Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Rostliny s aspirinovými ambicemi
Měla by být aktivní ingredience aspirinu považována za esenciální vitamín?
Výsledky z nedávných metaanalýz o aspirinu naznačující snížení úmrtnosti na rakovinu o jednu třetinu u pacientů užívajících denně nízkou dávku aspirinu jsou právem ohromující. Přesto je ochrana před „západními“ rakovinami, které se těší lidé konzumující tradičnější stravu založenou především na rostlinách, ještě silnější.
Před „pozápadněním“ své stravy tvořily živočišné produkty v jídelníčku Japonců maximálně 5 %. Tady vidíte jejich míru výskytu rakoviny, porovnanou s mírou USA ze stejné doby. Všimněte si, že míra úmrtnosti, upravená s ohledem na věk, je u rakoviny tlustého střeva, prostaty, prsu a vaječníků zpravidla 5x až 10x nižší než u Američanů. Úmrtnost na rakovinu slinivky břišní, leukémii a lymfomy měli Japonci 3x až 4x nižší. Tento fenomén se v žádném případě netýká výhradně Japonska. Západní druhy rakoviny byly podobně vzácné i v jiných společenstvích živících se převážně rostlinnou stravou.
Ochrana před rakovinou, kterou poskytuje celoživotní konzumace rostlinné stravy, ve spojení se štíhlostí a inzulínovou senzitivitou, jež toto stravování provází, může být jistě velmi podstatná. Z tohoto důvodu mohou zásady životního stylu pro minimalizaci rizika rakoviny zahrnovat právě stravu založenou na celistvých rostlinných potravinách.
Jestliže část z této ochrany před rakovinou pochází z rostlinné fytoživiny – aspirinu, máme k dispozici nějaké rostliny, které obsahují salicylátů velké množství? Kyselina salicylová, tedy hlavní aktivní látka aspirinu, je všudypřítomná. Je v ovoci, zelenině a také bylinkách a koření, které obsahují nejvyšší koncentrace. Prášek z chilli papriček, paprika i kurkuma ji mají hodně, ale kmín ji má asi 1 % hmotnosti. Když sníte lžičku kmínu, je to jako byste si dali slabší verzi aspirinové pilulky. V důsledku toho mohou mít populace, které používají do svých jídlech značné množství koření, znatelně vyšší příjem salicylátů.
A skutečně, byla vznesena domněnka, že by se dal nízký výskyt kolorektální rakoviny v indické populaci částečně vysvětlit vysokou celoživotní konzumací koření a tedy i salicylátů z potravy. Populace na indickém venkově má jeden z nejnižších výskytů kolorektálního karcinomu na světě. Jejich strava je extrémně bohatá na kyselinu salicylovou, a to díky značnému množství konzumovaných rostlinných potravin ochucených velkým množstvím bylinek a koření.
Někteří odborníci vznesli domněnku, že by to mohlo být kurkuminem z kurkumy. Možná je to však kyselinou salicylovou z kmínu. Čím kořeněnější jídlo, tím lepší. Zeleninová verze pikantního jídla „vindaloo“ může mít až 4x více salicylátů než jemnější pokrm „madras“ v zeleninové verzi. Po jediném takovém jídle vám může hladina stoupnout jako po pilulce aspirinu. Takže konzumace chutných vegetariánských jídel plných bylinek a koření může být více chemoprotektivní, tedy lepší v prevenci rakoviny, než běžná, málo kořeněná vegetariánská jídla.
Také bychom měli upřednostňovat bio, protože kyselina salicylová je obranný hormon rostlin a jeho obsah se zvyšuje, když na rostlinu působí stres. Například když se do rostliny zahryzávají škůdci. Což se s pesticidy moc často neděje. A skutečně to tak je, v polévkách vyrobených z bio zeleniny byl zjištěn takřka 6x vyšší obsah kyseliny salicylové než v polévkách připravených z konvenčně pěstovaných plodin.
Také bychom si měli vybírat celistvé potraviny. Třeba celozrnný chléb, který je na kyselinu salicylovou bohatší, dokonce obsahuje asi 100x více fytochemikálií než bílý chléb. Obsahuje jich asi 800, zatímco bílý jen 8. Z toho však vyvstává otázka. Co s těmi dalšími 792 látkami? Zájem o potenciálně příznivé účinky salicylátů z potravin vzrostl částečně kvůli rozsáhlé literatuře o účincích aspirinu v prevenci onemocnění. Nicméně by se nemělo zapomínat, že rostlinné produkty, ve kterých je obsažena kyselina salicylová, jsou obecně bohatými zdroji celé řady dalších fytonutrientů, z nichž mnohé mají výraznou protizánětlivou a antioxidační aktivitu. Jejich potenciální ochranné účinky by proto neměly být přehlíženy.
V této souvislosti je nutno říct, že by se důležitost potravinové kyseliny salicylové asi neměla příliš vyzdvihovat. Faktem je, že někteří dokonce věří, že „nedostatek kyseliny salicylové“ má tak významné následky pro zdraví veřejnosti, že by se měla tato látka klasifikovat jako esenciální vitamín, pojmenovaný „vitamín S“. Ve skutečnosti se nám vlastně snaží říci, že bychom všichni měli jíst hodně rostlin.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Wood A, Baxter G, Thies F, Kyle J, Duthie G. A systematic review of salicylates in foods: estimated daily intake of a Scottish population. Mol Nutr Food Res. 2011 May;55 Suppl 1:S7-S14.
- Rinelli S, Spadafranca A, Fiorillo G, Cocucci M, Bertoli S, Battezzati A. Circulating salicylic acid and metabolic and inflammatory responses after fruit ingestion. Plant Foods Hum Nutr. 2012 Mar;67(1):100-4.
- Paterson JR, Srivastava R, Baxter GJ, Graham AB, Lawrence JR. Salicylic acid content of spices and its implications. J Agric Food Chem. 2006 Apr 19;54(8):2891-6. J Agric Food Chem. 2006 Apr 19;54(8):2891-6.
- McCarty MF. Minimizing the cancer-promotional activity of cox-2 as a central strategy in cancer prevention. Med Hypotheses. 2012 Jan;78(1):45-57.
- Duthie GG, Wood AD. Natural salicylates: foods, functions and disease prevention. Food Funct. 2011 Sep;2(9):515-20.
- Baxter GJ, Graham AB, Lawrence JR, Wiles D, Paterson JR. Salicylic acid in soups prepared from organically and non-organically grown vegetables. Eur J Nutr. 2001 Dec;40(6):289-92.
- Scheier L. Salicylic acid: one more reason to eat your fruits and vegetables. J Am Diet Assoc. 2001 Dec;101(12):1406-8.
- Willcox BJ, Willcox DC, Todoriki H, Fujiyoshi A, Yano K, He Q, Curb JD, Suzuki M. Caloric restriction, the traditional Okinawan diet, and healthy aging: the diet of the world's longest-lived people and its potential impact on morbidity and life span. Ann N Y Acad Sci. 2007 Oct;1114:434-55.
Image thanks to Food & Function