí trpí alergií na sóju. To je 40krát méně oproti nejčastějšímu alergenu, a tím je kravské mléko, a asi 10krát méně ve srovnání s ostatními běžnými alergeny, jako jsou ryby, vejce, korýši, ořechy, pšenice, nebo arašídy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- McCarty MF. Isoflavones made simple - genistein's agonist activity for the beta-type estrogen receptor mediates their health benefits. Med Hypotheses. 2006;66(6):1093-114.
- Oseni T, Patel R, Pyle J, Jordan VC. Selective estrogen receptor modulators and phytoestrogens. Planta Med. 2008 Oct;74(13):1656-65.
- Mueller SO, Simon S, Chae K, Metzler M, Korach KS. Phytoestrogens and their human metabolites show distinct agonistic and antagonistic properties on estrogen receptor alpha (ERalpha) and ERbeta in human cells. Toxicol Sci. 2004 Jul;80(1):14-25.
- Kuiper GG, Gustafsson JA. The novel estrogen receptor-beta subtype: potential role in the cell- and promoter-specific actions of estrogens and anti-estrogens. FEBS Lett. 1997 Jun 23;410(1):87-90.
- Lapcík O, Hampl R, Hill M, Wähälä K, Maharik NA, Adlercreutz H. Radioimmunoassay of free genistein in human serum. J Steroid Biochem Mol Biol. 1998 Mar;64(5-6):261-8.
- Taylor AH, Al-Azzawi F. Immunolocalisation of oestrogen receptor beta in human tissues. J Mol Endocrinol. 2000 Feb;24(1):145-55.
- Rossouw JE, Anderson GL, Prentice RL, LaCroix AZ, Kooperberg C, Stefanick ML, Jackson RD, Beresford SA, Howard BV, Johnson KC, Kotchen JM, Ockene J; Writing Group for the Women's Health Initiative Investigators. Risks and benefits of estrogen plus progestin in healthy postmenopausal women: principal results From the Women's Health Initiative randomized controlled trial. JAMA. 2002 Jul 17;288(3):321-33.
- Fugh-Berman A, Pearson C. The overselling of hormone replacement therapy. Pharmacotherapy. 2002 Sep;22(9):1205-8.
- Fioravanti L, Cappelletti V, Miodini P, Ronchi E, Brivio M, Di Fronzo G. Genistein in the control of breast cancer cell growth: insights into the mechanism of action in vitro. Cancer Lett. 1998 Aug 14;130(1-2):143-52.
- So FV, Guthrie N, Chambers AF, Carroll KK. Inhibition of proliferation of estrogen receptor-positive MCF-7 human breast cancer cells by flavonoids in the presence and absence of excess estrogen. Cancer Lett. 1997 Jan 30;112(2):127-33.
- Nagel SC, vom Saal FS, Welshons WV. The effective free fraction of estradiol and xenoestrogens in human serum measured by whole cell uptake assays: physiology of delivery modifies estrogenic activity. Proc Soc Exp Biol Med. 1998 Mar;217(3):300-9.
- Grady D, Gebretsadik T, Kerlikowske K, Ernster V, Petitti D. Hormone replacement therapy and endometrial cancer risk: a meta-analysis. Obstet Gynecol. 1995 Feb;85(2):304-13.
- Sammartino A, Di Carlo C, Mandato VD, Bifulco G, Di Stefano M, Nappi C. Effects of genistein on the endometrium: ultrasonographic evaluation. Gynecol Endocrinol. 2003 Feb;17(1):45-9.
- Ollberding NJ, Lim U, Wilkens LR, Setiawan VW, Shvetsov YB, Henderson BE, Kolonel LN, Goodman MT. Legume, soy, tofu, and isoflavone intake and endometrial cancer risk in postmenopausal women in the multiethnic cohort study. J Natl Cancer Inst. 2012 Jan 4;104(1):67-76.
- Myung SK, Ju W, Choi HJ, Kim SC; Korean Meta-Analysis (KORMA) Study Group. Soy intake and risk of endocrine-related gynaecological cancer: a meta-analysis. BJOG. 2009 Dec;116(13):1697-705.
- Somekawa Y, Chiguchi M, Ishibashi T, Aso T. Soy intake related to menopausal symptoms, serum lipids, and bone mineral density in postmenopausal Japanese women. Obstet Gynecol. 2001 Jan;97(1):109-15.
- Wei P, Liu M, Chen Y, Chen DC. Systematic review of soy isoflavone supplements on osteoporosis in women. Asian Pac J Trop Med. 2012 Mar;5(3):243-8.
- Lydeking-Olsen E, Beck-Jensen JE, Setchell KD, Holm-Jensen T. Soymilk or progesterone for prevention of bone loss--a 2 year randomized, placebo-controlled trial. Eur J Nutr. 2004 Aug;43(4):246-57.
- Morabito N, Crisafulli A, Vergara C, Gaudio A, Lasco A, Frisina N, D'Anna R, Corrado F, Pizzoleo MA, Cincotta M, Altavilla D, Ientile R, Squadrito F. Effects of genistein and hormone-replacement therapy on bone loss in early postmenopausal women: a randomized double-blind placebo-controlled study. J Bone Miner Res. 2002 Oct;17(10):1904-12.
- Vidal O, Kindblom LG, Ohlsson C. Expression and localization of estrogen receptor-beta in murine and human bone. J Bone Miner Res. 1999 Jun;14(6):923-9.
- Zhang X, Shu XO, Li H, Yang G, Li Q, Gao YT, Zheng W. Prospective cohort study of soy food consumption and risk of bone fracture among postmenopausal women. Arch Intern Med. 2005 Sep 12;165(16):1890-5.
- Reinwald S, Weaver CM. Soy components vs. whole soy: are we betting our bones on a long shot? J Nutr. 2010 Dec;140(12):2312S-2317S.
- Labrie F. All sex steroids are made intracellularly in peripheral tissues by the mechanisms of intracrinology after menopause. J Steroid Biochem Mol Biol. 2015 Jan;145:133-8.
- Vierk KA, Koehler KM, Fein SB, Street DA. Prevalence of self-reported food allergy in American adults and use of food labels. J Allergy Clin Immunol. 2007 Jun;119(6):1504-10.
Image credit: PublicDomainPictures via Pixabay. Image has been modified.